Zasilacz Cooler Master MasterWatt 550W (MPX-5501-AMAAB-EU)
Opis produktu
80 Plus Bronze
Nie ulega wątpliwości, że certyfikowany zasilacz to doskonały wybór. Dzięki temu możemy mieć pewność, z jaką wydajnością pracuje nasz sprzęt. Wszystko dzięki sprawności określonej przy danym obciążeniu. Certyfikat 80 Plus Bronze oznacza sprawność na poziomie minimum 85% przy 50% obciążenia i minimum 82% sprawności przy 20% i 100% obciążenia. To wyniki, które prezentują się bardzo dobrze. Budując konfigurację komputerową, warto pamiętać o certyfikowanym zasilaczu. To z pewnością zmniejszy ryzyko awarii.

Pół modularny
Zasilacz z okablowaniem pół modularnym oznacza, że zdecydowaną część niepotrzebnych przewodów możemy odłączyć. Taka konstrukcja zapewni porządek wewnątrz obudowy. Użytkownicy, którzy często poprawiają możliwości techniczne swoich komputerów, będą mogli z łatwością zainstalować nowe podzespoły. Kolejną zaletą tego typu zasilaczy są atrakcyjne ceny wielu modeli. Wybór zależy głównie od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednak warto zwrócić uwagę na ten czynnik, gdyż co jakiś czas będziemy czyścić zakurzone komponenty lub je wymieniać.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
SCP
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
OPP
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OCP
Jednym ze sposobów ochrony naszego sprzętu jest OCP (Over Current Protection). To zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu. Każda linia zasilająca jest oddzielnie monitorowana. W przypadku jakiegokolwiek przeciążenia zasilacz zostaje wyłączony. OCP to wymóg normy ATX12V.
OTP
OTP (Over Temperature Protection) zabezpiecza zasilacz przed przegrzaniem, jakie może nastąpić na skutek przeciążenia, czy złej cyrkulacji powietrza. Zasilanie zostanie natychmiast wyłączone, gdy temperatura osiągnie wartość progową. Zabezpieczenie OTP wymagane jest przez normę ATX12V.
UVP
Zasilacz komputerowy to niezwykle ważne urządzenie, które odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na poszczególne zabezpieczenia. UVP (Under Voltage Protection) chroni przed zbyt niskim napięciem na liniach wejściowych. Chociaż usterka ta nie wpływa na ewentualne uszkodzenia podzespołów, może negatywnie oddziaływać na ich optymalną pracę. Zdecydowanie warto wybrać zasilacz z UVP. To z pewnością poprawi komfort użytkowania komputera.
OVP
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Zasilacz firmy Cooler Master o mocy 550W, posiadający certyfikat 80Plus Bronze. Wyposażony został w cichy wentylator 120mm. Dodatkowo posiada aktywne PFC, system najważniejszych zabezpieczeń: OCP, OVP, UVP, OPP, OTP, SCP, a także najważniejsze złącza: ATX 24pin, CPU 4+4pin, PCI-E 6+2pin, SATA, Molex, FDD.
Specyfikacja techniczna
Opinie
(5)- ZALETY:
- + cichy
- + modularne kable
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + cichy
- + działa jak powinien
- + modularne kable
- WADY:
- - na razie brak
- ZALETY:
- + cichy (nie kręci jak nie trzeba)
- + mały (dobry do ITX)
- + pół modularny
- WADY:
- - Jak na razie nie zauważyłem.
Jeśli chodzi o głośność pracy to.. bez przesady nie jest on mega głośny... zobaczymy czy będzie się coś działo po dłuższym użytkowaniu.
- ZALETY:
- + Ładnie wygląda
- WADY:
- - Nie trzyma napięć
- - głośny
- - awaryjny
Czarna lista to zasilacze, które faktycznie nie trzymają się norm i nie jest to dana sztuka zasilacza a model, z reguły nawet firma, po prostu niska jakość produkcji gdzie nikt nie dba o to żeby utrzymać normy. Tam zakłada się że każdy zasilacz z linii produkcyjnej może być lipny. Takie zasilacze się nie zdarzają w żadnej z renomowanych firm. Nawet Corsair VS czy inne tego typu to nie jest już czarna lista.
CoolerMaster to akurat firma z marek renomowanych mająca gorsze i lepsze produkty ale raczej nigdy złe jako model. Na pewno żaden z ich zasilaczy nie należy do czarnej listy.
Dalej jakościowo mamy już zasilacze, które normy trzymają ale przy ustalonych wartościach obciążenia. Można je spalić albo obciążając ponad deklarowaną moc albo obciążając nietypowo linie. To kwestia ogólnej regulacji napięć i często niepoprawnie skalibrowanych zabezpieczeń. I tak, tu już są najniższe zasilacze z renomowanych marek. To często zasilacze albo bez deklaracji wydajności potwierdzonej certyfikatem albo tani Bronz. Tak, tu już można zaliczyć Corsair VS i inne podobne cenowo. Z reguły to zasilacze za 150-200zł.
Dalej mamy Bronz-y w granicach 250-300zł (a czasami i więcej, kwestia mocy i firmy) które są już całkiem dobrymi zasilaczami i do tego należy przypisać ten właśnie zasilacz. Oczywiście że są tu oszczędności na produkcji ale nie można o nich powiedzieć że są złymi zasilaczami. To naprawdę solidne zasilacze. Ten zasilacz o ile jest sprawny to trzyma napięcia w normach i nawet dosyć dobrze jak na swój przedział.
Dalej mamy Gold-y i wydaje się że to najbardziej opłacalne zasilacze bo zaczynają się z dobrych firm nawet od 300zł więc niewiele więcej niż dobry Bronz a z reguły jeszcze wyraźnie lepiej się spisują, chociażby Corsair z serii TX.
Potem to już Platinum ale to bardziej dla maniaków. Zwykły użytkownik nie ma zupełnie takiej potrzeby. Gold to to na czym bym osobiście zakończył wybór.
Warto jednak pamiętać że wadliwe egzemplarze zdarzają się nawet w najwyższych seriach najlepszych firm. Mimo wszystko spalenia podzespołów to częściej umiejętne ale bezmyślne podkręcanie gdzie zasilacz już nie daje rady ale podzespoły idą jeszcze dalej lub brak odpowiedniego chłodzenia. Warto pamiętać że takie kwestie jak temperatura czy napięcia programy nie zawsze poprawnie odczytują. To dla pewności mierzy się fizycznie a nie programami. Czasami też nie musi to być wina zasilacza a chociażby płyty głównej lub dany podzespół po prostu jest wadliwy lub się zepsuje.
Oczywiście przy podejrzeniu że zasilacz jest jakkolwiek wadliwy lepiej go wysłać na gwarancję.
550W to z reguły wystarczająca moc. Powinno pociągnąć wszystkie średnie a nawet wiele z mocniejszych konfiguracji i mieć jeszcze zapas. Warto jednak pamiętać że na rynku mamy perełki pod względem poboru energii jak chociażby AMD VEGA ciągnąca od razu dużo i jeszcze więcej po kręceniu i AMD RYZEN, który na fabrycznych ustawieniach nie ciągnie dużo ale przy podkręcaniu zaczyna zasysać "wszystko dookoła" nierównomiernie do uzyskanego skoku taktowania. Oczywiście mocniejsze konfiguracje i bez podkręcenia mogą przekroczyć deklarowaną moc tego zasilacza.