Udostępnij
Skomentuj

Jakie buty w Bieszczady? Które będą najlepsze?

Jak dobrać odpowiednie obuwie aby w pełni bezpiecznie i komfortowo czuć się na szlaku?

Bieszczady to bardzo urokliwe góry, które swoją krasę pokazują podczas różnych pór roku. Nie różnią się one niczym od Tatr czy podobnych gór w Europie więc możemy, wybierając buty do wędrówki po nich, skorzystać z uniwersalnych porad na ten temat. Brak konieczności zakładania butów ekspedycyjnych i ochrony za wszelką cenę daje duże pole do popisu modelom komfortowym, funkcjonalnym i umożliwiającym przyjemne spędzanie czasu w górach. Poniżej prezentujemy zatem jakie buty w Bieszczady będą najlepsze oraz jakie modele wybierać na zimę czy lato.

Buty w Bieszczady na lato

Buty do wędrówek po Bieszczadach powinny być dobierane zgodnie ze standardowymi zależnościami. Choć Bieszczady nie są najwyższymi górami, również potrafią pokazać swój charakter i powinniśmy na to być przygotowani. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest przeznaczenie butów i warunki, w jakich będziemy ich używać. Oto zestawienie konkretnych grup, które sprawdzą się jako buty w Bieszczady latem:

  • Trekking — długie trasy
  • All Terrain — uniwersalne
  • Sandały trekkingowe — doskonałe na krótkie spacery
  • Alpine — buty wysokogórskie

Pierwszym rodzajem będzie opcja trekking. Często wybieranym produktem są buty trekkingowe damskie wysokie, ponieważ buty w Bieszczady w takiej formie są uniwersalne i możliwe do używania we wszystkie pory roku — w tym w lecie. Jeśli będziemy chodzili wyłącznie w najcieplejszych miesiącach, możemy śmiało wybierać najcieńsze materiały. Buty takie są wysokie, chronią kostkę przed skręceniem oraz dają dużą stabilność. Możemy również w nich bez obawy wcyhodzić w wyższe partie gór. Dla kobiet możemy wybrać np. buty trekkingowe damskie 4FSprawdzą się doskonale podczas długich marszów w trudnym terenie czy na skalnych partiach. Membrana jest również dużym plusem i umożliwi kilkudniowe przebywanie w górach niezależnie od pogody. Warto jednak dodać, że istnieją także buty trekkingowe męskie niskie, które charakteryzują się większą wygodą, choć nie zabezpieczają tak kostki jak buty trekkingowe wysokie.

All Terrain to jeden z najbardziej popularnych rodzajów obuwia. Buty w Bieszczady doskonale wpisują się w ten typ. Cholewka jest niska, podeszwa elastyczna a całość wykonana jest z lekkich i wytrzymałych materiałów, które dadzą ochronę przed skałami czy gałęziami. Możemy w nich chodzić w dolnych partiach gór w różnym terenie oraz używać ich o mniej wymagających spacerów. Mężczyźni często wybierają obuwie, które jest lekkie, wygodne i odporne na zmieniające się warunki pogodowe – do takich możemy zaliczyć buty trekkingowe męskie 4F. To firma produkująca wysokiej jakości akcesoria do chodzenia po górach.

Polecane buty w Bieszczady

Bardzo ciekawym rodzajem obuwia są sandały trekkingowe. Nieuznawane przez niektórych profesjonalistów spełniają jednak świetnie swoją rolę szczególnie latem. Ich forma przypomina zwykłe sandały, choć są one bardziej zabudowane. Ochronny czubek zapobiega skaleczeniom palców, duże otwory w konstrukcji bardzo dobrze wentylują, a sztuczne materiały nie powodują pocenia się nogi i umożliwia np. brodzenie w strumyku. Ich lekkość i przyjemność użytkowania sprawdzi się podczas krótkich wycieczek w łatwym terenie. Możemy je także zabrać ze sobą do schroniska lub w wyższe partie gór i używać jako obuwia obozowego. Buty w Bieszczady w takiej formie sprzyjają leniwym spacerom i obcowaniu z naturą.

Wiele osób zadaje pytanie, jakie buty wysokogórskie będą odpowiednie w Bieszczady i czy to dobry pomysł. Jeśli chodzimy również po innych górach np. Tatrach, warto zakupić taki sprzęt, gdyż z pewnością wykorzystamy jego zalety. Buty wysokogórskie przeznaczone są do najtrudniejszego i wysokościowego terenu. Mają specjalistyczne materiały, łatwo do nich przypiąć raki a przeznaczone są dla zaawansowanych turystów, którzy przemierzają najtrudniejsze szlaki.

Buty w Bieszczady zimą

Taka sama zasada odnośnie rodzaju tras i długości pobytu w górach obowiązuje również w zimie. To od tych czynników zależy jakie rodzaje butów będą najlepsze. W przypadku zimowej aury bardzo dobrze sprawdzą się buty wysokie typu Hiking. Cechują się dużą sztywnością korpusu, która zapewnia bezpieczeństwo i stabilność. Dzięki niej nie jesteśmy narażeni tak bardzo np. na skręcenie kostki. Ukryte pod śniegiem ostre odłamki czy gałęzie również w takich butach nie są nam straszne. Odporne materiały oraz wysoka cholewka są w tym wypadku bardzo pożądane. Buty takie bardzo często mają też przeszycia z innego — oddychalnego materiału lub membrany. Jest to dobry sygnał, gdyż gwarantuje nam skutecznie odprowadzanie ciepła i pary wodnej z wnętrza buta. Buty w Bieszczady zimą muszą dawać maksimum ochrony, niezależnie, że ten typ gór jest nieco niższy od Tatr.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.