Udostępnij
Skomentuj

Najważniejsze funkcje w liczniku rowerowym. Jaki wybrać?

Jakie funkcje w liczniku warto wybrać? Podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę.

Jeszcze wiele lat temu, gdy liczniki rowerowe dopiero pojawiały się na rynku, oferowały tylko podstawowe funkcje. Dopiero po jakimś czasie pojawiały się funkcje w postaci dystansów dziennych, średniej prędkości itp. Dziś liczniki rowerowe to zaawansowane komputery, które zbierają mnóstwo danych i są w stanie łączyć się z telefonem bezprzewodowo. To sprawia, że wybór odpowiedniego modelu staje się skomplikowany, zaś ilość funkcji przyprawia o zawrót głowy. Jak w tym gąszczu odnaleźć funkcje, na których nam zależy? To proste – poznać je wszystkie i wybrać najważniejsze.

Najważniejsze funkcje w licznikach rowerowych

Na rynku znajdziemy niedrogie liczniki rowerowe posiadające kilka funkcji, jak również skomplikowane komputerki rowerowe, w których ilość funkcji powinna zadowolić nawet wybrednych profesjonalistów. Zacznijmy jednak od podstaw.

Prędkość aktualna

To bez wątpienia podstawowa i najważniejsza funkcja w liczniku rowerowym. Przecież każdy chce wiedzieć, z jaką prędkością aktualnie podróżuje. Funkcja ta, jak sama nazwa wskazuje, pokazuje aktualną prędkość, z jaką porusza się rowerzysta. Prędkość pokazywana jest w kilometrach na godzinę lub milach na godzinę – w większości przypadków preferowaną jednostkę możemy wybrać w opcjach licznika (km/h lub mph).

Prędkość średnia

W tym przypadku licznik mierzy średnią prędkość, którą osiągnęliśmy w danym okresie czasu, na przykład od ostatniego zrestartowania wyników. Funkcja ta przydaje się przede wszystkim podczas treningów do ustalania średniej prędkości przejazdu danego odcinka drogi.

Prędkość maksymalna

Funkcja ta zapisuje wartość maksymalnej prędkości, którą udało nam się osiągnąć od ostatniej sesji czyli zrestartowania zapisanych wyników. Podczas jazdy z dużą prędkością zazwyczaj nie ma czasu, aby śledzić prędkość na liczniku, dlatego też urządzenie zapisze maksymalną osiągniętą podczas jazdy prędkość.

Dystans wycieczki

Funkcja ta określa dystans, jaki pokonaliśmy od ostatniego zrestartowania sesji. Może to być na przykład jedna wycieczka lub trening. Parametr ten przydaje się podczas treningu do określania przebytego dystansu lub podczas zwykłej przejażdżki do sprawdzenia, jak daleko udało nam się zajechać. Za pomocą tej funkcji możemy również sprawdzić, jak daleko mamy z domu do pracy, na uczelnię lub do ulubionego miejsca piknikowego.

Dystans całkowity

W tym przypadku jest to funkcja, której nie możemy wyzerować, gdyż dystans całkowity mierzony jest od momentu założenia licznika. Dzięki temu możemy na przykład sprawdzić ile kilometrów przejechaliśmy na nowym rowerze itp. Co ciekawe, w większości przypadków możemy ustawić przebieg, od którego licznik ma mierzyć kolejne kilometry. Przyda się to w przypadku wymiany licznika na nowy. Przykładowo ze starym licznikiem zrobiliśmy 2000 kilometrów, więc w nowym ustawiamy taką wartość przebiegu, aby nie liczyć go od nowa. Nowoczesne liczniki posiadają także możliwość pomiaru dystansu całkowitego dla drugiego roweru, dzięki czemu nie musimy stosować dwóch osobnych liczników.

Stoper

Co prawda funkcję stopera możemy mieć w zegarku, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest stoper w liczniku rowerowym. Tym bardziej, że nie musimy go włączać i wyłączać, gdyż licznik robi to automatycznie po ruszeniu z miejsca i zatrzymaniu się. Co prawda podstawowe i najtańsze liczniki mają manualny stoper, który trzeba włączać i wyłączać samodzielnie, co jest niewygodne podczas treningu, ale nowoczesne rozwiązania posiadają automatyczne stopery. Funkcja ta idealnie sprawdzi się podczas treningu, ale również podczas zwykłej przejażdżki do mierzenia czasu przejazdu konkretnego odcinka.

Timer (minutnik)

To funkcja odwrotna do stopera, czyli mierzenie czasu do tyłu. Kolejna przydatna opcja podczas treningu, gdyż możemy ustawić na przykład 60 minut, a licznik będzie ten czas zliczał do zera.

Zegarek

Tu chyba nie trzeba nic wyjaśniać, choć wielu użytkowników może się dziwić, po co zegarek w liczniku rowerowym, skoro można mieć swój zegarek na nadgarstku. Owszem, ale spróbujcie pojeździć z ciężkim zegarkiem po nierównych leśnych ścieżkach z wyższą prędkością – ból poobijanego nadgarstka gwarantowany. Skoro najważniejsze funkcje mamy w liczniku, niewygodny podczas jazdy zegarek możemy zostawić w domu.

Kadencja

To jedna z funkcji, która nie przyda się początkującym użytkownikom rowerów, którzy swój środek transportu traktują rekreacyjnie. Kadencja to ilość obrotów korbą w określonej jednostce czasy, na przykład na minutę. Parametr ten sprawdza się podczas treningu, w którym ważne jest równe tempo pedałowania. Pomiar kadencji wymaga założenia dodatkowego czujnika na ramieniu korby.

Polecane liczniki rowerowe

Wskaźnik różnicy prędkości

Wskaźnik różnicy prędkości pomiędzy prędkością chwilową a średnią pozwala nam utrzymywać równe tempo jazdy. Licznik wskazuje nam za pomocą znaku plusa lub minusa, czy w danej chwili jedziemy szybciej lub wolniej od prędkości średniej.

Dwa rozmiary koła

To idealna funkcja dla posiadaczy dwóch rowerów. Odpada konieczność kupowania dwóch osobnych liczników. Wystarczy jeden licznik przenieść do innego roweru, wybrać z opcji drugi rower i kontynuować trening. Co ciekawe, licznik zapamiętuje przebyty dystans osobno dla każdego z rowerów.

Osobna sekcja dystansu i czasu

Oprócz czasu całej wycieczki możemy mierzyć na przykład konkretny dystans. Może to być przykładowo czas i dystans zjazdu, podjazdu, fragmentu toru itp.

Podświetlenie ekranu

Liczniki rowerowe mają ekrany monochromatyczne bez własnego podświetlenia, dlatego też widoczność wyświetlanych danych po zmroku spada do zera. Jeśli często podróżujemy po zmroku, warto wybrać licznik z podświetleniem ekranu.

Łączność bezprzewodowa

To niezwykle ciekawe i praktyczne rozwiązanie, w którym łączność pomiędzy licznikiem a czujnikiem przy kole odbywa się bezprzewodowo. Taki licznik nie posiada w zestawie kabli, które bardzo często trudno odpowiednio ułożyć, zdarza się również, że podczas upadku zostają zerwane. Niestety minusem liczników bezprzewodowych mogą być zakłócenia w komunikacji pomiędzy czujnikiem i licznikiem. Wystarczy, że obok nas będzie jechał inny rowerzysta z licznikiem bezprzewodowym, aby wskazania były mocno zakłócone.

Licznik przewodowy

ZALETY

  • Pewność i stałość pomiaru
  • Niższy koszt zakupu

WADY

  • Trudniejszy montaż
  • Ryzyko uszkodzenia przewodu

Licznik bezprzewodowy

ZALETY

  • Szybki i wygodny montaż
  • Bez szpecącego przewodu
  • Nie ma możliwości uszkodzenia łączności...

WADY

  • ... ale występują częste zakłócenia, szczególnie w mieście
  • Wyższa cena zakupu

Pomiar tętna

Kolejna opcja w droższych licznikach, przeznaczonych dla zaawansowanych i wymagających rowerzystów. W przypadku rekreacyjnej jazdy, takie rozwiązanie nie ma zastosowania, ale podczas treningu pomiar tętna jest bardzo istotny i potrzebny do zwiększenia efektów.

Programowalny wyświetlacz

W przypadku liczników z wieloma funkcjami, programowalny wyświetlacz jest bardzo ciekawym dodatkiem. Umożliwia on bowiem dobór opcji, które będą w danej chwili wyświetlane na ekranie, na przykład prędkość aktualna oraz godzina, albo stoper i przebyty dystans itp.

Alarm prędkości

Oczywiście nie chodzi tu o alarm o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, ale powiadomienie o tym, że jedziemy za wolno lub za szybko. Funkcja ta przydaje się podczas treningu, gdy chcemy utrzymywać stałą prędkość przejazdu konkretnego odcinka.

Wysokościomierz

Funkcja ta również dedykowana jest profesjonalnym rowerzystom, którzy odbywają trening w różnych częściach kraju a nawet świata. Za pomocą tak zaawansowanego licznika możemy sprawdzić na jakiej wysokości w danej chwili się znajdujemy, choć w większości przypadków wskazania będą mało dokładne – błąd pomiarowy może wynieść nawet 100 metrów. Urządzenia te działają na zasadzie pomiaru ciśnienia atmosferycznego i w związku z tym są dość niedokładne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.