Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zestaw do nurkowania – jaki wybrać? Który najlepszy?

Miłośników „zwiedzania” podwodnego świata jest mnóstwo.

Nurkowanie może zafascynować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Potrzebny będzie do tego jednak odpowiedni sprzęt. Bez zakupu należycie przygotowanych i dopasowanych produktów nurkowanie okaże się nie tylko trudne, ale i niemożliwe. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o własnym bezpieczeństwie, które jest gwarantowane wyłącznie przez sprzęt dobrej jakości.

Tak się składa, że oferta rynkowa jest niezwykle rozbudowana, dlatego każda osoba, która pragnie zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania podwodny świat, powinna znaleźć coś dla siebie. I to bez konieczności wydawania ogromnych pieniędzy.

Jaki zestaw do nurkowania?

Oczywiście ostateczny wybór sprzętu jest zależny od wielu kwestii. Pod uwagę należy wziąć między innymi technikę i sposób nurkowania. Jest to bardzo zróżnicowana dziedzina, toteż warto pokrótce opisać najpopularniejsze metody.

 • Snorkelingpolega na nurkowaniu tuż pod powierzchnią wody. Najważniejszym elementem zestawu jest specjalna rurka do nurkowania, przy pomocy której nurek może oddychać. Wykorzystywana jest także maska, a czasem też płetwy.

Warto podkreślić, że jest to zdecydowanie najprostszy sposób na obserwowanie życia podwodnego. Korzystają z niego przede wszystkim osoby początkujące (jest popularny między innymi na Chorwacji). Co ważne, w przypadku tak rozumianego nurkowania, nie są wymagane zaawansowane umiejętności pływackie. Chodzi bowiem wyłącznie o to, aby utrzymywać się pod powierzchnią wody. Duże, przejrzyste maski gwarantują wysoki komfort obserwowanie tego, co się dzieje pod wodą.

 • Płetwonurkowanie – jak sama nazwa wskazuje, pod wodą wykorzystywane są płetwy. Ale nie tylko one – metoda ta wymaga użycia pełnego wyposażenia, składającego się między innymi z butli. Wszystko to pozwala zanurzać się nawet na kilkadziesiąt metrów. Płetwonurkowanie jest uprawiane przez osoby doświadczone.
 • Nurkowanie bezdechowe – w tym przypadku butla nie jest wykorzystywana, a nurek zanurza się na wstrzymywanych oddechu. Wykorzystywana jest maska, a także płetwy.
 • Nurkowanie techniczne – specjalna odmiana, która realizowana jest przez osoby bardzo doświadczone, które wielokrotnie zanurzały się pod wodę. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, a także różnych technik oddechowy, możliwe staje się pozostawanie w wodzie przez bardzo długi czas.

Warto podkreślić również, że w środowisku rozwinęły się metody, które związane są ze specyficznymi miejscami do nurkowania. Doskonałym na to przykładem jest chociażby nurkowanie jaskiniowe. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na odwiedzaniu podwodnych jaskiń. Metoda ta nie jest dla wszystkich. Ze względu na konieczność częstego poruszania się po ciasnych przestrzeniach, w jaskiniach powinny nurkować wyłącznie osoby bardzo doświadczone. To samo tyczy się nurkowania wrakowego, które polega na zwiedzaniu zatopionych statków i innych jednostek.

Jak widać, w ramach każdej metody wykorzystywany jest nieco inny sprzęt, toteż nikogo nie powinno dziwić spore zróżnicowanie panujące na rynku. Podczas zakupu konkretnych produktów, warto mieć na uwadze wybraną metodę, specyfikę akwenu, a także własne umiejętności. W skład podstawowego zestawu do nurkowania wchodzą:

Polecane płetwy do nurkowania

Na początek warto przyjrzeć się płetwom. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płetw. Za najpopularniejsze uznaje się dwa modele. Oto one:

 • Płetwy kaloszowe. Wyposażone są w gumowe półbuty, które są ich integralną częścią. Zakłada się je na bose stopy, toteż trzeba je idealnie dopasować do rozmiaru stóp. Szczególnie dobrze sprawdzają się podczas pływania po powierzchni wody.
 • Płetwy paskowe. Wyróżniają się charakterystyczną konstrukcją – są pozbawione pięty, a w jej miejscu znajduje się gumowy pasek, który można regulować, dostosowując go do wielkości stopy. Modele te zakłada się na neoprenowe buty. Są to rozwiązania przeznaczone przede wszystkim do nurkowania z butlą.

Na rynku dostępna jest również tzw. monopłetwa. Mocuje się ją do obu stóp jednocześnie. Pływanie z nią daje nurkom wiele satysfakcji. Wykonuje się nią ruchy przypominające pływanie delfinem. Zazwyczaj znajduje zastosowanie w freedivingu i finswimmingu.

Decydując się na zakup płetw, warto przyjrzeć się nie tylko ich rodzajowi, ale również twardości. W sklepach sportowych znaleźć można:

 • płetwy miękkie – zarezerwowane są dla osób, które rzadko uprawiają sporty zmuszające nogi do wysiłku. Nie obciążają one bowiem nadmiernie dolnych partii ciała, dzięki czemu ryzyko pojawienia się skurczy mięśni jest niewielkie. Wolniej się jednak w nich pływa. Dają bowiem mniejszy pęd,
 • płetwy twarde – sprawdzą się w przypadku osób, które dużo pływają bądź uprawiają inne sporty, które angażują mięśnie nóg, takie jak bieganie, jazda na rowerze lub jazda na rolkach. Dzięki tym płetwom użytkownik osiąga znacznie większe prędkości, jednak ich użycie wymaga większej siły, co sprawia, że ryzyko pojawienia się skurczy wzrasta.

Maska do nurkowania

To jeden z najważniejszy elementów ekwipunku nurka. Nie tylko zapewnia ostre widzenie w wodzie, ale i zabezpiecza nos oraz usta użytkownika przed dostaniem się do nich. Do jej zadań należy również wyrównywanie ciśnienia podczas nurkowania.

Polecane maski do nurkowania

Podobnie jak płetwy, tak i maski do nurkowania to produkty charakteryzujące się sporym zróżnicowaniem. Z jednej strony pozwala to na łatwe dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jednak z drugiej utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które przesądzają o funkcjonalności sprzętu.

 • Rodzaj maski. Użytkownik może zdecydować się na jeden z trzech rodzajów masek do nurkowania. Pierwszy to maski z pojedynczą szybą. Ich podstawowym atutem jest to, że zapewniają bardzo dobrą widoczność pod wodą. Nie oferują jednak możliwości montażu szkieł korygujących, których potrzebują osoby z wadą wzroku.

Drugim rodzajem są maski z szybą dzieloną. Ich wygląd jest zbliżony do okularów wyposażonych w dodatkowy element w postaci noska. Za ich podstawową zaletę uznaje się możliwość dobrania szkieł korekcyjnych. Minusem jest natomiast to, że zapewniają ograniczone pole widzenia.

Trzeci rodzaj masek do nurkowania to maski panoramiczne. Jak sama nazwa sugeruje, zapewniają one bardzo szerokie pole widzenia, a to za sprawą swej konstrukcji. Wyposażone są one w dwie osobne kopuły.

 • Szczelność. Żeby maska do nurkowania była szczelna, powinna być wykonana z materiałów najwyższej jakości. Istotne jest także jej precyzyjne dopasowanie do kształtu twarzy. Jeżeli po założeniu maska trzyma się bez paska, oznacza to, że została prawidłowo dopasowana. Dodatkowo należy przyjrzeć się, czy dany model gwarantuje odpowiednio dużo miejsca na nos – użytkownik musi być w stanie wypuścić swobodnie powietrze.
 • Kolor kołnierza. Wbrew pozorom nie jest to kwestia wyłącznie odnosząca się do estetyki maski. Kolor kołnierza pełni bowiem określone funkcje. Na rynku dostępne są kołnierze czarne, które chronią wzrok przed słońcem, oraz kołnierze przezroczyste. Dzięki tym ostatnim możliwa jest obserwacja kątem oka tego, co dzieje się z boku.

Fajka do nurkowania

To kolejny element podstawowego zestawu do nurkowania, chociaż część nurków rezygnuje z niej. To, czy użytkownik zdecyduje się na założenie fajki do nurkowania, tak naprawdę zależy od jego indywidualnych preferencji. Co jednak daje to akcesorium? Pozwala na oddychanie z głową zanurzoną pod wodą. Jest stosowana m.in. w snorkelingu. Wybierając fajkę do nurkowania, warto zwrócić uwagę na jej następujące parametry techniczne:

 • długość i średnica – im krótsza fajka, tym lepiej. Zewnętrzna średnica zaś powinna wynosić ok. 2,5 cm,
 • rodzaj ustnika – na rynku dostępne są dwa rodzaje ustników. Pierwszy użytkownik trzyma w zębach, a drugi (anatomiczny) opiera się na zębach i podniebieniu. To, na jaką opcję zdecyduje się nurek, zależy od jego indywidualnych preferencji. Podobnie jak kształt i wielkość ustnika, które również mogą być różne,
 • system zaworków – wyposażone są w niego droższe modele. Ułatwia on pozbycie się wody z fajki,
 • falochron – również jest dostępny w droższych fajkach. Zapobiega on przedostawaniu się wody do wnętrza elementu,
 • elementy fluorescencyjne – nie tylko wpływają one na wygląd maski, ale i pełnią rolę użytkową – sygnalizują pozycję nurka innym osobom znajdującym się nad wodą.

W bardziej rozbudowanych zestawach do nurkowania, oprócz płetw, maski i fajki, znajduje się również butla. Najczęściej jest ona wykonana z aluminium lub stali. Te pierwsze zazwyczaj znajdują zastosowanie w wodach ciepłych i słonych, a te drugie w zimnych. Wybierając butlę, użytkownik powinien również zwrócić uwagę na jej pojemność. Parametr ten należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania o zróżnicowanej pojemności ( od 4 do 18 litrów). Każdy więc znajdzie opcję idealną dla siebie.

Zestaw do nurkowania dla dzieci

Oprócz zestawów do nurkowania dla dorosłych, na rynku dostępne są również modele dla dzieci. Podobnie jak sprzęt dla dorosłych, rozwiązania dla najmłodszych mogą składać się z podstawowych elementów – płetw, maski oraz fajki, jak i być bardziej rozbudowane i wyposażone w dodatkowe opcje, np. mini butlę i pompkę.

Niezależnie jednak od rodzaju dziecięcego zestawu do nurkowania, istotny jest jego prawidłowy dobór. Kierować należy się tymi samymi zasadami co w przypadku sprzętu dla dorosłych, z tą jednak różnicą, że rozwiązanie powinno być dostosowane do potrzeb najmłodszych. Istotne jest także dobre dopasowanie zestawu. Zagwarantuje to jego szczelność. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewni nie tylko komfort użytkowania, ale i nie lada frajdę, a o to przecież chodzi w nurkowaniu.

Podsumowując, oferta rynkowa zestawów do nurkowania jest niezwykle zróżnicowana. Odpowiednie rozwiązania znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry techniczne, co pozwoli na jego prawidłowe dopasowanie. Źle dobrany, nieszczelny zestaw odbierze bowiem całą przyjemność z nurkowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.