Udostępnij
Skomentuj

Wysokościomierz - jaki wybrać? Który wybrać?

Nie tylko lotnicy korzystają z wysokościomierzy. Przyda się również miłośnikom wypraw trekkingowych, a także sportowcom.

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie musi być tak łatwa, jak niektórym się wydaje. Między innymi dlatego, że wysokościomierz występuje bowiem w wielu formach – jak urządzenie samodzielne lub wyłącznie system odpowiadający za jedną z funkcji innego sprzętu.

Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować wszystkie istotne kwestie, a następnie dopasować je do własnych potrzeb i wymagań. Bardzo ważna jest także cena, zwłaszcza w przypadku urządzeń uniwersalnych.

Wysokościomierz – jak działa?

W większości przypadków omawiany sprzęt działa tak samo, choć oczywiście istnieją pewne różnice. Wysokościomierz lotniczy, a także mechanizmy wykorzystywane w urządzeniach kierowanych do wspinaczy i sportowców, do pomiaru wykorzystuje ciśnienie powietrza. Jest ono następnie skalowanie zgodnie z prawami fizyki. Im bowiem wyższa wysokość, tym ciśnienie spada. W ten właśnie sposób określaną jest wysokość.

Warto w tym miejscu podkreślić, że urządzenia wykorzystują ciśnienie odniesienia do kalibracji. Z tego też względu podawane mogą być dwa rodzaje wartości. Wysokość względna, która jest mierzona między dwoma punktami oraz bezwzględna – mowa tu o wysokości nad poziomem morza. Wysokościomierze znajdujące się w różnych urządzeniach, takich jak telefon czy też zegarki, korzystają ze specjalnych sensorów, które gwarantują dokonanie pomiaru. Oczywiście należy pamiętać także o ewentualnych błędach pomiarowych. Mogą być one duże zwłaszcza w przypadku tanich sprzętów słabej jakości.

Jaki wysokościomierz? Rodzaj

Ze względu na ogromne zróżnicowanie rynkowe, przed dokonaniem zakupu warto najpierw przedstawić wszystkie najważniejsze odmiany omawianego sprzętu, a następnie zastanowić się nad kluczowymi parametrami, które mogą mieć wpływ na jego możliwości i sposób użycia. Wszystko to zdecydowanie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

 • Wysokościomierz lotniczy – standardowy wysokościomierz barometryczny, który, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana w samolotach. Urządzenie przeważnie jest zamknięte w pojemniku, do którego trafia ciśnienie statyczne, a także z puszki aneroidowej. Gdy ciśnienie się zmienia, dochodzi do kurczenia lub rozszerzania się puszki – zmiany te zostają następnie przeniesione na wskazówkę wysokościomierza, co pozwala określić aktualną wartość.
 • Wysokościomierz suwmiarkowy – jest to urządzenie służące do pomiaru wysokości przedmiotów. Odczyt umożliwia zamontowana podziałka, a także suwaki i przesuwne ramię. W przemyśle stosowany jest wysokościomierz traserski, a także wysokościomierz elektroniczny.
 • Wysokościomierz spadochronowy – działa na podobnej zasadzie, co urządzenia lotnicze. W wyposażeniu spadochronowym wykorzystywany jest przeważnie wysokościomierz o bardzo dużej tarczy, tak aby podczas lotu możliwe stało się szybkie odczytanie wartości.
 • Wysokościomierz turystyczny – przeważnie występuje w postaci nieco większego zegarka lub przyrządu montowanego w samochodzie. Określa wysokość nad poziomem morza. Należy podkreślić, że nie są to sprzęty tak dokładne, jak specjalistyczne modele lotnicze czy też spadochronowe (tolerancja w ich przypadku może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów), jednak do zastosowania turystycznego oraz motoryzacyjnego okażą się odpowiednie.
 • Wysokościomierz w telefonie i zegarku – na rynku oferowane są specjalne telefony dla aktywnych, a także zegarki sportowe oraz smartbandy, które dysponują wbudowanym wysokościomierzem. Za pomiar wysokości odpowiadają specjalne sensory, toteż także w tym przypadku możemy mówić o raczej średniej dokładności.

Wysokościomierz – jak wybrać?

Decydując się na zakup urządzenia turystycznego oraz motoryzacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, które mają największy wpływ nie tylko na precyzję działania sprzętu, ale również na wygodę jego użytkowania.

Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w tarcze elektroniczne lub wskazówkowe – wybór często jest sprawą indywidualną, jednak modele elektroniczne często gwarantują dostęp również do wielu innych danych, takich jak na przykład ciśnienie.

Jak zostało już wspomniane wcześniej, tego typu wysokościomierze nie są tak precyzyjne, jak modele specjalistyczny. Jest to zrozumiałe. W końcu podczas wycieczki niepotrzebne są tak dokładne dane, jak ma to miejsce wysoko nad ziemią. Warto mimo wszystko sprawdzić, jaką dokładnie tolerancją wyróżnia się wybierany sprzęt. Wysokościomierze dobrej jakości przeważnie mogą się pomylić o +/- 10 metrów.

Mając na uwadze miejsce i warunki, w jakich urządzenie będzie wykorzystywane, warto przeanalizować również sposób jego wykonania. Mowa tu przede wszystkim o użytych materiałach, które powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników zewnętrznych – wilgoci, wysokich i niskich temperatur, zabrudzeń etc. Zwłaszcza jeśli wysokościomierz ma posłużyć w terenie, często w ciężkich warunkach. W przypadku zakupu modelu do samochodu, warto sprawdzić również sposób jego montażu – tego typu urządzenia są przeważnie przyklejane na desce rozdzielczej lub zaczepiane o kratki wentylacyjne.

Jaki zegarek z wysokościomierzem?

Jak już zostało wspomniane, na rynku oferowane są także zegarki gwarantujące sprawny pomiar wysokości. Takie rozwiązania stosowane są przeważnie w dwóch typach urządzeń:

 • Smartwach z wysokościomierzem – inteligentne zegarki są często przedłużeniem telefonu. Przy ich pomocy, użytkownicy mogą zarządzać powiadomieniami przychodzącymi na smartfon, odbierać wiadomości i połączenia głosowe, obsługiwać różnego programy, a także korzystać z dedykowanych funkcji i aplikacji. Jedną z nich jest pomiar wysokości.
 • Zegarki sportowe – urządzenia kierowane do osób aktywnych fizycznie. Mowa tu nie tylko o biegaczach, rowerzystach, pływakach, fanach golfa czy też ćwiczeń siłowych, ale również o miłośnikach wypraw trekkingowych, którzy potrzebują dostępu do wielu dodatkowych danych, takich jak właśnie aktualna wysokość.

Wybór konkretnego rozwiązania będzie zależny od indywidulnych preferencji użytkownika. Oczywiście w każdym przypadku warto sprawdzić, jak faktycznie sprawdzają się funkcje pomiarowe w rzeczywistości. Producenci rzadko podają bowiem tolerancję. Potrzebne informacje znaleźć można więc w recenzjach lub opiniach innych użytkowników.

Warto wiedzieć!

Zegarki z wysokościomierzem bardzo często są wyposażane w system GPS, który pozwala na zbieranie dokładniejszych danych, a także śledzenie pozycji użytkownika i planowanie trasy. Wysokościomierz GPS bardzo dobrze sprawdzi się więc podczas rozmaitych wypraw.

Uwagę należy zwrócić także na sposób wykonania zegarka (użyte materiały, tarcza, zabezpieczenia etc.), a także inne funkcje, które także mogą okazać się przydatne. Na rynku oferowane są zegarki zapewniające między innymi takie opcje jak:

 • pomiar prędkości,
 • pomiar dystansu,
 • licznik kalorii,
 • barometr,
 • monitoring snu,
 • wykonane powtórzenia/okrążenia,
 • termometr,
 • kompas,
 • obsługa powiadomień i aplikacji telefonu,
 • aparat,
 • Wi-Fi.

Jak widać, wysokościomierz jest obecnie wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Znaleźć można go w różnych urządzeń, nie tylko tych specjalistycznych. W każdym przypadku należy jednak przeanalizować możliwości i sposób wykonania sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.