Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Kasprowy Wierch – którym szlakiem?

Miłośnikom górskich wędrówek poleca się jednak wejście na Kasprowy Wierch pieszo. Który szlak wybrać?

Jak wejść na Kasprowy Wierch pieszo?

Kolejka na Kasprowy Wierch to jedyna wysokogórska kolej kabinowa. Nic więc dziwnego, że stała się chlubą Zakopanego, a przejazd nią cieszy się tak dużą popularnością. W sezonie letnim niejednokrotnie ustawia się do niej długa… kolejka turystów. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można dostać się na szczyt. Jaka trasa będzie odpowiednia? To zależy od indywidualnych preferencji turysty. Do Kasprowego Wierchu prowadzą jednak liczne szlaki. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Oto popularne możliwości:

  • szlak zielony – rozpoczyna się w Kuźnicach i wiedzie przez Myślenickie Turnie, biegnąc pod trasą kolejki linowej. To jeden z najłatwiejszych traktów w polskich Tatrach, który jest jednak dosyć monotonny. Nie uświadczy się na nim tłumów, zwłaszcza zimą, przez co jest chętnie wybierany przez osoby trenujące bieganie. Żeby dostać się z Zakopanego do Kuźnic można skorzystać z taksówki lub liniowych mikrobusów. Aleja Przewodników Tatrzańskich, która prowadzi do Kuźnic, jest bowiem zamknięta dla ruchu samochodowego,
  • szlak niebieski – również rozpoczyna się w Kuźnicach – nieopodal sklepu spożywczego. Biegnie przez mostek na potoku Bystra w kierunku Nosala i wiedzie przez Boczań, Skupniów Upłaz oraz Halę Gąsienicową. Przy schronisku Murowaniec szlak zmienia się na żółty (niebieskie znaki zaprowadzą turystę na Przełęcz Zawrat).Wejście na Kasprowy Wierch tą trasą zajmuje około 3,4 h. To bardzo malowniczy trakt. Pięknie widoki towarzyszą turyście praktycznie przez całą wędrówkę, a zwłaszcza od schroniska Murowaniec,
  • szlak żółty – swój początek ma w… Kuźnicach – przy budce TPN, gdzie dostępne są bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiedzie przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową. Na Przełęczy między Kopami łączy się z niebieskim szlakiem na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Boczań i jako niebieski szlak prowadzi do schroniska Murowaniec, a potem ponownie jako żółty – na szczyt Kasprowego Wierchu.

Polecane plecaki turystyczne

Kasprowy Wierch cieszy się dużą popularnością nie tylko przez wzgląd na kolejkę. Roztaczają się z niego piękne widoki. Szczyt stanowi również doskonałą bazę wypadową. Można z niego wyruszyć w kierunku:

  • Giewontu,
  • Czerwonych Wierchów,
  • Doliny Kościeliskiej,
  • Świnicy,
  • Przełęczy Zawrat,
  • Orlej Perci,
  • Doliny Pięciu Stawów.

Warto wiedzieć!

Planując w sezonie letnim wejście na Kasprowy Wierch i powrót kolejką do Kuźnic, wędrówkę warto zacząć już o 8:00 rano. Podczas wakacji w godzinach popołudniowych do kasy biletowej na Kasprowym Wierchu ustawiają się długie kolejki, a bilety na sam zjazd nie są dostępne w przedsprzedaży. Pozwoli to uniknąć oczekiwania.

Kasprowy Wierch zimą

Również i zimą wejście na Kasprowy Wierch jest możliwe. Wówczas turyści najchętniej wybierają przejazd kolejką, dlatego na szlaku niebieskim prowadzącym z Kuźnic na szczyt spotyka się niewiele osób. Warto to wykorzystać i wybrać się na zimową wyprawę.

O tej porze warunki pogodowe na szlaku na Kasprowy Wierch mogą być jednak trudne. Należy więc zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek. Raki i kije to minimum. Na wszelki wypadek warto wziąć także linę i czekan. Zakup sprzętu nie jest jednak konieczny. Większość schronisk oferuje bowiem usługę jego wypożyczenia. Ośnieżone Tatry prezentują się przepięknie. Wysiłek więc popłaca.

Zimą Kasprowy Wierch przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale i narciarzy. Znajdują się na nim bowiem dwie piękne trasy narciarskie – w kotle Gąsienicowym i w kotle Goryczkowym. Są szerokie i przestronne, co przyciąga wielbicieli narciarstwa i snowboardu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze są one równane ratrakiem, a jeśli nawet – to tylko częściowo. Co ważne, trasy te nie są odpowiednie dla początkujących, jednak będą idealne na narty dla osób z doświadczeniem.

Kasprowy Wierch – pogoda

Na Kasprowym Wierchu, podobnie jak w całych Tatrach, aura bywa kapryśna. Warto więc przygotować się na każde warunki – i na słoneczny dzień, i na ścianę deszczu, i na burzę z piorunami. W plecaku turysty, niezależnie od prognoz pogody, znaleźć powinny się zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i dobrej jakości peleryna przeciwdeszczowa lub nieprzemakalna kurtka. Najważniejsze jest to, aby ubrać odpowiednie obuwie, takie jak np. buty trekkingowe damskie 4F lub męskie.

Czego jeszcze powinien spodziewać się turysta? Przede wszystkim chłodu. Jaka temperatura panuje na szczycie? Średnia roczna temperatura powietrza wynosi -0,7 st. Celsjusza. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, kiedy to maksymalna średnia dobowa temperatur wynosi 20 st. Celsjusza, a najwyższa temperatura w ciągu dnia sięga 27 st. Celsjusza.

Zimą z kolei, oprócz niskich temperatur, szczególnie dokuczliwy dla turystów odwiedzających Kasprowy Wierch jest wiatr. Ostry i nieprzyjemny, wzbija kryształki lodu w powietrze i smaga nimi policzki. Warto więc zabezpieczyć się przed tym, np. zawiązując na twarzy chustę i zakładając gogle oraz czapkę.

Na co jeszcze trzeba uważać zimą na Kasprowym Wierchu? Na zamiecie śnieżne. Te potrafią pojawić się znienacka. Wówczas trzeba zachować szczególną ostrożność. Widoczność może bowiem sięgnąć zera, a po ustaniu burzy istnieje ryzyko, że szlak będzie zawiany świeżym śniegiem, a wiatr odsłoni pola lodowe. Wówczas wędrówka bez raków i kijów nie będzie możliwa.

Jak się przygotować?

W zależności od tego, czy turysta wybierze wejście na Kasprowy Wierch latem czy też zimą, musi się do niego nieco inaczej przygotować. Latem nie potrzeba bowiem ani raków, ani czekana, chociaż kijki mogą się przydać jako pomoc dla zmęczonego wysiłkiem organizmu. Niezależnie od pory roku warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. Zarówno bowiem latem, jak i zimą ostre promienie słoneczne mogą być dokuczliwe.

Przydatna okazać może się również latarka. Pod ręką warto mieć również naładowany telefon. Umożliwi on wezwanie pomocy, a dzięki aplikacji kompasu wskaże północ, co pozwoli nam wrócić na szlak.

W plecaku wędrowca nie może zabraknąć wspomnianej peleryny przeciwdeszczowej. Pamiętać należy także o nakryciu głowy. Latem może to być czapka z daszkiem, kapelusz lub chusta. Zimą należy wybrać coś cieplejszego.

Istotną kwestią jest także obuwie. Zdecydować można się na (letnie lub zimowe – w zależności od pory roku) np buty trekkingowe damskie 4F. Wyróżniają się one zazwyczaj wysoką cholewkę, która sięga powyżej kostki. Warianty te dobrze stabilizują stopę i zabezpieczają ją przed bolesnymi otarciami. Na rynku dostępne są również buty trekkingowe męskie niskie, których cholewka kończy się poniżej kostki. Nie chronią one stopy tak dobrze jak obuwie trekkingowe, są jednak lżejsze i zapewniają większą swobodę ruchu. Warto dodać, że każde buty trekkingowe niskie czy wysokie, męskie lub damskie będą lepszym wyborem od tradycyjnego, codziennego obuwia.

Kasprowy Wierch to jeden z najsłynniejszych tatrzańskich szczytów. Nic więc dziwnego, że cieszy się on dużą popularnością zarówno latem, jak i zimą. Turyści najchętniej wybierają wyjazd na górę kolejką. Nie oznacza to jednak, że wejście na Kasprowy Wierch jest niemożliwe. Prowadzi do niego wiele szlaków. Każdy miłośnik górskich wędrówek znajdzie więc trasę idealną dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.