Udostępnij
Skomentuj

Zadbajmy o środowisko!

22 kwiecień to coroczna data “Dnia Ziemi” i doskonały moment, aby zwrócić uwagę na ten problem. Właśnie w tym dniu prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie. Warto wykorzystać każdą możliwość przypomnienia o tym, że wdrażając do swojej codzienności kilka prostych kroków jesteśmy w stanie wydatnie wpłynąć na otaczające nas środowisko

Jako marka, bazująca głównie na elektronice, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziecie kilka wskazówek dotyczących elektroniki i jej użytkowania w taki sposób by wpłynąć na otaczający nas świat. 

 

Kupuj odpowiedzialnie: 

Coraz szersza i bardziej zróżnicowana oferta w zakresie elektroniki, spadające ceny i wzrost standardu życia, dają nam coraz łatwiejszy dostęp do nowych sprzętów. To sprawia, że często decydujemy się na nieprzemyślane zakupy, a nowym sprzętem zastępujemy stary, wciąż jeszcze nadający się do użycia, przez co dookoła nas rośnie góra niepotrzebnej elektroniki. 

 

Co radzimy?

Kupując sprzęty zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz. Jeśli nowe urządzenie ma zastąpić stare, w odpowiedzi pomoże na pewno próba jego naprawy. Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na zmianę sprzętu spróbuj stare urządzenie oddać osobie, która z niego skorzysta, da mu drugie życie lub wykorzysta część jego elementów.

 

Utylizacja sprzętu: 

Punkt ten bezpośrednio wiąże się ze wspomnianym wyżej zakupem nowego urządzenia. Wymieniając stary sprzęt na nowy, często nie mamy pojęcia co z nim zrobić i w ostateczności ląduje on na tradycyjnym śmietniku. To duży błąd, gdyż wszystkie elektrośmieci takie jak artykuły RTV, AGD, GSM, zabawki z elementami elektrycznymi, a także baterie zawierają substancje, które mogą być niekorzystnie dla środowiska. Zostawiając stary sprzęt na zwykłym śmietniku nie dajemy także szansy na jego recykling. 

Co radzimy?

Niepotrzebną elektronikę zawsze oddawaj do specjalnych punktów, które zajmują się jej utylizacją i recyklingiem. W każdej gminie powinien znajdować się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (tzw. PSZOK), a stary sprzęt powinien przyjąć także każdy sklep wielkopowierzchniowy. Zamawiając nowe urządzenie warto wybrać także opcję utylizacji sprzętu. W Morele przy zakupie usługi wniesienia sprzętu, bez dodatkowych dopłat odbierzemy od Ciebie stare urządzenie. Pamiętaj także o zużytych bateriach, które możesz odnieść do przeróżnych punktów (np. poczta czy sklep spożywczy), gdzie czekają specjalnie przygotowane pojemniki. 

 

Oszczędzanie energii: 

Każdy z nas, w domu, posiada nie kilka, a kilkanaście sprzętów elektronicznych. Warto zaplanować efektywny i racjonalny plan korzystania z nich. Tak, by nie generować nadmiernego zużycia energii, której produkcja ma duży wpływ na otaczające nas środowisko.

Co radzimy?

Już w trakcie zakupów możesz podjąć bardzo ważną decyzję. Zastanawiając się nad wyborem sprzętu, sprawdź jego oznaczenia związane z klasą energetyczną, które określają przyjazność urządzenia dla środowiska. Pamiętaj także, by wszystkie pomieszczenia w domu oświetlać przy użyciu żarówek energooszczędnych. Kolejny krok to redukcja czasu aktywności urządzeń poprzez wyłączanie nieużywanych urządzeń. Oglądasz telewizję? Wyłącz zatem kompa! Skończyłeś ładować telefon? Odłącz ładowarkę od gniazdka! Idziesz do kuchni zrobić kanapkę? Wyłącz światło w salonie! Na koniec warto także pamiętać o efektywnym korzystaniu z każdego sprzętu. Pranie rób tylko wówczas gdy uda Ci się uzbierać cały wsad, a zmywarki nie odpalaj dla jednego talerza po obiedzie, a poczekaj do momentu aż uzbiera się więcej naczyń. 

Sporo jest prostych działań w zakresie korzystania z elektroniki, które mogą przyczynić się do dbania o naszą planetę. Jesteśmy pewni, że wiele z nich jest już obecnych w waszych codziennych nawykach, a po dzisiejszej lekturze sięgnięcie po kolejne i wspólnymi siłami pozytywnie wpłyniemy na otaczające nas środowisko. 

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.