Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Rysy – który szlak wybrać? O czym pamiętać?

Który szlak wybrać i o czym pamiętać, organizując wyprawę na Rysy?

Rysy – szlaki

Rysy to najwyższy szczyt Polski. Każdy, kto wędruje po górach, przynajmniej raz w życiu chce na nie wejść. Nie ma w tym nic dziwnego. Widoki zapierają bowiem dech w piersiach. Zanim jednak do tego dojdzie, wybrać trzeba odpowiedni szlak na Rysy. Zasadniczo są dwie opcje do wyboru:

  • wejście na Rysy od strony polskiej – początek szlaku to Morskie Oko
  • wejście na Rysy od strony słowackiej – zacząć można od Popradzkiego Stawu lub ruszyć krótszą trasą ze Szczyrbskiego Jeziora.

Rysy – pogoda

Nie od dzisiaj wiadomo, że pogoda w górach jest kapryśna. W ciągu zaledwie kilku chwil może się zmienić diametralnie, niwecząc wszelkie plany. Od charakterystyki tej nie odbiega aura na Rysach. Warto więc przygotować się na różne okoliczności. Nawet w ciepły, letni dzień należy wziąć ze sobą pelerynę przeciwdeszczową oraz nieprzemakalne buty z grubą podeszwą.

Co ważne, żeby uniknąć burz, wspinaczkę na warto rozpocząć jak najwcześniej. Prawdopodobieństwo załamania pogody jest bowiem największe popołudniem, a nie rankiem.

Rysy zimą

Wejście na Rysy w czasie zimy jest jak najbardziej możliwe, jednak nie zaleca się tego osobom początkującym. Żeby zdobyć szczyt w tym okresie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Raki i czekan to must have. Czasem potrzebna jest i lina. Ważna jest również umiejętność posługiwania się tymi akcesoriami.

Istotna jest także biegłość w poruszaniu się w zróżnicowanych warunkach zimowych. Na szlaku można mieć bowiem do czynienia ze śniegiem kopnym, oblodzeniem czy też nawisami. Co więcej, należy posiadać wiedzę na temat lawin i ratownictwa górskie. Jeżeli turysta nie spełnia jakiegokolwiek z tych warunków, nie powinien wchodzić na rysy zimą.

Rysy dla początkujących – czy mariaż ten ma sens?

Niestety szlaki na Rysy nie są odpowiednie dla osób początkujących. Oczywiście są dobrze ubezpieczone, jednak turysta niemający doświadczenia na skalnym terenie, może nie dać rady. Na uwadze warto mieć również stopień skomplikowania tras. To długie i mozolne podejścia, w trakcie których należy pokonać rekordową różnicę wysokości. Bez odpowiedniej kondycji nie jest to możliwe.

Co więcej, miejscami na szlakach jest naprawdę tłoczno. W takich warunkach nie ma, jak odpocząć. Konieczne są również niebezpieczne mijanki. Może to wywierać dużą presję i być źródłem frustracji. Pod uwagę należy wziąć także trudne warunki atmosferyczne – na Rysach śnieg może zalegać nawet latem.

Zanim więc turysta zdecyduje się na Rysy, powinien nabrać doświadczenia. W Tatrach nie brakuje ciekawych, a przede wszystkim prostszych szlaków, które są odpowiednie na początek. Wymienić można m.in. wejście na:

  • Giewont,
  • Szpiglasowy od doliny Pięciu Stawów,
  • Bystrą Ławkę.

Wejście na Rysy od strony słowackiej

Rysy to nie tylko znajdujący się w Polsce wierzchołek o wysokości 2 499 m n.p.m., ale i wierzchołek po stronie słowackiej, który sięga 2 503 m n.p.m. To właśnie wejście na niego uważane jest za prostsze, a to z dwóch powodów. Po pierwsze, turysta ma do przemierzenia krótszy dystans niż po stronie polskiej. Po drugie, szlak jest mniej wymagający kondycyjnie, a co za tym idzie mniej męczący. Poleca się go więc początkującym wędrowcom. Nie oznacza to jednak, że można podejść do wyprawy na Rysy kompletnie bez przygotowania. Spora różnica wysokości wymaga bowiem dobrej kondycji.

Wyprawę na Rysy od strony słowackiej można rozpocząć z dwóch punktów na parkingu przy stacji elektryczki Popradské Pleso zastavka, podążając wzdłuż szlaku niebieskiego.

Da się tam dotrzeć samochodem osobowym lub autobusem kursującym na linii Zakopane PL – Poprad SK. Należy wysiąść w miejscowości Stary Smokowiec i przesiąść się na elektriczkę, docierając nią do Popradské Pleso zastavka. Jak wygląda dalsza trasa? Początkowo szlak wiedzie asfaltową drogą o łagodnym nachyleniu, czego można uniknąć, wybierając czerwony szlak ze Szczyrbskiego Jeziora (wydłuży to jednak nieco całą wyprawę).

Za Popradzkim Stawem rozpoczyna się malowniczy leśno-kosodrzewinowy odcinek. Jest on łatwy do pokonania. Docierając do Żabiego Potoku, warto zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć pstrągi, a także odpocząć przed stromym wejściem na próg Żabiej Doliny Mięguszowieckiej. Liczne zakosy łagodzą podejście, jednak szlak może być zasypany piargami, co utrudnia wędrówkę.

Idąc dalej, oczom turysty ukażą się Żabie Stawy Mięguszowieckie, które położone są na dnie Żabiej Doliny Mięguszowieckiej. Ścieżka robi się kamienista, a wokoło pełno rumowisk skalnych. Szlak czerwony prowadzi dalej do skalnej ściany, na którą da się wspiąć, wykorzystując znajdujące się na miejscu liny i łańcuchy. Kierując się wzdłuż szlaku, turysta dociera do Schroniska pod Tatrami – najwyżej położonego schroniska w Tatrach. Za siodłem przełęczy Waga trzeba skręcić w lewo i powoli piąć się w górę, docierając na szczyt Rysów.

Wejście na Rysy od strony polskiej - Czarny Staw pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami ze względu na swoje położenie bywa określany również Czarnym Stawem nad Morskim Stawem. Występująca w jego wodach sinica nadaje im ciemny, prawie czarny kolor, stąd jego określenie. Znajduje się on na trasie szlaku Morskie Oko-Rysy. W tym przypadku na najwyższy szczyt Polski prowadzi szlak czerwony, a wędrówka zajmuje około 5 godzin.

W okresie letnim na trasie tej spodziewać należy się tłumów. Choć jest to trudniejsze podejście niż np. te prowadzące na Rysy od słowackiej strony, wciąż nie należy do najtrudniejszych w Tatrach, przez co jest chętnie wybierane. Przepiękna panorama Tatr to kolejny powód, dla którego turyści wybierają ten szlak.

Co ważne, w góra dobitnie rozbrzmiewa powiedzenie „nie porywaj się z motyką na słońce”. Podejście wymaga nie lada kondycji. Dlatego nie poleca się go niedoświadczonym turystom. Wyruszając ze schroniska przy Morskim Oku, na początek należy podążać wzdłuż Morskiego Oka. Za Wielkim Piargiem trzeba pokonać odcinek wykonany z kamiennych płyt. Chociaż nie jest on długi, może okazać się wyjątkowo męczący. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy płyty są mokre.

Od Czarnego Staw pod Rysami rozpoczyna się stosunkowo łatwe, ale żmudne podejście. Teren ustawicznie zmienia się. Od Długiego Piargu turysta może się spodziewać coraz większej ilości gruzu. Z czasem na trasie pojawiają się ułatwienia w postaci łańcuchów. Rozpoczyna się długa i męcząca wspinaczka. Szczególną ostrożność należy zachować, dochodząc do Przełęczki. Jest to bowiem najbardziej niebezpieczne miejsce na szlaku. Następnie należy podążać po sporych głazach, trzymając się łańcuchów. Na koniec na turystę czeka wspinaczka z użyciem rąk. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok m.in. na Tatry Wysokie.

Wejście na Rysy - jak się przygotować?

Jak zostało wspomniane, wyprawa na Rysy powinna być poprzedzona stosownymi przygotowaniami. Co należy zrobić?

  • Zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Żeby wejść na Rysy dobra kondycja fizyczna jest konieczna. Szlaki miejscami są naprawdę wymagające, a ze względu na dużą popularność wejścia i tłumy nie zawsze jest możliwość odpoczynku.
  • Obyć się z górami. Wejście na Rysy powinno być poprzedzone mniej wymagającymi wejściami. Dla początkujących osób odpowiednie będą wyprawy na Giewont, Szpiglasowy od doliny Pięciu Stawów czy też Bystrą Ławkę. Stopniowo należy zwiększać trudność szlaków, by w ostateczności wybrać ten prowadzący na Rysy.
  • Zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. Bez tego ani rusz! Warto bowiem pamiętać, że nawet latem na Rysach może zalegać śnieg. Dlatego konieczne jest zabranie ze sobą odpowiednich butów (wygodnych i sprawdzonych) oraz stroju. Najlepiej ubrać się „na cebulkę” i w razie potrzeby ściągać lub zakładać kolejne warstwy. Nie wolno również zapominać o pelerynie przeciwdeszczowej.
  • Zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria. Mapa, kompas, latarka, plastry na otarcia, bandaż elastyczny – te elementy wyposażenia powinny znaleźć się w plecaku turysty niezależnie od pory roku. Zimą warto wziąć także linę, raki i czekan, co pozwoli się uporać z najtrudniejszymi odcinkami tras.
  • Zaznajomić się z warunkami atmosferycznymi, zasadami bezpiecznego poruszania się w górach, informacjami na temat lawin oraz regułami udzielania pierwszej pomocy. W ten sposób wyprawa na Rysy będzie bezpieczniejsza.

Wejście na Rysy to kusząca perspektywa dla każdego miłośnika Tatr i górskich wędrówek. Należy się jedna do niego odpowiednio przygotować. Choć prowadzące do szczytu szlaki (zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej) są dobrze ubezpieczone, bez doświadczenia, odpowiedniej kondycji oraz właściwego stroju turysta będzie stanowił jedynie zagrożenie dla siebie i innych. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.