Udostępnij
Skomentuj

Żołnierzyki - zabawki z PRL. Miniaturki plastikowe dla dzieci

Żołnierzyki zabawki, czyli niegdyś jedna z najbardziej rozchwytywanych gadżetów, powracają w wielkim stylu.

Pierwsze wspomnienie kojarzące się z zagadnieniem to żołnierzyki PRL, tak chętnie kupowane w latach 80. Z łezką w oku wspominam, gdy ojciec przyniósł do domu pierwszy zestaw żołnierzyków z plastiku. Nie mogłem się nimi nacieszyć. Żołnierzyki figurki to mała rzecz, a na pewno otrzymamy w zamian za nią uśmiech naszego dziecka- tego jestem pewien.

Żołnierzyki dla dzieci

Główny podział żołnierzyków, jak już wcześniej wspomniałem, to:

  • Żołnierzyki ołowiane, wykonywane z ołowiu i cyny. Wyrabiane są metodą traconego wosku, dzięki czemu zachowana jest niezwykła dbałość o szczegóły. Figurki te są często dodatkowo szlifowane. Ta metoda wykonania zapewnia najwyższą jakość, co jest doceniane głównie przez kolekcjonerów, lecz i dziecko znajdzie przyjemność w zabawie ciężkim, solidnym żołnierzykiem.
  • Żołnierzyki plastikowe, które wyrabia się z materiałów syntetycznych. Odlewane są w specjalnych formach. Zaletą żołnierzyków plastikowych jest ich mała podatność na uszkodzenia oraz (zazwyczaj) dużo niższa cena.
  • Żołnierzyki drewniano-papierowe - dosyć archaiczny typ żołnierzyków wykonany z drewna i papieru; szerszy opis tychże znajdziesz nieco poniżej. Niewątpliwym plusem jest możliwość wykonania ich samodzielnie w domu, co dostarczy dodatkowej zabawy i wpłynie korzystnie na kreatywność.
  • Oprócz tego istnieje podział żołnierzyków na konkretne, najbardziej popularne grupy i serie, takie jak: żołnierzyki Krzyżacy, żołnierzyki Husaria, żołnierzyki kowboje czy żołnierzyki Indianie. Coraz popularniejsze stają się zbliżone wyglądem do Lego żołnierzyki Cobi, które wypadają jednak znacznie lepiej cenowo niż ich starsi bracia.

Jak grać i bawić się figurkami żołnierzyków?

Niezwykle trudne jest opanowanie podstaw gry w żołnierzyki. Powstała niezliczona ilość poradników w formie książkowej, tematów na specjalistycznych forach... oczywiście zdania niewiele powyżej to tylko bujda.

Do gry w żołnierzyki jedynym wymaganiem jest posiadanie takowych i własna wyobraźnia. Im bardziej rozwinięta, tym lepiej.

Warto się jednak przygotować nawet do tak mało wymagającej pod względem zasad zabawy. Jak można to zrobić? Ciekawym urozmaiceniem rozgrywki będzie przygotowanie wraz z dzieckiem tematycznej historii dla naszych żołnierzyków, takiej jak np. "Żołnierzyki obroniły Kraków przed Indianami". Zadanie rozwijające wyobraźnię, twórcze myślenie oraz kreatywność.

Do dobrych pomysłów należy również przedstawienie historii w pigułce, dotyczącej konkretnego rodzaju figurek (np. husarii), znalezienie kilku ciekawostek na ich temat, takich jak okrzyki bojowe czy zwyczaje wojenne.

Ważnym jest też, aby ustalić pewne zasady, co umożliwi nam kontrolę nad rozgrywką i pozwoli rozwijać dziecku umiejętność planowania.

Dla bardziej zaawansowanych i do zabawy ze starszymi dziećmi polecam przeanalizowanie prawdziwych manewrów i odegranie ich w rzeczywistości za pomocą żołnierzyków. Oczywiście rodzic ku radości pociechy powinien obrać wtedy stronę przegraną.

Powyżej umieściłem kilka porad "how to", którymi możesz kierować się przy rozgrywce. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest dobra zabawa. Dziecko i tak prawdopodobnie zechce grać według własnych reguł, a najlepszą zabawą będzie dla niego upuszczenie małej piłki na żołnierzyki ze słowami "Wzziu... puf! Armia wroga zniszczona!". Żołnierzyki docelowo są grą absolutnie pozbawioną zasad, gdzie liczy się własna inwencja twórcza i to, co sprawia przyjemność.

Jak zrobić żołnierzyki z papieru? - kącik małego modelarza.

Jako opcja "zrób to sam" w oczekiwaniu na zestaw plastikowych lub ołowianych żołnierzyków odpowiednia będzie konstrukcja własnych zabawek z papieru. Samo tworzenie papierowych żołnierzyków może być wspaniałą zabawą.

W przeszłości żołnierzyki z papieru czy drewna były przeznaczone dla biedniejszych dzieci. Nie oznacza to jednak, że tak zostało do tej pory. Wręcz przeciwnie- mają świetne zastosowanie w rozwijaniu kreatywności dziecka oraz miłego spędzenia z nim czasu.

Aby wykonać żołnierzyki dla dzieci, potrzebne nam będą: kartki papieru, drukarka, kredki/ farby/ flamastry, nożyczki, taśma lub klej do drewna, deseczki/ wykałaczki i korki od win.

Zacznijmy więc od wyszukania interesujących nas modeli żołnierzyków, które moglibyśmy wydrukować. Osoby o większych zdolnościach manualnych mogą się pokusić o własnoręczne narysowanie postaci. Kolejnym krokiem będzie wycięcie figurek. Jeśli uważasz, że będą się lepiej prezentowały bez wycinania... zrób tak, by Tobie podobało się najbardziej. Gdy mamy już gotowe obrazki z żołnierzykami, czas na budowę stelażu, na którym będzie stała figurka.

Żeby wykonać stelaż, potrzebujesz dwóch deseczek i kleju do drewna. Deseczki ustaw prostopadle do siebie, przyklej je, a następnie umieść na nich za pomocą kleju lub taśmy plakietkę z żołnierzykiem. Inny sposób zakłada wykorzystanie wykałaczki i korka po winie: przekrój korek na pół, wbij w niego wykałaczkę. Gdy masz już stelaż, wbij plakietkę z żołnierzykiem na wykałaczkę i zabezpiecz ją taśmą. Gotowe!

Jak malować żołnierzyki?

Żołnierzyki miniaturki są robione w skali 1:72, co oznacza, że figurka jest mniejsza o 72 razy od prawdziwego żołnierza i jego ekwipunku. Ze względu na ten fakt, malowanie żołnierzyków wymaga precyzji i odpowiedniego sprzętu. Do podstawowych sprzętów, w jakie powinniśmy się wyposażyć, należą: pędzle, farby (olejne lub akrylowe), rozpuszczalnik do farb oraz substancja odtłuszczająca do figurek.

Żołnierzyki do malowania trzeba wstępnie odtłuścić. Aby tego dokonać, należy użyć odpowiedniego medium lub wykonać to za pomocą alkoholu. Kolejny krok to rozcieńczenie farb. Podstawowe kolory farb do malowania żołnierzyków to: czarny, biały, czerwony, cielisty oraz kolory maskujące. Warto zaznaczyć, że ze względu na niewielkie rozmiary modeli, powinniśmy dobrać odpowiednio cienkie pędzle.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.