York pies – cena, ile żyje, hodowla, żywienie, opis, charakter
Spis treści:
York to pies na tyle oryginalny, że grono miłośników tej rasy jest naprawdę spore. Oczywiście przez swoje miniaturowe rozmiary, a także niezwykle piękną i długą sierść, są kojarzone głównie jako psy ozdobne i kanapowe. W rzeczywistości nie do końca tak jest. Rozważasz zakup yorkshire terriera z hodowli? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdź podane przez nas informacje.
York miniaturka – opis budowy i rodzaje yorków
York to rasa, która należy do grupy psów ozdobnych, a do tego pochodzi od terrierów. Oficjalna nazwa to yorkshire terrier, choć potocznie pies najczęściej jest określany jako york miniaturka. Opis zwierzaka warto zacząć od przybliżenia podziału ze względu na długość sierści. Wśród tej rasy często podaje się, że istnieją dwie odmiany: york krótkowłosy i york długowłosy. Oczywiście te pierwsze są mniej kłopotliwe pod względem pielęgnacji, ale z kolei yorkshire z długą sierścią bardziej zwraca na siebie uwagę. Warto jednak podkreślić, że w rzeczywistości nie istnieje specjalny rodzaj yorka krótkowłosego – jest to jedynie możliwość stylizacji tej rasy psa.
Co więcej, opisywana rasa może wyróżniać się różnym umaszczeniem – np. biały york (yorkshire terrier biewer). Mimo to najbardziej popularny jest york miniaturka o ciemnostalowo-niebieskiej maści w połączeniu z kolorem płowym lub brązowym. Większą uwagę skupia jednak nie sam kolor, a rodzaj sierści – jest ona cienka, jedwabista i bez podszerstka. Co dla wielu osób może być zaskoczeniem, dawniej yorki miniaturki były psami myśliwskimi, jednakże z czasem, ze względu na swój wygląd, stały się psami salonowymi.
Skąd wzięła się nazwa york? Rasa zaczęła być hodowana ponad stulecie temu w hrabstwie Yorkshire w Anglii – stąd określenie york. Waga piesków wynosi do 3 kg, a wzrost to około 25 cm.
Hodowla yorków miniaturek
Jeśli chcemy kupić pieska i już myślimy, jakie imię dla suczki york byłoby najlepsze, warto najpierw zapoznać się z opiniami dotyczącymi hodowli, z której będzie pochodzić york. Ciąża pieska trwa około 63 dni. York suczka, która spodziewa się szczeniaków, musi mieć swoje stałe legowisko, którego nie należy zmieniać przed porodem. York szczeniak pierwsze kilkanaście tygodni powinien spędzać z mamą. Psiaki najlepiej odbierać gdy mają ukończone 12 tygodni i są po szczepieniach – powinien je przejść każdy york pies.
Hodowla niestety często jest nastawiona na szybki zysk, a maluchy są odbierane matce zbyt szybko po porodzie. Co więcej, istnieje też wiele pseudohodowli, z których psy tej rasy mogą mieć wiele wad genetycznych. W związku z tym warto dokładnie zweryfikować miejsce, z którego zamierzamy wziąć yorkshire terriera.
Ciekawostką jest fakt, że każdy szczeniak po urodzeniu to czarny york – dopiero po upływie kilku miesięcy zmienia się kolor sierści. Stosunkowo rzadkim i niełatwym w hodowli jest wspomniany wcześniej york biewer miniaturka.
Jakie są psy yorki? Charakter rasy yorkshire terrier
Jakie są yorkshire terriery? Psy te mają bardzo silny charakter i temperament. Duży york jest w stanie zaatakować znacznie większego od siebie osobnika. Psy lubią dominować, chętnie rządzą właścicielami. York miniaturka dorosły jest psiakiem, który uwielbia aktywność – wbrew pozorom nie jest to do końca typowy kanapowiec.
Wobec wychowywania yorkshire terrierów należy być od początku do końca konsekwentnym. Podstawowe komendy to umiejętności, które powinien nabyć każdy york pies. Do tresury przydadzą się akcesoria treningowe oraz przysmaki, które z pewnością zachęcą psa do wykonania sztuczek i poleceń. Oczywiście należy pamiętać, że naukę psiaka należy opierać na indywidualnym podejściu.
Pies york terrier – pielęgnacja i choroby
Delikatna sierść to cecha, którą niewątpliwie najbardziej charakteryzuje się pies york. Pielęgnacja powinna być systematyczna. Włosy należy czesać codziennie metalową szczotką. Niezbędne też będzie regularne przycinanie sierści – w tym w okolicach kufy, między opuszkami oraz na uszach. Co więcej, yorkshire terrier wraz nie jest do końca bezpieczny w chłodne dni. Zima jest okresem, w którym przeziębienie łapie niejeden york. W związku z tym warto zadbać o specjalne ubranka, które powinny mieć postać ciepłego kombinezonu przeciwdeszczowego.
Co natomiast z pokarmem dla yorkshire terrierów? Oczywiście rozsądnie będzie wybierać suche lub mokre karmy przeznaczone dla psów miniaturowych. Bardzo często yorki potrzebują wysokomięsnych karm suplementowanych witaminami i składnikami mineralnymi. Najistotniejsze jest jednak to, aby dostosować ilość i rodzaj pożywienia do aktywności i stanu zdrowia zwierzaka.
Ile żyje york? Pieski należą do długowiecznych, nierzadko spotkamy 16-latka. York długość życia zawdzięcza odpowiedniej profilaktyce. Właściciele muszą zadbać szczególnie o układ krążenia i stawów. Jeśli york wymiotuje, może to oznaczać, że cierpi na alergię – niestety jest to częsta przypadłość tej rasy. Pieski mogą mieć również problemy z kamieniem nazębnym.
Yorki miniaturki – cena i opinie na temat rasy
Yorkshire terrier z rodowodem FCI kosztuje od ok. 3 do nawet 6 tysięcy złotych. Oczywiście cena uzależniona jest od hodowli, osiągnięć wystawowych itp. Co więcej, z uwagi, że jest to rasa miniaturowa-karłowata, to porody są trudniejsze, a plenność samic mniejsza. To też ma duży wpływ na cenę za szczenięta. Przed zakupem należy uważać na tzw. pseudohodowle, które oferują yorki miniaturowe taniej. Są to często mieszańce, które często cierpią na różne schorzenia genetyczne.
Decydując się na yorka, warto mieć na uwadze, czy jesteśmy w stanie poświęcić pieskowi dostatecznie dużo czasu. Niestety czasami trafiają się właściciele, którzy początkowo pełni entuzjazmu wymyślają imiona dla psów york, planują zakup zabawek, ale w konsekwencji zapominają o najważniejszych rzeczach, takich jak pielęgnacja. Często na temat psiaków pojawiają się opinie, że są one mocno wybredne i czasochłonne – może to jednak wynikać z rozpieszczenia ich przez właścicieli.
Czy rasa ta będzie odpowiednia dla rodzin z dziećmi? Szczeniak york, pomimo swojego słodkiego wyglądu nie jest zabawką. Dorośli powinni pilnować dzieci, aby nie nosiły one pieska na rękach, a także mocno uważały, by nie zrobić mu krzywdy. Przy bezpiecznych zabawach mały york jest jak najbardziej świetnym kompanem dla najmłodszych.
York czy maltańczyk? Różnice między rasami miniaturowymi
Pod względem wielkości i długiej sierści bardzo podobne do yorkshire terrierów są maltańczyki. Miłośnicy małych psów często mają dylemat pomiędzy tymi dwiema rasami. W związku z tym na koniec warto krótko podsumować podstawowe różnice między nimi. Oczywiście wszelkie cechy charakteru są dość dużym uogólnieniem, ponieważ jak wiadomo, każdy pies jest zupełnie inny. Mimo to w wielu przypadkach sprawdzają się poniższe obserwacje.
Znajdziesz w Morele
Maszynki do strzyżenia psa - Preparaty na sierść i skórę - Cążki i obcinaczki do pazurów
Komentarze (0)