Udostępnij
Skomentuj

Wzmacniacz słuchawkowy czy karta dźwiękowa? Co lepsze?

Dobrą jakość dźwięku z komputera można uzyskać, wyposażając go w wysokowydajną kartę dźwiękową lub wzmacniacz.

Do czego wzmacniacz słuchawkowy, a do czego karta dźwiękowa?

Aby w pełni wykorzystać potencjał dobrej jakości zestawu słuchawkowego, potrzebna jest odpowiednia karta dźwiękowa. Niestety zintegrowane kontrolery, w które wyposażane są płyty główne komputerów, często pozostawiają wiele do życzenia w kwestii oferowanej jakości. Wąskie pasmo przenoszenia czy niezadowalające próbkowanie oraz niski współczynnik SNR powodują, że uzyskanie czystego, krystalicznego i głębokiego brzmienia nie jest możliwe. Remedium w tej sytuacji może być zakup dedykowanej karty dźwiękowej lub wzmacniacza słuchawkowego. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Polecane karty dźwiękowe

Czym jest wzmacniacz słuchawkowy do PC?

Mianem wzmacniaczy słuchawkowych określa się urządzenia wzmacniające sygnał audio na wyjściu. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie słuchawkom mocy niezbędnej do pełnego wykorzystania ich możliwości – potencjału, jaki tkwi w zastosowanych w zestawie słuchawkowym przetwornikach. Wzmacniacz umożliwia również wysterowanie słuchawek, a więc wpłynięcie na finalny kształt brzmienia w celu osiągnięcia najlepszej synergii akustycznej.

Dostępne w sprzedaży wzmacniacze słuchawkowe można podzielić na stacjonarne oraz przenośne.

 • Wzmacniacz słuchawkowy przenośny – ma postać niewielkiego urządzenia, które wykorzystuje się często w połączeniu z odtwarzaczem mp4, smartfonem lub tabletem. Tego rodzaju akcesoria wyposażone są we wbudowany akumulator umożliwiający ich bezprzewodową pracę, a często także w dodatkowy moduł Bluetooth. Wzmacniacz słuchawkowy Bluetooth jest poręczny, wygodny w użytkowaniu, łatwy w obsłudze, a do tego ze względu na niewielkie rozmiary można go ze sobą zabrać praktycznie wszędzie. Warto mieć jednak na uwadze, że jakość oferowanego brzmienia jest tutaj gorsza niż w przypadku wzmacniaczy słuchawkowych przenośnych, które podłączane są do urządzenia przewodowo. Do wad wzmacniaczy Bluetooth zaliczyć należy dość mały zasięg oraz możliwość powstania zakłóceń i strat w jakości.
 • Wzmacniacz słuchawkowy stacjonarny – stosuje się go przede wszystkim w zestawieniu z komputerem stacjonarnym, laptopem oraz telewizorem. Jest to urządzenie o większych rozmiarach i lepszej jakości. Wzmacniacze stacjonarne oferują większą moc wyjściową, co przekłada się na lepsze parametry dźwięku.

Po co wzmacniacz słuchawkowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, wzmacniacz słuchawkowy pozwala wydobyć potencjał ze słuchawek nawet przy karcie dźwiękowej o słabej jakości. Decyzję o zakupie tego rodzaju urządzenia, warto podjąć indywidualne i oprzeć ją o własne poczucie estetyki brzmieniowej. Jeśli słuchawki wyposażone są w przetworniki o wysokiej skuteczności i mniejszej impedancji, można je łatwo wysterować. Kupując wzmacniacz słuchawkowy, trzeba pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Tanie i mało wydajne urządzenia nie obsłużą w pełni dobrych słuchawek. Jeśli wzmacniacz ma spełniać swoją rolę, musi być to urządzenie z wysokiej półki.

Wybór wzmacniacza słuchawkowego nie należy do prostych, bo tego typu urządzenia można podzielić, biorąc pod uwagę także ich budowę oraz funkcjonalność. Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczyć należy:

 • wzmacniacz słuchawkowy lampowy – jego działanie opiera się na wykorzystaniu zestawu lamp elektronowych. Wzmacniacze lampowe są ciężkie, dość duże i wydzielają sporo ciepła. Tego rodzaju urządzenia ze względu na wymienione elementy mają zazwyczaj charakter stacjonarny. Stara technologia audio w postaci lamp elektronowych ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy cenią niepowtarzalny klimat i bardziej muzykalne brzmienie. Od pozostałych typów wzmacniaczy słuchawkowych – przede wszystkim tranzystorowych – różni je także zakres oporności słuchawek, jakie są w stanie zasilić;
 • wzmacniacz słuchawkowy tranzystorowy – to zdecydowanie najpopularniejszy typ wzmacniacza słuchawkowego, a jego sława bierze się nie tylko z prostej budowy, ale także oferowanych funkcjonalności – tego typu urządzenia zapewniają moc odpowiednią do wysterowania słuchawek. Wzmacniacze tranzystorowe – jak sama nazwa wskazuje – opierają się na układach tranzystorowych lub scalonych wzmacniaczach operacyjnych. Są to urządzenia precyzyjne, które zapewniają techniczne, bardziej szczegółowe brzmienie niż opisane wyżej wzmacniacze lampowe. Niewątpliwą zaletą wzmacniaczy słuchawkowych tranzystorowych jest także korzystna cena przy jednoczesnej zadowalającej jakości (np. wzmacniacz
 • wzmacniacz słuchawkowy hybrydowy – to połączenie konstrukcji wzmacniacza lampowego oraz wzmacniacza tranzystorowego. W tego typu urządzeniach stosuje się zarówno tranzystory, jak i lampy elektronowe, dzięki czemu można z łatwością otrzymać mieszaninę brzmień oraz właściwości prądowych;
 • wzmacniacz słuchawkowy combo-DAC – jest to wzmacniacz zintegrowany ze sprzętem źródłowym. Wzmacniacze combo-DAC wyposażone są w przetworniki cyfrowo analogowe z portem USB, a także wejściami cyfrowymi, które podłącza się do komputera albo stacjonarnego odtwarzacza audio;
 • energizer – wymieniając dostępne w sprzedaży wzmacniacze słuchawkowe, nie można pominąć energizerów. Są to urządzenia łączące cechy wzmacniaczy oraz zasilaczy. Stosuje się je jedynie do słuchawek elektrostatycznych potrzebujących bardzo wysokiego napięcia.

Co to jest karta dźwiękowa?

Zanim przejdziemy do najważniejszej części artykułu, a więc porównania wzmacniaczy słuchawkowych oraz kart dźwiękowych, warto wyjaśnić, czym tak w ogóle są karty muzyczne i jakie ich rodzaje można spotkać na rynku.

Karta dźwiękowa nazywana często również kartą muzyczną, kontrolerem dźwięku albo układem dźwiękowym to jeden z podstawowych podzespołów komputerowych odpowiedzialny za rejestrowanie, przetwarzanie oraz odtwarzanie dźwięku. Karty dźwiękowe można podzielić na zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze wbudowane są w płytę główną urządzenia (laptopa, komputera stacjonarnego czy tableta) i stanowią jej integralną część. Niestety są to zazwyczaj układy o słabych parametrach, za pomocą których niemożliwe jest uzyskanie czystego i głębokiego brzmienia. Alternatywą dla kart zintegrowanych są kontrolery dedykowane, oferujące znacznie więcej możliwości, przede wszystkim ze względu na zastosowane w nich komponenty: wzmacniacze, procesory DSP, przetworniki ADC i DAC czy syntezatory MIDI.

Jaka karta dźwiękowa do laptopa, a jaka do komputera stacjonarnego?

Dedykowane karty dźwiękowe oferowane są w dwóch wariantach – jako układy wewnętrzne oraz zewnętrzne.

 • Karta dźwiękowa wewnętrzna – podpinana jest do komputera za pomocą złącza PCI umiejscowionego na płycie głównej. Kontrolery wewnętrzne nie różnią się wyglądem od innych kart rozszerzeń stosowanych w PC. Są to układy, które praktycznie w całości chowa się w obudowie komputera, na zewnątrz wystaje jedynie panel ze złączami audio. Karty dźwiękowe wewnętrzne stosuje się przede wszystkim w komputerach stacjonarnych, są to akcesoria, które nawet w niezbyt mocnych konfiguracjach zapewniają lepsze brzmienie od kontrolerów zintegrowanych.
 • Karta dźwiękowa zewnętrzna – może mieć postać niewielkich rozmiarów akcesorium wyglądem przypominającego pendrive’a lub większego „pudełka”. Tego typu kontrolery podłączane są do komputera za pomocą portów USB, FireWire lub Thunderbolt. Dwa ostatnie rozwiązania rzadko spotkać można w domach, gdyż dedykowane są one profesjonalnym zastosowaniom w studiach nagraniowych. Karty dźwiękowe USB stosuje się zarówno w komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, telefonach, jak i innych urządzeniach. Są to kontrolery poręczne, lekkie i łatwo można je zabrać ze sobą na wycieczkę czy wyjazd służbowy. Co więcej, drzemie w nich duży potencjał, a dźwięk, który oferują, zadowoli niejednego audiofila. Wśród tego typu układów spotkać można również rozwiązanie, które na pewno przypadnie do gustu graczom – kartę dźwiękową bezprzewodową. Kontroler wyposażony w moduł Bluetooth łatwo sparować z bezprzewodowymi słuchawkami gamingowymi.

Wzmacniacz słuchawkowy czy karta dźwiękowa – co wybrać?

Jeśli oferowana jakość dźwięku przez komputer czy urządzenie mobilne jest niezadowalająca, warto pomyśleć o zakupie dodatkowego urządzenia, które korzystnie wpłynie na brzmienie. W tym celu można wykorzystać zarówno wzmacniacze słuchawkowe, jak i dedykowane karty dźwiękowe. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To kwestia indywidualna, bo to, co dla jednych będzie zadowalającym rozwiązaniem, niekoniecznie spełni oczekiwania innych.

Wzmacniacze słuchawkowe

 • oferują dużą moc, która przekłada się na lepsze parametry dźwięku,
 • dostępne są w wersji przenośnej, a także stacjonarnej,
 • można podłączyć je do komputera, telewizora, a także odtwarzaczy muzycznych,
 • tego rodzaju urządzenia mogą poprawić jakość dźwięku, a także zrównoważyć brzmienie w słuchawkach,
 • wzmacniacze są łatwe w obsłudze oraz instalacji, a do źródeł dźwięku podłącza się je za pomocą portu USB.

Dedykowane karty dźwiękowe

 • dostępne są w wielu wariantach – mogą mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny,
 • dostępne są w wersji przenośnej, a nawet bezprzewodowej,
 • można podłączyć je do komputera stacjonarnego, laptopa oraz urządzeń przenośnych typu smartfon i tablet,
 • lepsze, ale i droższe modele wyposażone są w procesory DSP, syntezatory MIDI oraz wzmacniacze, dzięki czemu oferują doskonałe parametry dźwięku,
 • są łatwe w obsłudze i instalacji.
Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Bardzo pomocny artykuł, aczkolwiek zrobiliście Państwo literówkę w tabeli :D
"Dedykowane karty sieciowe", a jednak dźwiękowe :D
Specjalista Morele | 03:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.