Udostępnij
Skomentuj

Wertykulator do trawy – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zbita warstwa pędów, jaka z czasem wytwarza się na trawniku, sprawia, że przestaje on wyglądać atrakcyjne.

Stanowi to podstawową przyczynę jego żółknięcia. Aby temu zapobiec, należy regularnie stosować wertykulator. Co to za narzędzie i jak wybrać odpowiedni model, który uchroni nasz trawnik przed obumieraniem?

Wertykulator – co to jest?

To urządzenie wyposażone w pionowe noże. Ich zadaniem jest przecinanie filcu, czyli zbitej warstwy pędów i kłączy. W ten sposób nacięte zostaje także podłoże, czego konsekwencją jest lepsze wchłanianie wody i substancji odżywczych. Gleba staje się rozluźniona oraz spulchniona, co umożliwia wnikanie powietrza w jej strukturę.

Polecane wertykulatory

W warstwie filcu może dojść do rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych, których szkodliwe działanie objawia się między innymi poprzez żółknięcie traw. Wertykulator to narzędzie, które pozwala usunąć filc, a tym samym utrzymać odpowiednią kondycję i zdrowie trawnika.

Wertykulator – jak działa?

Pionowe noże wertykulatora przecinają glebę, tworząc w niej charakterystyczne otwory. Z tego względu jego działanie często określa się mianem pionowego koszenia trawnika. Dla uzyskania lepszych efektów utworzone w ten sposób wyżłobienia warto zasypać specjalnym podłożem. Jego bazą powinien być torf, który użyźni glebę i dostarczy trawie składników odżywczych.

Jeśli zastosujemy wertykulator, którego konstrukcja noży pozwala na wykonywanie cięć na głębokości 7-10 cm, będzie pełnił on podobną rolę co aerator. Stworzy lepsze warunki dla napływu powietrza do strefy, w której znajdują się korzenie, co przyczyni się do ich rozrostu. Wpłynie to pozytywnie także na wygląd trawnika na powierzchni.

Wertykulator – co daje?

Dzięki pionowym nacięciom woda i substancje odżywcze docierają do głębiej położonych warstw gleby, gdzie znajdują się korzenie traw. Dzięki ich nawilżeniu trawa rośnie szybciej i pięknie się rozkrzewia. Staje się elastyczna i odporna na deptanie.

Wertykulator pozwala także zniszczyć mchy oraz chwasty, które zabierają trawie wodę, światło oraz substancje odżywcze, pod warunkiem że te niepożądane rośliny są słabo zakorzenione. Odnosi się to zatem głównie do chwastów jednorocznych. Z tego względu zabieg wertykulacji warto przeprowadzać przynajmniej raz na rok, pamiętając o tym, iż musi być to co najmniej dwuletni trawnik.

Równomierne nacięcia wertykulatora pozwalają częściowo usunąć próchnicę powierzchniową, która pojawia się, gdy w okresie zimowym śnieg długo zalegał na trawniku. Narzędzie umożliwia również odpowiednie przygotowanie podłoża, jeśli w planie mamy podsiew trawy. Co więcej jest doskonałym narzędziem, jeśli chcemy wyeliminować błędy wynikające z dokonania zbyt gęstego podsiewu. Pozwala bowiem na przerzedzenie trawnika.

Kiedy stosujemy wertykulator?

Narzędzie znajduje zastosowanie zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące oznaki obumierania roślin, takie jak:

 • kilkucentymetrowa warstwa filcu,
 • zbita gleba,
 • duża ilość mchów i chwastów w trawniku,
 • żółknięcie traw,
 • słaby wzrost traw,
 • pogorszone wchłanianie wody.

Problemy te dotyczą zwłaszcza gleb kwaśnych oraz tych charakteryzujących się zwartą strukturą. Wówczas może okazać się, iż wertykulację należy przeprowadzać częściej niż raz do roku. Brak regularnej pielęgnacji trawnika sprawi bowiem, iż szybko ulegnie on obumarciu. W przypadku gleb piaskowych oraz ilastych, których struktura jest luźna, wystarczy jedna wertykulacja w ciągu roku.

Zanim użyjemy narzędzia warto pamiętać o tym, aby przyciąć trawnik na długość około 1 cm. Jest to konieczne, jeśli chcemy, by noże wertykulatora mogły dosięgnąć warstwy filcu. Usunąć należy także kamienie, gałęzie oraz inne elementy, które mogłyby uszkodzić urządzenie.

Kiedy używamy wertykulator?

Najlepszym okresem na zastosowanie wertykulatora jest wczesna wiosna. Przeprowadzając zabieg na przełomie marca i kwietnia, pomożemy naszemu trawnikowi zregenerować się po zimie. Wertykulacja w tym czasie sprawi, że trawa wejdzie w stadium intensywnego wzrostu i zgęstnieje. Usunięcie zalegającego filcu i pozbycie się próchnicy powierzchniowej sprawią, że trawnik zyska odpowiednią przestrzeń do rozwoju.

Kolejnym okresem, w którym można przeprowadzić wertykulację jest późne lato i wczesna jesień. Wrzesień to rozwiązanie najbardziej optymalne. Daje bowiem trawnikowi czas na odbudowę po zabiegu zanim przyjdzie zima i zakończy się okres wegetacyjny.

Wertykulator – jak używać?

Przed zastosowaniem narzędzia warto sprawdzić, czy gleba jest dostatecznie wilgotna. Jeśli nie, trawnik zależy odpowiednio podlać. Nie można jednak przesadzić z ilością wody, bo gdy ziemia będzie zbyt mokra, nie powinno się wykonywać zabiegu.

Podczas stosowania wertykulatora niezwykle ważną rolę pełni odpowiedni kierunek prowadzenia urządzenia. Najlepsze efekty przyniesie szachownica. Najpierw należy zatem wykonywać nacięcia wzdłuż trawnika, a następnie wszerz. Od czasu do czasu warto także poprowadzić narzędzie po przekątnej.

Podczas prac wiosną zazwyczaj trzeba wykonać kilka przejazdów narzędziem. Podczas pierwszego noże nie powinny być głęboko ustawione – na początek wystarczy 5 cm. Z każdym kolejnym przejazdem, należy zwiększać głębokość cięć, aż do 10 cm, co pozwoli nam uzyskać bujną trawę.

Po zakończeniu prac otwory należy wypełnić wapnem, nawozem, podłożem na bazie torfu, piaskiem lub ziarnami traw, jeśli decydujemy się na podsiew. Dzięki temu gleba nie będzie zbita, składniki odżywcze łatwiej do niej wnikną,  a korzenie zyskają więcej powietrza.

Wertykulator – jak głęboko ?

Odpowiednie używanie wertykulatora polega również na dostosowaniu głębokości cięcia do potrzeb naszego trawnika. W przypadku wertykulacji powierzchniowej długość noży powinna wynosić 2-3 cm. Pozwoli to przeciąć filc, ułatwiając tym samym wnikanie w glebę wody i składników odżywczych, które pochodzą z nawozów. Usprawnia to również wymianę gazową.

Jeśli nasz trawnik jest bardzo zniszczony, warto przeprowadzić wertykulację głęboką. Daje ona te same skutki co płytkie nacięcia, a dodatkowo sprawia, że struktura gleby ulega poprawie, dzięki czemu zwiększa się elastyczność trawnika. Noże Docierają do głębszych warstw ziemi, napowietrzając ją. 

Czy warto używać wertykulatora?

Po kilku latach od założenia trawnika może zdarzyć się tak, że pomimo regularnego podlewania, nawożenia i koszenia nie prezentuje się on atrakcyjnie. Wówczas warto użyć wertykulatora. Wśród zalet jego stosowania wymienia się:

 • rozluźnienie podłoża,
 • napowietrzenie gleby,
 • usunięcie filcu,
 • pobudzenie trawy do krzewienia się,
 • lepsze wnikanie w trawnik wody i substancji odżywczych,
 • zahamowanie rozwoju próchnicy powierzchniowej, grzybów i bakterii chorobotwórczych,

Efektem użycia wertykulatora jest ogólna poprawa wyglądu trawnika. Staje się on zielony, gęsty i równomiernie rośnie, stanowiąc tym samym ozdobę naszej posesji. Przeprowadzenie wertykulacji wiosną pozwala zaś trawie zregenerować się po zimie. Jeśli zatem chcemy, aby nasz ogród pięknie się prezentował, regularne stosowanie wertykulatora jest niezbędne.

Wertykulator czy aerator?

Chociaż efekt pracy wertykulatora i aeratora – zadbany, gęsty i estetycznie wyglądający trawnik – jest ten sam, każde z urządzeń pełni nieco inne funkcje. Wertykulatora używa się głównie po to, aby naciąć wierzchnią warstwę darni i usunąć filc, który blokuje trawie możliwość krzewienia się, aerator zaś napowietrza glebę i dociera do głębiej położonych warstw ziemi. Sprawia tym samym, że korzenie roślin są lepiej odżywione.

Porównując dwa zabiegi wniosek nasuwa się sam - wertykulacja jest delikatniejsza. Możemy jednak zwiększyć jej intensywność, decydując się na ostrza, które wnikają głębiej w strukturę gleby, w ten sposób poprawiając jej chłonność. Jeśli nasz trawnik jest bardzo zniszczony, należy przeprowadzić zarówno wertykulację, jak i aerację. Nie musimy jednak kupować dwóch urządzeń. Na rynku dostępne są bowiem produkty łączące te dwie funkcje. Posiadacze dużych trawników powinni zatem rozważyć takie rozwiązanie.

Wertykulator czy glebogryzarka?

Obydwa urządzenia pozwalają usunąć martwą warstwę zalegających na trawniku mchów, kłączy oraz chwastów. Wertykulator nacina podłoże, glebogryzarka zaś przekopuje ziemię, wzrusza ją i spulchnia tak, aby była gotowa pod uprawę. W ten sposób usuwa filc i zwiększa chłonność gleby, dzięki czemu do korzeni dotrzeć może tlen i nawozy. Za jej pomocą można również mieszać kompost czy też nawóz z ziemią lub piaskiem. Pełni zatem nieco inne funkcje niż wertykulator.

Co więcej glebogryzarki powinno się używać tylko wtedy, gdy w perspektywie mamy dosiew trawy. Inaczej możemy zakłócić naturalne procesy przebiegające w glebie. Stosowanie wertykulatora nie ma takich obostrzeń, chociaż też jest ograniczone, na przykład porą roku.

Jaki wertykulator kupić?

Wybór odpowiedniego wertykulatora to nie lada wyzwanie. Oto parametry, których analiza pozwoli na zakup modelu maksymalnie dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb:

RODZAJ NAPĘDU. To on w dużej mierze określa zasięg działania wertykulatora oraz stopień efektywności i czasochłonności prac. Do wyboru mamy:

1. Wertykulator ręczny – to najprostsze konstrukcyjnie rozwiązanie, które do prawidłowego działania wykorzystuje jedynie siłę ludzkich mięśni. Sprawia to, że wertykulacja jest niezwykle praco- i czasochłonnym zajęciem. Dla przyspieszenia prac niektóre modele wyposażone zostały w kółka, które ułatwiają poruszanie się po trawniku i tworzenie precyzyjnych cięć. Wertykulator do trawy ręczny przeznaczony jest głównie do małych i zadbanych trawników, które aby odzyskać piękny wygląd, nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to również model polecany wszystkim miłośnikom ekologicznych upraw. Nie emituje bowiem spalin i nie potrzebuje energii elektrycznej. Wśród sprzętu ręcznego na wyróżnienie zasługuje:

 • wertykulator do trawy dwustronny – wyposażony jest on w dwa rodzaje ostrych zębów (noży). Pierwsze wykonują cięcia na głębokości do kilku milimetrów, usuwając w ten sposób zbitą warstwę darni. Drugie zaś umożliwiają tworzenie głębszych nacięć i zagrabywanie suchych liści i gałązek, a także innych odpadów, w tym nawet kamieni.

2. Wertykulator elektryczny – szczególnie polecany posiadaczom średnich trawników (200-800 m2). Jest niezwykle efektywny i skuteczny. Przy niewielkim wysiłku pozwala na równomierne i dokładne nacięcie gleby, dzięki czemu trawnik pięknie rośnie i odzyskuje koloryt.

W porównaniu z wertykulatorem spalinowym nie emituje szkodliwych substancji, ciszej pracuje i jest tańszy w eksploatacji. Ma jednak jedną zasadniczą wadę. Zasięg jego działania jest ograniczony długością kabla. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór wertykulatora akumulatorowego lub zainstalowanie dodatkowego gniazdka elektrycznego w głębi trawnika.

Jaki wertykulator elektryczny?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu wertykulatora elektrycznego, warto sprawdzić jego najważniejsze parametry, co pozwoli wybrać najbardziej optymalny sprzęt.

 • szerokość robocza – jest mierzona w centymetrach. Pozwala określić, jak szeroki pas trawnika zostanie nacięty przez urządzenie podczas jednego przejazdu. Parametr ten zazwyczaj waha się w granicach 35-50 cm. Warto przy tym pamiętać, że im szerszy jest wałek, na którym osadzone są noże, tym zazwyczaj cięższe jest urządzenie. Ma bowiem większe rozmiary.
 • głębokość robocza – określa to, jak głębokie nacięcia będą wykonywać noże. W tym wypadku warto zdecydować się na model, który pozwala na regulację długości noży. Wówczas przy pomocy jednego urządzenia będziemy mogli przeprowadzać wertykulację płytką i głęboką.
 • moc – im jest ona większa, tym wydajniej pracuje urządzenie. Wertykulatory elektryczne osiągają moc od 500-2000 W, przy czym te najsłabsze są odpowiednie do prac przy trawnikach o powierzchni 200-300 m2, te najmocniejsze zaś mogą być z powodzeniem stosowane na większych obszarach (600-800 m2).
 • waga – w zależności od rozmiarów urządzenia może ono ważyć od 7 do 20 kg. 

3. Wertykulator spalinowy – charakteryzuje się najwyższą mocą spośród wszystkich rodzajów wertykulatorów, przez co jest niezwykle wydajny. Pozwala w krótkim czasie naciąć trawnik o znacznych rozmiarach. Emituje jednak spaliny, jest źródłem hałasu o dużej intensywności oraz wymaga odpowiednich zabiegów konserwujących.

Sprawdza się doskonale podczas wertykulacji dużych obszarów – powyżej 1000 m2. Pozwala na to duża moc urządzenia, sięgająca nawet 6 KM. Jest to sprzęt ciężki, ważący nawet do 40 kg. Jeśli zatem używamy go na dużym obszarze, prowadzenie urządzenia i manewrowanie nim będzie wyczerpujące. W takim wypadku lepiej zdecydować się na modele samojezdne.

POWIERZCHNIA WERTYKULOWANEGO OBSZARU. To, jaki wertykulator do trawnika wybierzemy, zależy przede wszystkim od rozmiarów powierzchni, którą będziemy poddawać zabiegowi.

 • małe trawniki (mniej niż 200 m2) – odpowiednie będą wertykulatory ręczne,
 • średnie trawniki (200-800 m2) – doskonale sprawdzą się wertykulatory elektryczne, przy czym ich moc powinna być dostosowana proporcjonalnie do wielkości obszaru,
 • duże trawniki (powyżej 1000 m2) – wówczas użyteczne narzędzie stanowią wertykulatory spalinowe.

Jaki dobry wertykulator?

Na jakość urządzenia wpływa nie tylko moc, z jaką pracuje, ale także materiał, który posłuży do produkcji ostrzy. Optymalnym rozwiązaniem w tym względzie jest stal nierdzewna. Charakteryzuje się ona odpornością na korozję, uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dobry wertykulator będzie wyposażony także w trwały korpus, wykonany z metalu, chociaż zdarzają się również obudowy z tworzyw sztucznych.

Istotne jest również to, czy urządzenie dysponuje dodatkowymi elementami, takimi jak składana rączka czy też kosz na odpadki. Wyposażenie tego typu nie jest niezbędne. Ułatwia jednak wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych i porządkowych.

Wertykulator do trawy – cena

Szeroki asortyment produktów tego typu sprawia, że ich ceny są zróżnicowane. Najtańsze są oczywiście wertykulatory ręczne. Za modele o prostej konstrukcji należy zapłacić powyżej 50 złotych. Urządzenia dwustronne to wydatek około 100 złotych, zaś cena tych wyposażonych w kółka może sięgać nawet powyżej 200 złotych.

Ceny wertykulatorów elektrycznych rozpoczynają się od 300 złotych i sięgają nawet do 1000 złotych. Niektóre z modeli w tym przedziale cenowym stanowią połączenie wertykulatora z aeratorem, co dla wielu miłośników ogrodów okaże się optymalnym rozwiązaniem. Za urządzenia spalinowe trzeba zapłacić najwięcej – ponad tysiąc złotych.

Wertykulator do trawy – marka

Na rynku istnieją urządzenia do nacinania trawnika różnych marek. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić możemy wertykulator Stiga, wertykulator Makita, wertykulator Lider, wertykulator Einhell, wertykulator Hecht, wertykulator Nac, wertykulator Gardena, wertykulator Wolf, wertykulator Bosch, wertykulator Dolmar czy też wertykulator Weibang.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.