Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/wylacznik-roznicowo-pradowy-jak-wybrac-jaki-najlepszy/18432/ 2021-04-16 11:52:05.000000

Wyłącznik różnicowo-prądowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wyłącznik różnicowoprądowy, to urządzenie dość skomplikowane, ale w istocie wykonujące bardzo proste zadanie.

Czym jest wyłącznik różnicowoprądowy i jak działa?

Celem stosowanie wyłączników różnicowoprądowych jest ochrona przed porażeniem. Wyłącznik różnicowoprądowy to elektryczne urządzenie zabezpieczające, które chroni przed porażeniem prądem elektrycznym. Aby tę funkcję zrealizować, wyłącznik wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. W normalnych warunkach suma wektorowa prądu przepływającego przez wyłącznik jest równa zeru. Jeśli jednak w dowolnym miejscu w obwodzie pojawi się prąd upływowy, na przykład dojdzie do porażenia prądem elektrycznym człowieka, suma ta nie będzie serowa, a to wywoła indukowanie prądu w cewce, co spowoduje uruchomienie wyłącznika i natychmiastowe przerwanie obwodu. Zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego nie jest więc szczególnie skomplikowana, ale samo urządzenie musi być bardzo precyzyjne – nawet wyłączniki o niewielkiej czułości są wykonywane ściśle z bardzo dokładnymi wytycznymi.

Podział wyłączników różnicowoprądowych

Podstawowy podział wyłączników różnicowoprądowych bazuje na kryterium czułości, czyli wielkości upływu prądu, do jakiego musi dojść, aby zadziałał system ochronny. Wyróżnia się trzy typy wyłączników:

  • wysokoczułe, jeśli uruchamiają się przy prądzie zadziałania nie większym niż 30 mA;
  • średnioczułe, jeśli prąd zadziałania wynosi od 30 do 500 mA;
  • wysokoczułe, dla których minimalny prąd zadziałania wynosi więcej niż 500 mA.

Ten podział jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości, ponieważ poszczególne wyłączniki mogą wykrywać różne typy prądów upływowych.

  • najpopularniejszy jest typ AC, który wykrywa tylko upływy sinusoidalne;
  • mniej popularny typ A, który dodatkowo wyłącza się w upływach prądu ze składową stałą do 6 mA,
  • najbardziej wszechstronny typ B, który poza powyższymi typami prądów wykrywa także upływy prądów wyprostowanych i dlatego nazywany jest uniwersalnym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Warto też dodać, że wyłączniki tego typu mogą mieć dołączony moduł wyłącznika nadmiarowoprądowego i wówczas są określane mianem RCBO, w przeciwieństwie do RCCB, które go nie posiadają.

Kiedy stosujemy wyłącznik różnicowoprądowy

Wyłącznik różnicowoprądowy jest dodatkowym, nieobowiązkowym elementem zabezpieczającym, który stosuje się jako uzupełnienie klasycznego zabezpieczenia zwarciowego faza-obudowa.

Odpowiadając na pytanie, jaki wyłącznik różnicowoprądowy do domu, mieszkania czy łazienki będzie najlepszy, trzeba przede wszystkim poznać dokładne parametry sieci energetycznej w danym obwodzie. Najpopularniejszym i poniekąd uniwersalnym domowym wyłącznikiem jest wyłącznik przeciwprądowy p304 o prądzie znamionowym 25 A i wysokiej czułości (30 mA). Nie oznacza to jednak, że jest to wyłącznik, który można zastosować w każdym obwodzie – bez dokładnej charakterystyki obwodu nie można określić jego przydatności w konkretnym przypadku.

Jakiej marki wyłącznik różnicowoprądowy wybrać?

Wyłączniki różnicowoprądowe nie są tanie – jeden kosztuje kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu złotych, ale właśnie dlatego nie warto na nich oszczędzać, bo i tak wiele nie da się zaoszczędzić, a można przez przypadek kupić wyłącznik, który nie będzie odpowiednio wykonany i nie zadziała w krytycznym momencie. Dziś najpopularniejsze są wyłączniki różnicowoprądowe Legrand, czyli marki, która od lat cieszy się olbrzymim zaufaniem profesjonalistów. Z tego samego powodu nie należy samodzielnie, nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, samodzielnie podłączać wyłącznika ani go dobierać – jest to jedno z ważniejszych zabezpieczeń w sieci energetycznej, dlatego w sprawie doboru właściwego urządzenia warto zasięgnąć rady eksperta.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni