Udostępnij
Skomentuj

Wiatrówka – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Z czego jest zbudowana wiatrówka i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Strzelanie do celu może okazać się bardzo interesującym zajęciem, zwłaszcza wówczas, gdy wykorzystany zostanie odpowiednio dobrany sprzęt dobrej jakości. Jego wybór nie zawsze jednak jest tak łatwy, jak może się na początku wydawać. Wiele zależy bowiem od specyfiki strzelania – przed zakupem konkretnej broni, należy więc zastanowić się nad celem, odległością, w jakiej będzie się on znajdował, a także nad najwygodniejszym sposobem użycia wiatrówki.

Odpowiedzi na tak postawione pytania okażą się bardzo przydatne, zwłaszcza osobom, które do końca nie wiedzą, czego tak naprawdę chcą. Jak się bowiem okazuje, na rynku znaleźć można wiele rodzajów wiatrówki. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem budowy i sposobu działania. Ich przeanalizowanie pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Wiatrówka – jak działa?

Przed zakupem broni, warto dokładnie poznać nie tylko jej budowę, ale również sposób działania. Należy pamiętać, że to nie jest zabawka, toteż trzeba obchodzić się z nią z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Ja już zostało wspomniane, wiatrówka występuje na rynku w wielu różnych odmianach. Chcąc więc dowiedzieć się, jak działają, należy pokrótce omówić każdy z nich.

Wiatrówka sprężynowa

Na początek model standardowy, który jest wykorzystywany przez amatorów. Jak sama nazwa wskazuje, wiatrówka ta wykorzystuje sprężynę – przed oddaniem strzału jest ona naciągana. Po naciśnięciu spustu, sprężyna jest uwalniana, co zaś prowadzi do wygenerowania ruchu tłoka. W ten sposób powstaje wysokie ciśnienie, które niejako wypycha śrut znajdujący się w lufie. Takie wiatrówki są przeważnie tanie, nie wymagają również dokupowania wielu akcesoriów (na przykład gazu).

Warto jednak pamiętać o tym, że modele sprężynowe generują spory odrzut, co może być kłopotliwe przy szczególnie mocnych odmianach. Taką broń powinny stosować osoby o sporej sile fizycznej, które mimo odrzutu, będą w stanie trafić do celu.

To jednak nie koniec, ponieważ wiatrówki sprężynowe dzielą się na dwie odmiany, zróżnicowane pod względem rodzaju naciągu. Absolutnie standardowym modelem jest wiatrówka łamana. Chcąc umieścić w lufie śrut, wystarczy ja „złamać”, co prowadzi do naciągnięcia śruby. Następnie wystarczy złożyć lufę – wiatrówka jest gotowa do strzału. Taka broń polecana jest zwłaszcza osobom początkującym.

Drugą grupę tworzą wiatrówki z naciągiem bocznym lub dolnym. Zostają one wyposażane w specjalną dźwignię. Jeśli znajduje się z boku, jest to boczny naciąg, jeśli pod lufą, mamy do czynienia z naciągiem dolnym. Wykorzystanie dźwigni otwiera nam dostęp do komory na śrut. Jej użycie jest trudniejsze, ponieważ wymaga użycia większej siły. Warto jednak podkreślić, że stała konstrukcja lufy przekłada się na jej większą wytrzymałość mechaniczną. Polecana jest więc osobom, które chcą strzelać dużo i często.

Wiatrówka na pompkę

Nazwa broni daje wskazówkę na temat jej zasady działania. Jak przystało na „pompkę”, najważniejsze w całym procesie jest powietrze, które jest sprężane przed strzałem poprzez wykorzystanie specjalnej lufy (najczęściej znajduje się pod lufą). Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż nie musimy wykonywać zbyt wielu czynności, by wystrzelić. Co także istotne, wiatrówka na pompkę wyróżnia się brakiem odrzutu, co oczywiście przekłada się na łatwiejsze celowanie. Kolejnymi zaletami sprzętu jest jego niewielka waga.

Wszystko to sprawia, że taka wiatrówka jest często polecana osobom początkującym, które nie radzą sobie z cięższymi modelami i odrzutem.

Wiatrówka gazowa

Jest to broń wyposażona w specjalny nabój CO2. Jego wykorzystanie pozwala na zredukowanie odrzutu do minimum. Warto nadmienić, że wiatrówka tego typu wyróżnia się niewielką wagą, może zostać również wyposażona w magazynek, co pozwala na oddawanie wielu strzałów bez konieczności przeładowywania. Jakie są wady wiatrówki gazowej? Mniejsza moc, a także konieczność wymiany naboju CO2 – przeważnie wystarczy on na około 50 wystrzałów. Warto podkreślić, że wiatrówka CO2 wygląda jak standardowy pistolet, jest więc bardzo poręczna.

Wiatrówka na sprężone powietrze – mowa o tak zwanym modelu PCP. Zostaje on wyposażany w zbiornik, w którym znajduje się sprężone powietrze, wykorzystywane podczas wystrzału. Dzięki zaawansowanej budowie takiej broni, strzelec możemy liczyć na wysoki komfort wystrzału, bez odrzutu. Warto nadmienić, że taka wiatrówka wyróżnia się wysoką celnością, pozwala także na długie strzelanie bez ładowania zbiornika. Montowany w niej celownik optyczny pozwala na strzelanie z naprawdę sporych odległości. Wszystko to przekłada się jednak na wysoką cenę broni.

Jak widać, sposób wykorzystania wiatrówki jest w dużej mierze zależny od zamontowanego napędu. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze strzelaniem powinny decydować się na modele lekkie i bez odrzutu. Zdecydowanie ułatwi to naukę posługiwania się bronią, a także pozwoli na lepsze, precyzyjniejsze celowanie. Warto podkreślić, że na rynku znajduje się także wiatrówka hukowa, która jest zasilana specjalnymi kapiszonami hukowym – wytwarza on ciśnienie, dzięki któremu wystrzeliwany jest śrut.

Wiatrówka – jaki zasięg?

Dobór rodzaju broni powinien być uzależniony także od tego, z jakiej odległości do celu ma odbywać się strzelanie. Wpływ na to ma oczywiście zasięg, na który z kolei wpływ ma tak zwana prędkość początkowa. Jest ona mierzona bezpośrednio po tym, jak śrut opuści lufę.

Warto w tym miejscu nadmienić, że im większa ilość czynnika oddziałującego na śrut, tym prędkość początkowa okaże się wyższa. Na spory zasięg użytkownicy mogą liczyć przede wszystkim w wiatrówkach na sprężone powietrze i w modelach gazowych. W ich przypadku zasięg może wynieść od 100 do nawet 200 metrów. W przypadku modeli sprężynowych, parametr ten przeważnie wynosi od 30 do 70 metrów.

Wiatrówka – na co zwrócić uwagę?

Jak można się domyślić, rodzaj napędu i zasięg nie są jedynymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu wiatrówki. Modele w wybranych kategoriach są bowiem znacznie bardziej zróżnicowane.

Kaliber

Niezwykle ważny parametr, który wskazuje na średnicę wewnętrzną lufy. Na polskim rynku karabinki sprzedawane bez pozwolenia wyróżniają się kalibrem wynoszącym 4,5 mm lub 5,5 mm. Co wybrać? To oczywiście jest zależne od indywidualnych preferencji.

Większy kaliber pozwala na wykorzystanie większego śrutu, co przekłada się także na lepszą stabilność wystrzału. Warto nadmienić, że na śrut wpływają czynniki zewnętrzne, dlatego przy strzelaniu na większe odległości, może dojść do jego opadania. Większy i cięższy śrut jest bardziej odporny na tego typu trudności.

Kaliber 4,5 mm wyróżnia się natomiast większą prędkością początkową. Jest on jednak bardziej podatny na czynniki zewnętrzne, dlatego jego wykorzystanie zaleca się podczas strzelania z bliższych odległości.

Dodatki

Mowa tu przede wszystkim o możliwości zamontowania magazynka, dzięki któremu możliwe jest oddawanie wielu strzałów bez konieczności przeładowywania (wiatrówka wielostrzałowa), a także celownika optycznego. Jest on polecany osobom, które planują strzelać naprawdę z daleka. Wykorzystanie celownika sprawia, że trafienie do celu z odległości 100 metrów nie jest problemem. Oczywiście sam celownik nie poprawi naszej celności – nadal ogromne znaczenie mają bowiem czynniki zewnętrzne, które należy wziąć pod uwagę podczas kalibrowania broni.

Na rynku sprzedawanych jest wiele akcesoriów do wiatrówek. Mowa tutaj między innymi o różnych typach śrutów, lunetach czy też wyciorach. Podobnych produktów jest oczywiście więcej.

Lufa

Wspomnieć należy tu o dwóch podziałach. W pierwszym znajduje się lufa długa i krótka, natomiast drugi wskazuje na sposób jej wykonania. Modele standardowe dysponują lufą gładką, która dobrze sprawdza się podczas strzelania z niewielkich odległości.

Lepszą celność zapewni natomiast lufa gwintowana. Jest ona wyposażana w niewielkie rowki, które lekko podkręcają śrut, co pozwala na precyzyjniejszy strzał, zwłaszcza na dużych dystansach.

Cena

Jak można się domyślić, koszt zakupu jest mocno uzależniony od je typu, a także najważniejszych parametrów technicznych. Standardowe modele zakupić można już za około 200-300 złotych, podczas gdy modele wyróżniające się mocniejszą budową, większym zasięgiem i lepszą celnością kosztują 400 złotych do ponad tysiąca.

Producent

Dla wielu osób, a zwłaszcza dla doświadczonych strzelców, wyznacznikiem jakości wykonania wiatrówki jest renoma producenta. Warto decydować się na bronie przygotowane przez uznane firmy, gdyż dają one pewność, że będą zachowywać się tak, jak zostało to podane w opisie. Wiele cennych informacji można zdobyć również poprzez analizę opinii i komentarzy innych klientów, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z korzystania konkretnych rodzajów broni.

Pokrowiec na wiatrówkę

Przenoszenie wiatrówki może okazać się trudne, zwłaszcza gdy mowa jest o modelach długich. Chodzenie z bronią pod ręką może być również bardzo źle postrzegane przez osoby postronne. Żeby więc ułatwić sobie życie, warto zaopatrzyć się w pokrowiec dobrany do posiadanego modelu broni.

Tak się składa, że na rynku znaleźć można wiele modeli pokrowców, wykonanych z różnych materiałów (od zwykłych tworzyw sztucznych, po skórę i nylon). Bardzo popularne są zwłaszcza modele z pasami na ramię, które dodatkowo ułatwiają przenoszenie sprzętu. Producenci przygotowują także specjalne pokrowce na wiatrówki z lunetą. Do tego dodać można kabury na pistolety i większe walizki, pozwalające przenosić cały sprzęt.

Części do wiatrówek

Niezależnie od tego, czy zakupiona została wiatrówka myśliwska czy też sportowa, na rynku znaleźć można wiele części i akcesoriów do broni, dzięki którym naprawę bądź wymianę poszczególnych elementów można wykonać w warunkach domowych, bez konieczności oddawania wiatrówki do specjalisty. O jakich dokładnie produktach jest mowa?

  • Nabój CO2.
  • Śrut – we wszystkich odmianach.
  • Celowniki – mowa tu między innymi o modelach optycznych i laserowych.
  • Latarka – ułatwia strzelanie w nocy.
  • Akcesoria konserwujące – wspomnieć należy chociażby o specjalnych nabojach konserwująco-czyszczących, olejkach i smarach, które zabezpieczają przed korozją.
  • Wyciory.
  • Akcesoria ochronne – między innymi okulary i rękawice.

Wiatrówki gwarantują naprawdę ciekawe przeżycia, nawet w przypadku strzelania amatorskiego. Warto więc zainteresować się tego typu sprzętem, zwłaszcza że na rynku występuje w wielu odmianach, które każdy może dopasować do własnych umiejętności i potrzeb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.