Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Trzy Korony - który szlak wybrać?

Trzy Korony to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Pienin. Czy warto się tam udać?

Trzy Korony – szlaki

Trzy Korony swoją sławę zawdzięczają oryginalnemu wyglądowi, który przypomina skalną koronę. Tworzy ją pięć turni szczytowych, z których najwyższa – Okrąglica – liczy sobie 983 m n.p.m. Nie jest to więc najwyższy szczyt Pienin. Jest nim bowiem znajdująca się w Pieninach Małych – Wysoka (1050 m n.p.m.). Bez wątpienia jednak to Trzy Korony są sławniejsze.

Polecane plecaki turystyczne

Na wspomnianej Okrąglicy znajduje się platforma widokowa, która przyciąga turystów jak magnes. Rozciągają się z niej bowiem niesamowite widoki. Zobaczyć można m.in.:

 • Tatry
 • dolinę Dunajca,
 • Beskid Sądecki,
 • Gorce od Turbacza po Lubań,
 • Jezioro Czorsztyńskie na tle Pilska i Babiej Góry,
 • pasmo Przehyby i Radziejowej,
 • Pieniny Spiskie z Górą Żar,
 • Pieniny Właściwe z Sokolicą,
 • Małe Pieniny z Wysoką na czele,
 • Haligowskie skały i szczyt Plašná.

Taka panorama jest warta każdego wysiłku. Jak więc dostać się na szczyt góry? Na wierzchołek prowadzą liczne szlaki, rozpoczynające się m.in. w:

 • Sromowcach Niżnych,
 • Szczawnicy,
 • Czorsztynie.

Jak wejść na Trzy Korony?

Miłośnicy górskich wędrówek są niepodzielenie – najładniej Trzy Korony prezentują się od strony Sromowców Niżnych. To malownicza wieś położona nad wodami Dunajca. Warto ją wybrać jako punkt startowy wycieczki. Z centrum miejscowości należy się kierować w stronę Schroniska PTTK Trzy Korony, nad którym górują skalne wierzchołki Trzech Koron.

Obierając żółty szlak, turysta wchodzi na teren Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa pnie się powoli w górę dnem malowniczego Wąwozu Szopczańskiego wzdłuż Szopczańskiego Potoku. Ponad drzewami można dostrzec Okrąglicę oraz charakterystyczną skałę – „Kopę Siana”.

Warto wiedzieć!

Legenda głosi, że to właśnie w Wąwozie Szopczańskim górale uratowali króla Jana Kazimierza przed Szwedami. Stanowił on również tło scen kręconych do filmu „Potop” Jerzego Hoffmana.

W dalszej części szlak biegnie przez Polanę i Przełęcz Szopczańską, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem prowadzącym z Czorsztyna. Do Przełęczy Szopczańskiej, skąd rozpościera się wspaniała panorama Tatr, a następnie na Trzy Korony można się dostać także z Krościenka nad Dunajcem, wybierając szlak żółty. W sezonie letnim ruch jest na tyle duży, że skrzyżowanie szlaków jest ogrodzone drewnianym płotem. Bez niego polana mogłaby zostać zadeptana przez turystów.

Dalej wejście na Trzy Korony przebiega szlakiem niebieskim biegnącym w kierunku wschodnim. Po drodze mija się drewniany deszczochron, by stanąć przy kasie biletowej, gdzie można zakupić bilet uprawniający do wejścia na znajdującą się na szczycie platformę widokową. Żeby dostać się na wierzchołek Okrąglicy, trzeba pokonać stalowe schody i kilka pomostów.

Jak długo trwa wędrówka ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony? Około 2,15 h. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych predyspozycji kondycyjnych turysty. Trasa liczy sobie 4,3 km.

Trzy Korony szlak ze Szczawnicy

Szlak ze Szczawnicy to kolejna malownicza trasa. Punkt startowy to okolice schroniska Orlica w Szczawnicy. Stąd turysta rusza szlakiem niebieskim w kierunku jednej z najbardziej charakterystycznych skał Pienin – Sokolicy. Po około 1,5 marszu w średnim tempie powinno się dotrzeć na wierzchołek, na którym rośnie pokrzywiona, reliktowa sosna. Warto spędzić w tym miejscu kilka chwil, by podziwiać piękno przyrody oraz Przełom Dunajca, Małe Pieniny oraz punkt docelowy wędrówki – Trzy Korony. Przy dobrej widoczności z Sokolicy da się zobaczyć także Tatry.

Dalej szlak biegnie przez Przełęcz Sosnów. Następnie turysta mija po drodze Czertezik (772 m. n.p.m.) oraz Czerteż (774 m. n.p.m.) i dochodzi do polany Burzana. Dalej trasa wiedzie przez grzbiet Pieninek. Trawersując Ostry Wierch, dociera się do polany Kosarzyska. Podążając za niebieskimi znakami, po około pół godziny wspinaczki oczom turysty ukazują się Trzy Korony.

Wejście na szczyt szlakiem ze Szczawnicy zajmuje około 3,15 h. Dystans, jaki należy pokonać wynosi około 6,7 km.

Trzy Korony szlak z Czorsztyna

To kolejna trasa wiodąca na Trzy Korony. Ma zaoferowania atrakcyjne widoki, a mimo to nie jest zbyt chętnie wybierana. Wiedzie od malowniczego Czorsztyna szlakiem niebieskim wiodącym od Przełęczy Snozka, chyba że turysta rusza spod Zamku Czorsztyńskiego, wówczas początkowo porusza się szlakiem zielonym. Czas przejścia wynosi około 5 godzin.

Żeby dojść do Trzech Koron, wystarczy poruszać się zgodnie z niebieskimi oznaczeniami. Szlak biegnie poprzez malownicze tereny – grzbiet Majerza, Przełęcz Osice, Przełęcz Sańba, oraz Przełęcz Szopka, gdzie krzyżują się kilka szlaków. Podążając dalej niebieskim, dotrze się na szczyt Trzech Koron.

Trzy Korony – pogoda

Dla turystów dużym zaskoczeniem po wejściu na Trzy Korony jest wiatr. Potrafi on być naprawdę porywisty. Dlatego warto zabrać ze sobą pelerynę lub kurtkę zabezpieczającą ciało przed silnymi podmuchami wiatru. Pod ręką warto mieć również płaszcz przeciwdeszczowy. Chociaż w Pieninach pogoda nie zmienia się tak diametralnie jak w Tatrach, jej załamania również występują. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

Szczególnie zimą należy zwrócić uwagę na to, co zakłada się na szlak. Na wierzchołku Trzech Koron bywa mroźnie, a silny wiatr dodatkowo potęguje uczucie chłodu.

Wejście na Trzy Korony nie należy do najtrudniejszych. Nie dziwi zatem fakt, że szczyt jest tłumnie odwiedzany nie tylko przez miłośników górskich wędrówek, ale i wycieczki szkolne, rodziny z dziećmi oraz osoby starsze. Wstęp na platformę widokową to niewielki koszt, a rozpościera się z niej naprawdę wyjątkowy widok. Warto go choć raz w życiu zobaczyć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.