Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/naczynie-wyrownawcze-do-czego-sluzy-jakie-wybrac/18406/ 2021-04-15 16:42:04.000000

Naczynie wyrównawcze - do czego służy? Jakie wybrać?

Naczynia wzbiorcze mają do spełnienia bardzo ważną funkcję. Jaka jest ich rola do spełnienia?

W praktyce jednak dobór jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ poza podstawową funkcjonalności zwykle zwraca się uwagę na inne cechy użytkowe oraz walory estetyczne.

Jak działa naczynie wyrównawcze i jaka jest jego rola?

Naczynie wyrównawcze to zbiornik, którego objętość jest wykorzystywana do kompensacji wzrostu objętości w instalacji w czasie pracy. Zwiększona temperatura w instalacji powoduje wzrost prężności par oraz wypychanie wody w górę, co, gdyby nie było zbiornika wyrównawczego, mogłoby prowadzić do uszkodzeń niektórych elementów instalacji albo rozszczelnienia miejsc przyłączeń zaworów lub grzejników. Zbiornik wyrównawczy wypełnia się wodą i sprężoną parą, które dostają się do niego po uruchomieniu ogrzewania.

Podstawowa zasada doboru

Ogólna zasada wymaga, aby zbiornik wyrównawczy, niezależnie od typu, miał pojemność nie mniejszą niż 10% objętości całej instalacji. Jest to jedyny wymóg stricte techniczny. Jego nieprzestrzeganie powoduje, że zbiornik wyrównawczy nie będzie pełnił swojej funkcji w sposób właściwy. Niemniej, mimo że jest to jedyna podstawowa zasada, można wskazać wiele cech, które wpływają na wybór konkretnego modelu zbiornika.

  • Konstrukcja: trwała blacha stalowa jest najpowszechniej wykorzystywanym materiałem, jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na sam materiał, ale także na sposób kształtowania naczynia – czy jest spawane, czy wybijane z pojedynczego arkusza blachy, czy cała konstrukcja jest stabilna, a mocowania wyważone itd.
  • Żywotność i ochrona przed korozją: stal jest najlepszym materiałem, ale nie jest ideałem. Naczynie wyrównawcze ze stali nierdzewnej ma dużą żywotność, jednak musi być pokryte ochronną warstwą zapobiegająca korozji i emalią proszkową, dzięki czemu woda nie będzie miała kontaktu z samą blachą. Jest to ważne, ponieważ ewentualne drobiny rdzy mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę całego układu C.O.
  • Izolacja termiczna: naczynie wyrównawcze ocieplone zmniejsza straty ciepła w instalacji. Teoretycznie nie powinny one być zbyt duże, niemniej jeśli tylko jest to możliwe, warto zainstalować zbiornik z dodatkową warstwą termoizolacyjną. Poza ochroną przed ucieczką ciepła zwykle stanowi ona też warstwę zabezpieczającą zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest dodatkowym atutem.
  • Estetyka: wprawdzie naczynia wzbiorcze zwykle instaluje się w takich miejscach, gdzie są najmniej widoczne, to jednak nie oznacza, że w ogóle ich nie widać, dlatego estetyczne wykonanie, dokładnie nałożona, równa warstwa emalii proszkowej w nienarzucającym się kolorze są ważnymi zaletami.

Naczynia wyrównawcze zamknięte czy otwarte?

Naczynia wyrównawcze dostępne są w wersjach otwartej lub zamkniętej, czyli przeponowej. Nie ma tutaj żadnej swobody wyboru.

  • Naczynia wyrównawcze otwarte instaluje się przy systemach z ogrzewaniem z kotła na paliwo stałe. Taki zbiornik stanowi zabezpieczenie na wypadek przegrzania (zagotowania) wody. Zbierająca się w nim para będzie odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, a sam zbiornik podłącza się do kotła rurą wznośną.
  • Naczynia przeponowe, czyli zamknięte, montuje się w instalacji z kotłem gazowym lub olejowym, w którym wewnętrzne systemy zabezpieczają przed przegrzaniem. Tego rodzaju zbiornik ma bardziej skomplikowaną budowę i może być nieco mniejszy – jego objętość nie może spaść poniżej 4% objętości wody obecnej w instalacji.

Naczynia pływakowe

Zbiorniki wyrównawcze z pływakiem instaluje się przy kominkach z płaszczem wodnym. Ich podstawowym zadaniem jest uzupełnianie objętości wody, gdy ubędzie jej z instalacji. Pływak działa podobnie do zaworu w spłuczce – kiedy objętość wody spadnie poniżej bezpiecznego poziomu, automatycznie otworzy się zawór i z sieci zostanie pobrana żądana ilość wody, która jest konieczna, aby instalacja grzewcza pracowała bezpiecznie i stabilnie. Gdy poziom się ustali, pływak zamknie zawór samoczynnie. Zbiornik tego typu również zbiera wodę, która gromadzi się wskutek podwyższenia ciśnienia w pracującym układzie zamkniętym.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni