Udostępnij
Skomentuj

Jakie grupy produktów obejmują nowe etykiety energetyczne?

Zmieniają się reguły dotyczące etykiet opisujących klasę energetyczną sprzętu RTV i AGD — sprawdź szczegóły.

Nowe etykiety energetyczne będą obowiązywać już od początku 2021 roku. Zmieni się nie tylko ich wygląd ale i oznaczenie. Sprawdź jakich produktów bedą dotyczyć zmieny.

Jakie produkty będą obejmować nowe etykiety energetyczne?

Z początkiem 2021 roku w życie wejdą nowe zasady przyznawania etykiet energetycznych. Rozporządzenie Unii Europejskiej nakłada na kraje członkowskie wspólnoty obowiązek zmodyfikowania obowiązujących do tej pory reguł. Używane od lat 90. ubiegłego wieku etykiety energetyczne produktów RTV/AGD wraz z rozwojem technologicznym w zakresie szeroko pojętej elektroniki stały się zbyt skomplikowane dla konsumentów — dzięki zmianie mają znowu być czytelne dla każdego. UE podjęła decyzję o likwidacji plusów i powrocie do pierwotnej skali od A do G.

Przekształcenie systemu znakowania obejmie sprzęt RTV i AGD, ale nie wszystkie jego rodzaje. Inne etykiety przyjmą telewizory i wyświetlacze, lampy i pozostałe źródła światła, pralki, pralko-suszarki, chłodziarki oraz zmywarki. Po Nowym Roku na obudowach wymienionych urządzeń ujrzysz nowe etykiety energetyczne. Zastąpienie starego sposobu określania klasy oszczędności energii bardziej czytelnymi oznaczeniami niewątpliwie okaże się korzystne.

nowe etykiety energetyczne

Na przykład, po uaktualnieniu przepisów klasa energetyczna lodówki zdefiniowana literą A opisywać będzie najlepszą opcję dla klienta i środowiska, natomiast G najgorszą z dostępnych na rynku. Nie spotkasz się już z symbolami A+, A++ i A+++, które tworzyły w ostatnich latach tak wiele zamieszania w sklepach RTV/AGD. Na identycznej zasadzie producenci zaczną opracowywać etykiety energetyczne oświetlenia oraz każdą etykietę energetyczną pralki dowolnego typu.

Od kiedy będą obejmować nowe etykiety energetyczne?

Jak wspomniano na początku, modyfikacja oficjalnie wchodzi w życie z początkiem 2021 roku. Zatem w teorii jeszcze tylko przez kilka tygodni zobaczysz na urządzeniach starą etykietę energetyczną. Należy się jednak spodziewać, że ujrzysz ją na niektórych sprzętach nieco dłużej — czeka nas jeszcze okres przejściowy, zanim wszystko się unormuje. Żeby szybciej osiągnąć cel, już wystartowano z przyznawaniem nowej etykiety energetycznej — wzór trafił do firm z wyprzedzeniem.

W rozporządzeniu wyróżniono kilka etapów procesu reorganizacji w zakresie określania klasy energetycznej w branży RTV i AGD. Od 1 grudnia tego roku do 28 lutego przyszłego roku nastąpi wspomniany okres przejściowy. Każda firma wtedy ma obowiązkowo umieszczać na obudowach dwa rodzaje etykiet. Wielu sprzedawców oraz importerów już na początku 2020 roku rozpoczęło tę czynność, aby zdążyć przed końcem wyznaczonego terminu.

Od 19 marca 2021 roku wejdzie w życie zakaz eksponowania starych etykiet. Widoczne dla konsumentów pozostaną już tylko nowe etykiety energetyczne, a więc wtedy nie spotkasz dawnych oznaczeń na półkach w stacjonarnych sklepach — nie ujrzysz ich również na zdjęciach zamieszczonych na stronach internetowych. Dystrybutorzy muszą się o to zatroszczyć, ponieważ wykrycie nieprawidłowości będzie prawdopodobnie wiązać się z różnej wysokości karami finansowymi, nakładanymi przez odpowiednie podmioty działające w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Komisja Europejska przewidziała kilka wyjątków od opisanych wyżej obowiązków. Na przykład, jeżeli producent nie dołączy nowych etykiet, ale wycofa dany model z rynku do końca października 2020 roku, to sprzedawcy mogą wówczas oferować klientom sprzęt ze starą skalą klasy energetycznej do końca listopada 2021 roku. Inne odstępstwa dotyczą między innymi wprowadzenia urządzeń po 1 listopada 2020 roku ze zmodyfikowanymi naklejkami — wtedy dystrybutor nie otrzymuje zakaz handlu tym towarem do 1 marca 2021 roku.

Warto dodać, że etykiety energetyczne produktów RTV i AGD zmienią się też pod kątem wizualnym. Od 2021 roku znajdą się na nich kody QR możliwe do zeskanowania przy pomocy telefonu komórkowego i zainstalowanej w nim specjalnej aplikacji. W ten sposób łatwo i szybko trafisz na dedykowaną stronę internetową z najważniejszymi informacjami dotyczącymi modelu. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort w wyszukiwaniu istotnych danych na temat klasy lodówek i pozostałych elementów wyposażenia domowego, które zostaną objęte zmianą.

Dlaczego klasa efektywności energetycznej tak bardzo się zmienia?

Przeczytałeś o tym już wyżej — Unia Europejska chce uaktualnić przepisy i w ten sposób dostosować je do współczesnych warunków. Rozwój technologiczny trwa i dzięki niemu urządzenia RTV/AGD stają się lepsze pod kątem oszczędności energii. Dotychczasowa skala się skończyła, a więc pojawiła się konieczność powrotu do wcześniejszych zasad znakowania. Dopisywanie kolejnych plusów do litery A całkowicie skomplikowałoby i tak niejasne klasy energetyczne lodówki, pralki, telewizora, zmywarki czy innych rodzajów sprzętu.

nowe etykiety energetyczne
nowe etykiety energetyczne
nowe etykiety energetyczne

Przejście na nowe reguły z założenia ma także zrobić miejsce dla innowacyjności. Wiadomo, że w nadchodzących latach domowe wyposażenie będzie pobierać coraz mniej prądu, więc nowe etykiety energetyczne okażą się nieodzowne, aby móc określać klasy oszczędności energii bez żadnych przeszkód. Nie wiadomo, co pokaże praktyka, ale wprowadzane teraz etykiety powinny wystarczyć na przynajmniej kilkanaście lat.

Należy jeszcze wspomnieć o jednej, niezwykle istotnej kwestii. Wydajność produktów pozostaje taka sama, jak do tej pory, a zmienia się wyłącznie klasa energetyczna. Na przykład dla każdego urządzenia z literą A na etykiecie po wpisaniu innego oznaczenia poziom oszczędności energii ani się nie zmniejszy, ani nie zwiększy. Pod względem efektywności dostępny aktualnie na rynku sprzęt nie zmieni swojej charakterystyki.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.