Udostępnij
Skomentuj

Buty do nordic walking - jakie wybrać? Które najlepsze?

Podczas uprawiania każdego sportu niezwykle ważne są odpowiednie buty. Jakie powinny być te do Nordic Walkingu?

Bardzo często o tym zapominamy i ćwiczymy w tym, co aktualnie mamy pod ręką. Wówczas cierpią nasze stopy, a ponadto trening nie zawsze jest wtedy wykonywany prawidłowo. W nordic walking buty są szczególnie istotne. Do sportu tego potrzebne są nam przede wszystkim nogi, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Tak więc obuwie w tym przypadku musi być nie tylko wygodne, ale także odpowiednio wyprofilowane. Dla panów trenujących w porze letniej, idealnie sprawdzą się buty trekkingowe męskie niskie.

Bardzo często o tym zapominamy i ćwiczymy w tym, co aktualnie mamy pod ręką. Wówczas cierpią nasze stopy, a ponadto trening nie zawsze jest wtedy wykonywany prawidłowo. W nordic walking buty są szczególnie istotne. Do sportu tego potrzebne są nam przede wszystkim nogi, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Tak więc obuwie w tym przypadku musi być nie tylko wygodne, ale także odpowiednio wyprofilowane.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do nordic walking?

Obuwie do nordic walking powinno posiadać kilka cech, w tym przede wszystkim:

  • Elastyczną podeszwę – to ona wspomaga śródstopie podczas wykonywania kroku, dlatego nie może być sztywna, gdyż spowodowałoby to zbyt małą giętkość stopy; wystarczająco elastyczna podeszwa wygina się w łuk po złapaniu za końce
  • Wzmocnione czubki – stanowią ochronę dla naszych palców
  • Amortyzowana pięta – zapewnia należyte odbicie od podłoża oraz wygodę podczas chodzenia
  • Brak usztywnienia w kostce – usztywnienie spowodowałoby ograniczenie ruchów w stawie skokowym
  • Trekkingowy bieżnik – zapewnia on doskonałą przyczepność do każdego rodzaju podłoża i tym samym większe bezpieczeństwo
  • Lekkość.

Profesjonalne buty do nordic walking posiadają kilka podstawowych zadań. Przede wszystkim muszą w należyty sposób chronić stopę przed wszelkimi urazami, otarciami oraz przed złym ułożeniem. Ponadto powinny trzymać ją w bucie, kiedy schodzimy z górzystego terenu. Kolejną istotną cechą jest wspomaganie wybicia podczas wykroku i zabezpieczenie przed nierównościami podłoża. Oczywiście są również aspekty indywidualne, w tym chociażby ich rozmiar. Nasza stopa powinna mieć około 5 milimetrów luzu, by z jednej strony leżała stabilnie, a z drugiej nie była narażona na dyskomfort w przypadku zbyt małego rozmiaru. Bezpieczeństwo jest ważne podczas chodzenia, z tego względu warto wybierać buty trekkingowe damskie wysokie, które usztywniają kostkę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie butów do nordic walking?

Oczywiście istotne są indywidualne preferencje i estetyka, a tu jest w czym wybierać i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy dodatkowo postawić na obuwie, które spełni swoje funkcje związane z samym uprawianiem nordic walking, ale też idealnie sprawdzi się podczas każdej pogody. Wówczas należy wybrać takie, które są odporne na nasiąkanie wody w czasie deszczu. Zapewni to z pewnością większy komfort chodzenia, ale także trwałość, ponieważ wodoodporne buty nie będą chłonąć cieczy, co zapobiegnie ich niszczeniu. Przed przemakaniem zazwyczaj chroni specjalna membrana, a także odpowiednio klejone, wytrzymałe szwy. Tutaj powinniśmy pamiętać także o tym, by podeszwa była wykonana z materiału, który nie ślizga się na mokrej nawierzchni. Świetnym wyborem będą buty trekkingowe męskie 4F – to firma produkująca obuwie dobrej jakości do nordic walkingu. 

Podsumowanie

Skoro wiemy już jak ważne w uprawianiu nordic walking są należycie dobrane buty to postarajmy się wybrać takie, by były one funkcjonalne, gdyż to jest podstawą zarówno komfortu, jak i właściwej techniki chodzenia. Źle dostosowane obuwie, zbyt ciasne lub luźne spowoduje, że nasza stopa nie będzie układać się prawidłowo, co zaburzy postawę całego ciała i może nawet niekorzystnie wpłynąć na pracę stawów.

W ofercie posiadamy wiele butów do nordic walking różnych marek. Do uprawiania tego typu aktywności możemy rzucić okiem na buty trekkingowe damskie Salewa, ponieważ to producent gwarantujący wysoką jakość produktu. Wśród nich znajdziemy obuwie damskie, męskie i dziecięce, przy czym istnieje możliwość wyboru nie tylko kolorów, ale również kształtu czy wysokości cholewki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.