Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wkładki do butów - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Dobór obuwia sportowego ma ogromny wpływ nie tylko na nasze osiągi, ale również na bezpieczeństwo codziennego treningu.

Wkładki do butów – jaką pełnią rolę?

Jeżeli decydujemy się na buty sportowe, wkładki zazwyczaj przyjmują postać pianki, której grubość wynosi około 3 mm. Warto podkreślić, że produkty fabryczne mają charakter uniwersalny, nie są więc dopasowane do specyficznych kształtów stóp, różnych podbić czy też rozkładu nacisku.

Wszystko to sprawia, że w wielu przypadkach konieczny okaże się zakup specjalnej wkładki dedykowanej, która została przygotowana w odniesieniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Co zyskujemy przy zakupie takich wkładek?

 • Doskonałe dopasowanie do szerokości stopy.
 • Skuteczna stabilizacja pięty, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji i wystąpienia obtarć.
 • Lepsza dystrybucja nacisku na podłoże. Wpływa to zarówno na efektywność chodu i biegu, jak i redukcję bólu nóg, bioder, kręgosłupa oraz karku.
 • Zwiększenie poziomu amortyzacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób siła uderzeń jest znacząco zmniejszana.
 • Redukcja zmęczenia stopy.
 • Skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz niwelowanie nieprzyjemnych zapachów.

Jak widać, dobierając odpowiednie wkładki do butów, zyskujemy nie tylko wyższy komfort trenowanie, a także zwykłego chodzenia, ale również (a może przede wszystkim) doskonałą ochronę stopy. Wszystko to jest możliwe dzięki skupieniu się na specyfice naszych stóp.

Jakie wkładki do butów?

Żeby wszystko to okazało się możliwe, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne rodzaje produktów, a następnie wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym wymaganiom i potrzebom.

 • Wkładki amortyzujące – jak sama nazwa wskazuje, przygotowywane są one w taki sposób, aby zwiększyć amortyzację.
 • Wkładki Total Support – poza amortyzacją, zapewniają wsparcie dla łuku stopy. Co ważne, występują w trzech rodzajach, które różnią się między sobą poziomem wsparcia – biorąc to pod uwagę, wymieniamy wkładki Max, Original oraz Thin.
 • Wkładki dobierane do wysokości wysklepienia łuku stopy – w tej kategorii znajdują się produkty trzech rodzajów. Są to modele Low Arch, a więc do niskiego wysklepienia, Mid Arch (do średniego) oraz High Arc (do wysokiego).
 • Wkładki masujące – doskonale usprawniają krążenie krwi w stopach, a do tego zmniejszają ryzyko wystąpienia odcisków i odparzeń.
 • Wkładki filcowe – pochłaniają wilgoć, a także stanowią skuteczny materiał izolacyjny w zimie.
 • Wkładki do butów na obcasie – poprawiają stabilność stopy, a także zmniejszają ból w przypadku długotrwałego chodzenia w butach na obcasie.

W każdym przypadku warto zwrócić uwagę, czy wkładka posiada skuteczny system odprowadzania wilgoci, co znacząco zwiększy komfort ich wykorzystania, zwłaszcza w lecie. Na rynku znaleźć można również bogatą ofertę wkładek przeznaczonych dla dzieci. One również są dostosowywane do konkretnych stóp.

Wkładki ortopedyczne do stóp

Jeśli cierpimy na chroniczny ból stóp, kolan, bioder, kręgosłupa lub zmagamy się z często powstającymi odciskami, dobrym pomysłem okaże się wizyta u ortopedy, który pozwoli dobrać wkładki ortopedyczne.

Podczas badania, lekarz dokładnie przeanalizuje budowę naszej stopy, a także wszelkie nieprawidłowości. W ten sposób będzie on w stanie doprać odpowiednie wkładki ortopedyczne, których zadaniem będzie redukcja bólu, skorygowanie wady stóp czy też zwiększenie komfortu samego chodzenia.

Rynek obuwniczy jest obecnie tak szeroki, że nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem wkładek, które pozwolą nam uporać się z wieloma problemami. Ich dobór ma znaczenie nie tylko podczas rozmaitych treningów, ale również w ramach codziennej aktywności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.