Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Morskie Oko – jak się przygotować?

Morskie Oko to turystyczny symbol Zakopanego i polskich Tatr. Nie sposób go pominąć w planach wycieczki po górach.

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, przez wielu uważane także za najpiękniejsze. Nie dziwi zatem fakt, że jest chętnie wybieranym celem turystycznym. W sezonie wakacyjnym podczas weekendów odwiedza je nawet kilka tysięcy osób dziennie. Co więcej, mimo upływu lat, miejsce to nie traci na popularności. Ostatni rekord padł 3 sierpnia 2021 roku, kiedy to nad Morskie Oko zawitało ponad 15 tys. turystów. Taka liczba robi wrażenie!

Planujesz w najbliższym czasie udać się w trasę na Morskie Oko? Zastanawiasz się, czy jesteś na to gotowy? Z naszego poradnika dowiesz się, jak odpowiednio się przygotować do tej wyprawy, ile się idzie na Morskie Oko, a także co jeszcze warto przy okazji zwiedzić.

Morskie Oko – trasa do pobliskich szlaków turystycznych

Trasa na Morskie Oko przyciąga nie tylko malowniczymi widokami, ale i niedużym stopniem trudności. Jest to zatem idealny cel podróży zarówno dla wprawnych wędrowców, jak i osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Co więcej, góry są idealnym miejscem na spędzenie urlopu o każdej porze roku. Zima w takim otoczeniu jest niezwykle klimatyczna, a cieplejszy sezon pozwala na aktywne spędzenie czasu.

Choć Morskie Oko to jedna z podstawowych atrakcji turystycznych, to warto wspomnieć, że jest to również doskonała baza wypadowa, gdzie rozpocząć można wędrówkę:

 • wokół samego stawu – czas obejścia to około 1 h. Piękna, malownicza trasa, o ile nie ma zbyt wielu turystów;
 • nad Czarny Staw pod Rysami – to najwyżej położony, a zarazem jeden z najpiękniejszych tatrzańskich stawów. Warto go przynajmniej raz w życiu zobaczyć. Znad Morskiego Oka wiedzie do niego dosyć stroma i kamienista ścieżka, a wędrówka zajmuje około 2 godzin (w dwie strony). Trasa nad Czarny Staw będzie przebiegała w większości przy brzegu Morskiego Oka;
 • na Rysy – to całodzienna podróż, której sprostają doświadczeni wędrowcy. Trasa pokrywa się z wędrówką nad Czarny Staw, dlatego wytrwałe osoby mogą połączyć zwiedzanie. Warto jednak pamiętać, że same Rysy wymagają już nieco większej sprawności – w końcu to najwyższy szczyt w Polsce;
 • do Przełęczy Pod Chłopkiem – to kolejna całodzienna podróż w zestawieniu. Wiedzie przez niezwykle malownicze tereny, przez co uznawana jest za jedną z najpiękniejszych. Jednocześnie to jednak najtrudniejsza trasa w polskich Tatrach, choć jest krótsza i mniej męcząca od wyprawy na Rysy;
 • do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz – następna całodzienna podróż – od Morskiego Oka idzie się ponad 3 godziny. Warto dodać, że trasa Morskie Oko – Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedna z popularniejszych opcji podróży;
 • do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką – to bardzo widokowa trasa, często uczęszczana w sezonie wakacyjnym. Jest krótsza od poprzedniej propozycji, ponieważ czas trasy z Morskiego Oka do schroniska nad Przednim Stawem wynosi ok. 2 godziny;
 • na Wrota Chałubińskiego – miejsce to przyciąga turystów charakterystyczną wąską przełęczą przypominającą bramę. Jeśli chcesz się tam udać z Morskiego Oka, to idzie się tam niecałe 2 godziny, a trasa osiąga 3,5 km.

Trasa na Morskie Oko z parkingu na Palenicy Białczańskiej

Wiesz już, gdzie możesz udać się po dotarciu do głównego celu. Jak jednak dojść do samego Morskiego Oka? Wejście na Morskie Oko jest możliwe kilkoma trasami. Najpopularniejsza rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej, gdzie znajduje się duży parking. W sezonie letnim potrafi być tam jednak bardzo tłoczno, dlatego warto przyjechać odpowiednio wcześnie, by swobodnie zaparkować.

Warto wiedzieć!

Z Palenicy Białczańskiej można dojść do Morskiego Oka pieszo lub skorzystać z góralskiego zaprzęgu – tzw. fasiągu – który zawozi turystów na Włosienicę, skąd ostatni odcinek wędrówki należy pokonać samodzielnie.

Trasa z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko to najbardziej uczęszczany trakt turystyczny w Tatrach. Popularność wynika m.in. z wcześniej wspomnianego parkingu, na którym za opłatą możesz zostawić auto. Warto wspomnieć też, że z Zakopanego dostaniemy się tam przez Drogę Oswalda Balzera (w ten sposób uczczono wysiłki profesora prawa polskiego i historii ustroju, aby granica pomiędzy Galicją a Węgrami przebiegła zgodnie z oczekiwaniami Polaków).

Na trasie parking Palenicy Białczańskiej – Morskie Oko, mija się między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli tatrzańskie wodospady. Ile km ma ta trasa? Około 8, co powinno zająć ok. 2-2,5 godzin wędrówki.

Chociaż wejście na Morskie Oko to popularna trasa, to nie na każdym odcinku można uznać trasę za szczególnie malowniczą. Prawdziwe widoki zaczynają się bowiem od Włosienicy. Nie oznacza to jednak, że turysta jest skazany wyłącznie na ten trakt. By ominąć drogę asfaltową, warto wybrać alternatywne szlaki rozpoczynające się przy Schronisku PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Jest ich kilka i wiodą one przez malownicze tereny, w tym m.in. przez:

 • przełęcze na Orlej Perci,
 • Dolinę Pięciu Stawów,
 • Szpiglasową Przełęcz,
 • Świstówkę Roztocką.

Warto przy tym pamiętać, że trasy te są bardziej niebezpieczne od tej biegnącej od Palenicy Białczańskiej drogą asfaltową. Są również dłuższe i wymagają lepszej kondycji. Niemniej piękne wędrówki na pewno zrekompensują wysiłek każdemu turyście, który pragnie zaznać przygody, udając się w trasę na Morskie Oko.

Polecane plecaki turystyczne

Dobrym rozwiązaniem jest chociaż częściowe ominięcie zatłoczonej drogi asfaltowej. Wówczas wejście na Morskie Oko wiedzie od Palenicy Białczańskiej szlakiem przez Dolinę Roztoki i szlakiem przez Świstówkę Roztocką. Warto przy tym pamiętać, że ten ostatni zamykany jest zimą. To dłuższa trasa mierząca 13 km. Jest jednak bardziej zróżnicowana niż klasyczny asfaltowy szlak na Morskie Oko.

Morskie Oko – ile się idzie?

To, ile zajmie dotarcie na Morskie Oko, uzależnione jest od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć m.in. długość trasy, stopień jej skomplikowania, indywidualne predyspozycje kondycyjne oraz liczbę postojów i czas na nie przeznaczony.

Nie oznacza to jednak, że nie można w przybliżeniu określić, jak długo idzie się do Morskiego Oka. W przypadku trasy z Palenicy Białczańskiej czas przejścia wynosi około 2-2,5 h. Jeżeli turysta będzie chciał choć częściowo ominąć drogę asfaltową i wybierze trasę wiodącą przez Dolinę Roztoki i Świstówkę Roztocką, wówczas konieczne jest zarezerwowanie ponad 4 h. Sugerujemy nawet, aby na wycieczkę przeznaczyć cały dzień. W końcu nie liczy się samo dotarcie na Morskie Oko najszybszą trasą w najkrótszym czasie. Zarówno podczas wędrówki, jak i po przybyciu na miejsce, warto poobserwować piękno otaczającej przyrody. Po odpoczynku w danym miejscu można udać się w drogę powrotną, lub zdecydować się na dalszą przygodę w postaci sugerowanych wcześniej tras.

Morskie Oko – pogoda

Pogoda może znacznie wpłynąć na nasze siły w pokonywaniu trasy na Morskie Oko. W związku z tym warto podkreślić, że również i przy największym jeziorze w Tatrach panuje charakterystyczny dla całego regionu górski klimat. Czego więc turysta może się spodziewać? Przede wszystkim nagłego załamania aury, jak i szybkich wypogodzeń. Szczególnie kapryśna aura występuje, gdy Tatry znajdują się pod wpływem wilgotnych i ciepłych mas powietrza polarno-morskiego. W jakich miesiącach pogoda uznawana jest za najlepszą?

 • W sierpniu – dla turystyki ceperskiej.
 • We wrześniu – dla turystyki letniej.
 • W styczniu – dla turystyki zimowej.

Turysta liczyć musi się również z silnymi porywami wiatru. Gdy wieje halny, poruszanie się po odkrytym terenie jest niezwykle trudne (co może znacznie wydłużyć czas trasy na Morskie Oko). Czasem wręcz dotarcie do celu staje się niemożliwe. Na uwadze należy mieć również to, że w trakcie halnego obniża się poziom sprawności psychofizycznej organizmu. Co więcej, latem nad Morskim Okiem mogą występować burze z wyładowaniami atmosferycznymi.

Morskie Oko zimą – odpowiednia trasa w mrozy?

Poza sezonem turystycznym tłok na trasie Palenica Białczańska-Morskie Oko jest mniejszy. Warto więc z tego skorzystać i zobaczyć największe tatrzańskie jezioro w zimowej scenerii, a prezentuje się ono naprawdę wyjątkowo. Jego zamarznięta tafla w słoneczne dni odbija promienie słońca. Wygląda to zachwycająco, zwłaszcza na tle ośnieżonych szczytów.

Kiedy pada śnieg lub nad jeziorem snuje się mgła, widoki są mocno ograniczone. Wciąż jednak warto zobaczyć Morskie Oko zimą – jest to bowiem miejsce, które można odwiedzić o każdej porze roku. Należy tylko wziąć pod uwagę, że przy oblodzeniu trasa może zaskoczyć trudnościami opóźniającymi czas dotarcia. Wobec tego warto udać się na wycieczkę, gdy warunki atmosferyczne są przyjazne i bezpieczne dla człowieka.

Jak się przygotować do trasy na Morskie Oko?

Jak zostało wspomniane, wybierając asfaltową trasę z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, nie trzeba przygotowywać się kondycyjnie. Można nawet skorzystać z góralskiego zaprzęgu, który dowozi turystów do Włosienicy, i stamtąd udać się na miejsce pieszo – około 1,5 km. Nie oznacza to jednak, że wejście na Morskie Oko obejdzie się bez jakichkolwiek przygotowań. Zadbać należy o:

 • obuwie na rynku dostępne są różne rodzaje obuwia, które dobrze sprawdzają się podczas górskich wędrówek. Zalicza się do nich np. buty trekkingowe damskie 4F. Wyróżniają się one wysoką cholewką, która sięga powyżej kostki. Zapewnia to lepszą stabilizację i chroni przed otarciami. Równie chętnie wybieranym modelem są buty podejściowe. W odróżnieniu od trekkingowych nie mają wysokiej cholewki – kończy się ona poniżej kostki. Gwarantuje to większą swobodę ruchu i lekkość. Dość często wybierane są także buty trekkingowe męskie niskie, które są znacznie wygodniejsze od wysokich, choć pamiętajmy, że nie chroni ona naszej kostki.

To, na który wariant zdecyduje się użytkownik, jest kwestią indywidualną. Ważne natomiast jest to, aby były to buty dobrze dopasowane do stopy, a przede wszystkim „rozchodzone”. Pozwala to uniknąć otarć, które są bolesne i skutecznie mogą popsuć cały wyjazd;

 • ubiór – najważniejsze jest to, aby strój był dopasowany do pory roku. Warto ubrać się „na cebulkę”, co zapewni odpowiedni komfort termiczny zimą i pozwoli szybko pozbyć się warstw, jeśli pogoda będzie sprzyjająca. Niezależnie od pory roku należy koniecznie zadbać o nakrycie głowy. Nie wolno również zapominać o pelerynie przeciwdeszczowej czy kurtce męskiej 3w1. Dodatkowa bluza, T-shirt na zmianę i druga para skarpetek – przechowywane w plecaku mogą okazać się na wagę złota. Warto więc zabrać te części garderoby ze sobą. Bielizna termoaktywna męska lub damska także ułatwi nam wejście ze względu na odprowadzenie potu. 
 • akcesoria – zimą przydadzą się raki, a także czekan i liny, jeśli wędrówka obejmuje nie tylko Morskie Oko, ale i Czarny Staw pod Rysami. Trasa miejscami bywa bardzo zaśnieżona i oblodzona. Trzeba więc zachować ostrożność. Chociaż trasy są dobrze oznaczone, zarówno zimą, jak i latem, przydatny może okazać się kompas.

Warto zabrać ze sobą także latarkę. W plecaku turysty powinny znaleźć się również tabletki przeciwbólowe, plastry, bandaż elastyczny oraz środek odkażający. Migrena lub otarcie naskórka na stopie może skutecznie uprzykrzyć wyjazd. Choć trasa na Morskie Oko jest bezpieczna i dostępna dla każdego, to warto jednak kierować się zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”. Dodatkowo latem warto zadbać jeszcze o jedną rzecz – środek przeciw komarom. W tym okresie jest to must have.

Wejście na Morskie Oko to jeden z celów, który stawia sobie zdecydowana większość turystów odwiedzających Tatry. Do największego tatrzańskiego jeziora prowadzi jeden z najchętniej uczęszczanych traktów. Żeby chociaż częściowo ominąć jego asfaltowy odcinek, warto zmodyfikować nieco trasę Palenica Białczańska-Morskie Oko. Czas dotarcia będzie co prawda dłuższy, ale gwarancją jest za to piękna malownicza sceneria – warta każdych dodatkowych kilometrów i minut.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.