Udostępnij
Skomentuj

Aerator do trawy – jak wybrać? jaki najlepszy?

Jak wybrać sprzęt, który przywróci naszemu trawnikowi piękny wygląd? Podpowiadamy.

Aerator – co to jest?

To urządzenie, występujące w wersji ręcznej, elektrycznej i spalinowej, które dzięki specjalnej konstrukcji pozwala napowietrzyć glebę. Na obracającym się wale osadzone są specjalne rurki, zęby lub kolce, które nakłuwają trawnik oraz niszczą skorupy i siewki chwastów. Jest to tak zwany proces aeracji, czyli napowietrzania.

Tego typu urządzenie jest niezbędne, jeśli chcemy prawidłowo pielęgnować trawnik. Dzięki niemu będzie się on estetycznie prezentował. Istotne jest przede wszystkim to, aby równomiernie pokryć daną powierzchnię otworami. Wówczas trawa zacznie rosnąć.

Polecane aeratory

Aerator – co robi?

Aerator wykonuje w podłożu otwory i szczeliny, w ten sposób docierając do strefy, w której rozwijają się korzenie traw. Dzięki utworzeniu wyżłobień poprawie ulega wymiana powietrza w ziemi, a wnikanie wody i nawozów jest efektywniejsze, przez co środki wspomagania rozwoju roślin działają skuteczniej.

Ponadto aerator przerywa ciągłość zbitej warstwy trawnika, która po kilku latach eksploatacji zazwyczaj nadmiernie zagęszcza się. Utrudnia to wchłanianie wody przez glebę, przez co mniej składników odżywczych dociera do korzeni traw. Z czasem część z nich obumiera, co znajduje odzwierciedlenie na powierzchni. Trawnik żółknie, a w jego obrębie zaczynają dominować chwasty.

Aerator – co daje?

Narzędzie to pozwala pobudzić rośliny do rozwoju. Sprawia, że korzenie traw stają się bardziej rozbudowane, gdyż dzięki lepszemu wnikaniu wody i substancji odżywczych zwiększa się ich masa. Dzięki temu trawnik jest bardziej elastyczny oraz wykazuje dużą odporność na deptanie. Łatwo regeneruje się.

Stosowanie aeratora pozwala pozbyć się problemów takich jak żółknięcie trawnika, słabe wnikanie wody czy też obecność mchu. Narzędzie służy także do rozcinania darni, co stymuluje wzrost korzeni traw. Po zakończeniu napowietrzania trawnik warto pokryć nawozem. Dzięki temu zawarte w nim składniki pokarmowe będą dla roślin łatwo dostępne.

Kiedy używać aerator do trawy?

Jeśli zauważymy, że trawnik żółknie, gorzej wchłania wodę, nie rośnie, ma zbitą strukturę lub pojawiają się na nim chwasty i mech, to znak, że powinniśmy użyć aeratora. Narzędzie to jest szczególnie przydatne, gdy jesteśmy posiadaczami dużego oraz intensywnie eksploatowanego trawnika. Jeśli organizujemy spotkania towarzyskie i grille w ogrodzie lub nasze dzieci często się w nim bawią, zainwestowanie w aerator może okazać się dobrym rozwiązaniem dla naszego trawnika.

Zadeptana trawa nie prezentuje się bowiem estetycznie, a narzędzie to pozwala tego uniknąć. Sprawia, iż staje się ona bardziej elastyczna i szybciej regeneruje się. Trawnik ulega zagęszczeniu, przez co wgłębienia wynikające z poruszania się po nim nie są aż tak widoczne. Użycie aeratora jest niezbędne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z glebami cięższymi niż ilaste i piaszczyste. Pozwala to na usunięcie wałeczków darni i polepszenie struktury trawnika, zwłaszcza jeśli uzupełnimy powstałe otwory piaskiem.

Co do zasady, aeratora można użyć już na dwu lub trzyletnim trawniku. Przed pierwszym napowietrzaniem warto jednak sprawdzić, jak gleba zareaguje na ten zabieg. W takim wypadku aerację przeprowadzamy na skrawku powierzchni ogrodu i obserwujemy efekty. Jeśli proces nie wyrządził żadnych szkód naszemu trawnikowi, należy rozpocząć aerację na całym obszarze.

Kiedy aeracja trawy?

Proces napowietrzania trawnika najlepiej przeprowadzać późnym latem lub jesienią – wrzesień to miesiąc optymalny do wykonywania tego typu prac. Ważne jest również to, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Dlatego należy dobrze podlać aerowaną powierzchnię. Niezbędne jest również skoszenie trawy w taki sposób, aby sięgała około 3 cm. Usunąć należy także opadłe liście czy też suche gałęzie zalegające na trawniku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na urządzenie ręczne, spalinowe czy też elektryczne istotnym elementem aeracji jest właściwe prowadzenie sprżetu. Należy to robić na krzyż – na przykład najpierw w poprzek, a później wzdłuż trawnika. Dzięki temu odpowiednio napowietrzymy glebę.

Po zakończeniu aeracji trawnik należy wypiaskować, czyli po prostu rozsypać na jego powierzchni niewielką ilość piasku, a następnie rozgrabić go w taki sposób, aby uzupełnił wyżłobienia. Dzięki temu zachowamy odpowiednią wymianę powietrza w glebie i jej luźną strukturę, która pozwoli trawom intensywnie wzrastać.

Aerator – jak głęboko stosować?

W przypadku aeracji powierzchniowej głębokość otworów powinna sięgać 2-3 cm. Pozwala to na rozcięcie darni, dzięki czemu zwiększa się przepuszczalność gleby, jednak jedynie w jej warstwie wierzchniej. Stymuluje to rozrost korzeni trawy i jest odpowiednie w początkowym stadium zagęszczenia, czyli gdy trawnik słabo wsiąka wodę. Tego typu prace można wykonywać co roku.

Jeśli zaś rozpoczął się proces żółknięcia trawy, a gleba jest bardzo zbita, należy rozpocząć aerację wgłębną. Wówczas głębokość otworów powinna sięgać 8-10 cm. Pozwoli to rozkruszyć wałeczki darni i usunąć chwasty oraz mech. Zabieg tego typu sprawi, iż korzenie traw zostaną odpowiednio nawilżone. Warto go powtarzać raz na 2-3 lata.

To, jaka odległość powinna być zachowana pomiędzy otworami, uzależnione jest od rodzaju gleby. Gdy podłoże jest luźne (ilaste lub piaskowe), optymalnym rozwiązaniem jest odstęp pomiędzy wgłębieniami sięgający 15 cm. W przypadku gleb cięższych parametr ten powinien wynosić około 10 cm.

Jaki aerator do ogrodu wybrać?

Decydując się na zakup aeratora, warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

RODZAJ NAPĘDU. Do wyboru mamy wówczas:

 • aerator do trawy ręczny – wykorzystuje siłę ludzkich mięśni. Ma postać grabi ze specjalnie uformowanymi zębami. Niektóre modele urządzeń tego typu wyposażone są w kółka – są to aeratory ręczne jezdne. Sprawiają one, że proces napowietrzania gleby przebiega sprawniej i wymaga mniejszego wysiłku. Podczas wizyty w sklepie warto pamiętać o tym, że wybierając opcję narzędzia ręcznego, zazwyczaj musimy osobno dokupić do niego trzonek.
 • aerator do trawy elektryczny – swym wyglądem przypomina kosiarkę elektryczną, jednak jego mechanizm działania jest inny. Urządzenie wyposażone zostało bowiem w wałek z kolcami, zębami lub rurkami, które nakłuwają trawnik. 
 • aerator do trawy akumulatorowy – rozwiązuje problem ograniczonego zasięgu działania, a przy tym nie wytwarza nieprzyjemnych spalin. Jego dodatkowym atutem jest cicha praca i stosunkowo niewielka waga. Urządzenie tego typu działa jednak przez pewien określony czas i wymaga regularnego ładowania akumulatora. Musimy zatem przyzwyczaić się do przerw w pracy lub zakupić dodatkowy akumulator, który ładować będziemy na zmianę z pierwszym. Najlepiej sprawdzą się te litowo-jonowe. Charakteryzują się bowiem szybkim czasem ładowania i wolno tracą zgromadzoną energię.
 • aerator do trawy spalinowy – wyglądem przypomina kosiarkę spalinową. Spośród wszystkich urządzeń do napowietrzania gleby może pochwalić się największą mocą, dzięki której jest niezwykle wydajny i skuteczny. Jest to urządzenie wygodne, gdyż nie musi być podłączone do źródła energii elektrycznej. Jest tani w eksploatacji, wymaga jednak określonych zabiegów konserwujących. Problem stanowić mogą także emitowane przez urządzenie spaliny oraz hałas. Pozwala jednak w krótkim czasie napowietrzyć duży obszar.

W porównaniu z napowietrzaczami ręcznymi te wyposażone w napęd elektryczny są znacznie wydajniejsze i skuteczniejsze, przez co efekty ich pracy są lepsze. Ich przewaga nad aeratorami spalinowymi zaś przejawia się w tym, iż ciszej pracują i nie wytwarzają spalin. Co więcej urządzenia te są wygodne w obsłudze.

Do swego prawidłowego działania wymagają jedynie podłączenia do prądu, co jest ich zaletą i wadą zarazem, gdyż zasięg ich działania jest ograniczony długością kabla. Oczywiście zawsze możemy połączyć kilka przedłużaczy lub zainstalować dodatkowe gniazdko elektryczne w głębi posesji, dzięki czemu aerator będzie mógł pracować na większym obszarze, jednak w przypadku ogrodów z licznymi rabatami, zakrętami i ścieżkami kabel może się plątać. Może to znacząco utrudniać aerację.

POWIERZCHNIA TRAWNIKA. W przypadku małych trawników wystarczającym narzędziem będzie aerator ręczny jezdny. Sprawdzą się także grabie pozbawione kół, wyposażone w grube kolce lub zęby, którymi nakłuwać będziemy ziemię. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem są wówczas kolczaste nakładki, które zakłada się na buty. Dzięki nim poruszając się po trawniku od razu go napowietrzamy. Dwa ostatnie warianty wymagają jednak więcej wysiłku i są bardziej czasochłonne. W przypadku dużych trawników, których powierzchnia sięga 500 m2 i więcej, wygodniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będą aeratory wyposażone w napęd elektryczny. Sprawiają bowiem, że proces aeracji przebiega szybko i nie wymaga dużego wysiłku. Do aeracji trawników o powierzchni powyżej 1000 m2 doskonale nadają się napowietrzacze spalinowe.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE. Składana rączka oraz kosz na odpadki to elementy, które ułatwią przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych. Szczególnie przydatną funkcją dodatkową jest regulacja długości kolców, dzięki czemu możemy dostosować głębokość aeracji do potrzeb naszego trawnika.

Jaki aerator elektryczny kupić?

Wybierając aerator elektryczny, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • szerokość robocza –  wskazuje, jak duży pas gleby napowietrzymy przy jednorazowym przejeździe urządzeniem. W przypadku sprzętu elektrycznego zazwyczaj waha się w granicach 35-50 cm. To, jaką szerokość wybierzemy zależne jest w głównej mierze od powierzchni trawnika oraz naszych indywidualnych preferencji.
 • głębokość robocza – jeśli aerator będzie używany jedynie do napowietrzania płytkiego, długość kolców powinna sięgać 3-5 cm. Z kolei, gdy zależy nam na głębokiej aeracji trawnika, warto wybrać urządzenie dysponujące zębami o długości 8-10 cm.
 • moc – waha się ona w granicach 500-2000 W, przy czym obowiązuje zasada, że im większa moc, tym większa wydajność urządzenia. Aeratory elektryczne o słabszych parametrach mogą być z powodzeniem stosowane na niewielkich trawnikach, których rozmiary sięgają 200-300 m2. Najmocniejsze urządzenia zaś doskonale sprawdzą się na dużych powierzchniach (600-800 m2).
 • waga – aeratory elektryczne ważą od 7 do 20 kg. Wybierając odpowiedni sprzęt, warto zatem zastanowić się, kto najczęściej będzie przeprowadzał prace w ogrodzie. Wówczas dostosujemy wagę urządzenia do sił użytkownika.

Jaki aerator spalinowy?

Wybierając urządzenie wyposażone w napęd spalinowy, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak:

 • szerokość i głębokość robocza – w tym wypadku obowiązują te same parametry i zasady co w przypadku aeratorów elektrycznych.
 • moc – podawana jest w koniach mechanicznych, ewentualnie w kilowatach. Moc najsłabszych urządzeń spalinowych sięga 2,6 KM, najsilniejszych zaś 6 KM. Jest to sprzęt przeznaczony do pielęgnacji trawników o dużej powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na aerator o mocy 5 KM, będziemy w stanie napowietrzyć powierzchnię o rozmiarach 2000 m2.
 • waga – aeratory spalinowe to urządzenia ciężkie. Ich waga może sięgać nawet 40 kg. Warto zatem wybierać modele samojezdne.

Jaki dobry aerator?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do napowietrzania gleby. Dobrej jakości aerator musi być przede wszystkim wydajny, co zapewni moc silnika na poziomie 1000-1500 W (model elektryczny lub 4KM (model spalinowy). Co więcej zęby, w jakie wyposażony został sprzęt, powinny być zrobione z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Będą wówczas odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, co zapewni ich trwałość.

Dobry aerator powinien być również dostosowany do powierzchni trawnika, zarówno pod względem posiadanego napędu, jak i szerokości pracy. Pozwoli nam to w odpowiedni sposób zadbać o otaczającą nas zieleń.

Czy warto kupić aerator?

Aerator to przydatne narzędzie, zwłaszcza jeśli pragniemy, aby nasz trawnik prezentował się okazale. Zwykłe grabie użyte w celu napowietrzenia gleby pomogą, jednak wycięte przez nie otwory nie będą głębokie i regularne. Co więcej metoda ta okaże się zupełnie nieprzydatna w przypadku trawników o dużej powierzchni. Aeracja grabiami byłaby wówczas niezwykle praco- i czasochłonna. Aerator pozwala osiągnąć o wiele lepsze rezultaty w krótszym czasie i przy mniejszym nakładzie sił.

Podstawowymi zaletami wynikającymi z zastosowania narzędzia są:

 • rozluźnienie podłoża,
 • pobudzenie trawy do krzewienia się,
 • odpowiednie nawodnienie trawnika,
 • ograniczenie nieestetycznego żółknięcia trawy,
 • wzmocnienie korzeni trawy,
 • lepsze wchłanianie wody i nawozów,
 • zwiększenie sprężystości i miękkości trawnika.

Aerator do trawy – cena

Najprostsze aeratory ręczne przeznaczone do trawników o niewielkiej powierzchni to wydatek wynoszący nieco powyżej 20 złotych. Za urządzenia wyposażone w napęd elektryczny bądź spalinowy trzeba zapłacić więcej. Dobrej jakości sprzęt kosztuje około 300-500 złotych. Na rynku dostępne są także specjalistyczne produkty, których cena sięga nawet powyżej 1000 złotych. Urządzenia tego typu zazwyczaj stanowią jednak połączenie aeratora z wertykulatorem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.