Udostępnij
Skomentuj

Stoper - jaki wybrać? Który będzie najlepszy? Stoper online

Stoper jest niezastąpiony podczas każdego rodzaju treningów, od biegania po ćwiczenia na macie, czy trening interwałowy.

Stoper to inaczej sekundomierz, czyli przyrząd do pomiaru krótszych odcinków czasowych z dużą dokładnością. Są powszechnie stosowane w sporcie, podczas treningów i ćwiczeń, ale także w przemyśle, badaniach naukowych i w wielu innych dziedzinach. To urządzenie, które może występować oddzielnie (na przykład w formie ręcznej lub na biurko) albo być integralną częścią innych sprzętów (zegarków, smartfonów).

Popularne stopery

Jak działa stoper?

Chronograf to urządzenie umożliwiające odmierzanie dowolnych odcinków czasowych niezależnie od bieżącej godziny. Można w każdej chwili wyzerować urządzenie i rozpocząć nowy pomiar.

 • Posiada zazwyczaj funkcję start oraz stop.
 • Funkcja start uruchamia wskazówkę sekundnika (lub w wersji elektronicznej odmierzanie elektroniczne) i rozpoczyna się pomiar.
 • W momencie naciśnięcia przycisku stop, wskazówka lub pomiar elektroniczny zatrzymują się i można odczytać wynik.
 • Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać więcej wskazówek (jak klasyczny zegarek) i odmierzać czas w godzinach, minutach i sekundach z bardzo dużą dokładnością.

Rodzaje stroperów

Wybór konkretnego modelu urządzenia warto uzależnić od tego, w jakich okolicznościach będzie użytkowany. Zupełnie inny model przyda się w domu (na przykład w kuchni do gotowania), inny w amatorskich treningach, a jeszcze inny do zastosowania profesjonalnego. W sklepach można znaleźć kilka następujacych rodzajów:

Stoper biurkowy

Z modeli tego typu korzysta się głównie profesjonalnie – na przykład na turniejach sportowych. Prosty sekundomierz może znajdować się także w zegarku biurkowym i jest to rozwiązanie wystarczające do domowych, podstawowych zastosowań.

ZALETY

 • Idealny do zastosowania stacjonarnego (w domu, podczas treningu).
 • Solidnie wykonany, zazwyczaj wyposażony w dodatkowe funkcje.

WADY

 • Nie jest mobilny i wygodny w terenie.
 • Wyższa cena (szczególnie modeli profesjonalnych).
 • Nie nadaje się do biegania i do wielu innych ćwiczeń, gdzie pomiarów dokonuje się na szybko i to samodzielnie.

Stoper mechaniczny

Jest wyposażony we wskazówkę lub wskazówki i działa w oparciu o mechanizm. Z tego względu jest uważany za mniej dokładny od modeli cyfrowych czy elektronicznych, ale wiele osób sięga po modele mechaniczne z sentymentem.

ZALETY

 • Prosty w obsłudze.
 • Niezawodny.
 • Stylowy, w klimacie retro.
 • Dobry do treningów.

WADY

 • Ma zazwyczaj jedynie podstawową funkcjonalność (bez zapamiętywania wyników itp.).
 • Nie jest tak dokładny, jak cyfrowy odpowiednik.

Stoper elektroniczny

Modele cyfrowe są często połączone z funkcją zegarka, mogą być również częścią aplikacji elektronicznej w smartfonie. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na dokonywanie dokładnych pomiarów, zapamiętywanie ich, mierzenia tak zwanych międzyczasów i innych parametrów. Modele elektroniczne mogą odmierzać w górę lub w dół (minutnik) i są coraz powszechniejsze.

ZALETY

 • Wysoka dokładność pomiaru.
 • Liczne funkcje dodatkowe (minutnik, zegar).

WADY

 • Najtańsze modele bywają zawodne i nie tak dokładne, jak stopery mechaniczne.
 • Stoper na rękę – w formie zegarka to jeden z najpopularniejszych wariantów, jeśli trenujemy solowo (na przykład biegi). Dzięki temu, że możemy go mieć zawsze pod ręką, a raczej na ręce, łatwiej kontrolować bieżące wyniki.

Jak wybrać stoper?

Wybór konkretnego modelu nie jest prosty z uwagi na dużą różnorodność urządzeń w tej kategorii. Zanim coś wybierzemy, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

 • Czy potrzebujemy typowy stoper sportowy? Jeśli tak, nie ma sensu szukać urządzeń o nieporęcznych formatach. Dobrym wyborem będzie stoper na rękę o kompaktowych gabarytach.
 • W jakich warunkach będzie użytkowane urządzenie? To dość istotne, ponieważ zupełnie inny model sprawdzi się podczas biegania, a inny przy pływaniu lub boksie.

Jaki stoper do biegania?

Najlepiej kompaktowy i odporny na wilgoć (na wypadek deszczu). Wiele osób sięga po sportowe zegarki ze stoperem, po aplikacje na smartfony i tym podobne udogodnienia.

Jaki stoper do odległościówki?

W przypadku krótkich biegów na małym dystansie, zazwyczaj sięga się po prosty stoper elektroniczny. Do długich biegów na odległość, w których chcemy jeszcze mierzyć inne parametry, warto sięgnąć po wielofunkcyjny stoper sportowy lub specjalną aplikację, która zmierzy czas, zapisze wynik i trasę i umożliwi analizowanie osiągnięć na wielu płaszczyznach.

Jaki stoper do interwałów?

Najlepiej model pozwalający na dokonywanie wielu pomiarów (z zapamiętywaniem kilku ostatnich wyników). Sprawdzi się tu szczególnie dobrze model z odliczaniem w dół (jak w minutniku) oraz z alarmem, który wskaże moment, w którym powinniśmy zmienić rodzaj wykonywanego ćwiczenia.

Jaki stoper na basen?

Oczywiście stoper pływacki – wodoodporny. Można sięgnąć po specjalny zegarek wodoodporny do użytku indywidualnego, a na treningach profesjonalnych pomiarów dokonuje trener.

Jaki stoper rajdowy, do wyścigów?

Urządzenia do mierzenia czasu przejazdów, okrążeń i czasu całego przejazdu są o wiele bardziej zaawansowane. Powinny posiadać pamięć kilku lub nawet kilkuset pomiarów, funkcję międzyczasów, odliczania wstecznego oraz odpowiednio wysoką dokładność.

 • Ile chcemy przeznaczyć na zakup? Ceny najprostszych urządzeń elektronicznych zaczynają się od kilkunastu złotych, ale nie są to urządzenia do profesjonalnego zastosowania. Trzeba przyjąć, że przeciętny model do amatorskich pomiarów może kosztować kilkadziesiąt złotych, a modele profesjonalne kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych.

Zakup stopera warto poprzedzić dobrym rozeznaniem się w ofercie oraz określeniem jego funkcjonalności (programów, jakie powinien posiadać). Wiele osób trenujących aerobik lub interwały szuka modeli „jak u Chodakowskiej”. Faktycznie warto rozważyć stosowanie aplikacji sportowych z funkcją pomiaru czasu albo korzystanie z rozwiązań online, jeśli ćwiczymy w domu, przed komputerem i możemy skorzystać, ale dla wielu osób trenujących inne dyscypliny to właśnie stoper tradycyjny (na przykład na rękę) będzie najlepszym rozwiązaniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.