Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wejście na Giewont - który szlak wybrać?

Giewont stanowi świetny punkt widokowy. Nic więc dziwnego, że w sezonie jest tłumnie odwiedzany.

Giewont dla początkujących

Giewont to jeden z najpopularniejszych szczytów tatrzańskich. Rok rocznie odwiedzają go tłumy turystów. Pomimo niewielkiej wysokości (1894 m n.p.m.) stanowi bowiem malowniczy punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama. Cechą charakterystyczną Giewontu jest skalny wierzchołek zwieńczony stalowym krzyżem o wysokości 15 m.

Polecane plecaki turystyczne

Wejście na Giewont to idealna opcja zwłaszcza dla początkujących miłośników górskich wycieczek, nie mających zbyt dużego doświadczenia. Odcinek wejścia i zejścia ze szczytu jest ubezpieczony łańcuchami, co dodatkowo czyni wyprawę bezpieczniejszą. Niemniej warto zachować ostrożność, zwłaszcza kiedy skała jest mokra.

Warto wiedzieć!

Legenda głosi, że pod Giewontem śpią rycerze króla Chrobrego. Gdy Polska znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie, mają się oni obudzić. Hasłem ma być zawołanie: „Już czas!”. Ma to związek z licznymi jaskiniami, które występują w masywie, w tym m.in. Jaskinią Śpiących Rycerzy. Inna legenda mówi, że Giewont to nikt inny jak Śpiący Rycerz czuwający nie tylko nad Zakopanem, ale i całą Polską.

Giewont – szlaki

Na Giewont można wejść różnymi szlakami, co pozwala na urozmaicenie wyprawy. Jakie możliwości ma turysta?

  • Szlak z Doliny Strążyskiej. Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się w Zakopanem na końcu ulicy Strążyskiej. Można tu bez trudu dojechać z centrum miasta busem. Warto przy tym pamiętać, że odcinek szlaku prowadzący przez przełęcz w Grzybowcu jest zamknięty od 1 grudnia do 15 maja.
  • Szlak z Doliny Małej Łąki. W tym wariancie wejście na Giewont rozpoczyna się na osiedlu Gronik, które leży przy drodze z Zakopanego do Kir i Chochołowa. Bez większych komplikacji można dojechać tutaj z centrum miasta busem.
  • Szlak z Kasprowego Wierchu. Najpierw należy udać się na Kasprowy Wierch. Można tego dokonać pieszo lub wykorzystując kolejkę. Warto przy tym pamiętać, że w sezonie letnim kolejka jest oblegana przez turystów. Dobrym rozwiązaniem zdaje się więc być zakupienie biletu z rezerwacją godziny wyjazdu.
  • Szlak z Kuźnic przez Halę Kondratową. To najłatwiejszy szlak na Giewont. Dlatego latem bywa tu tłoczno. Czasem trzeba nawet czekać w kolejce, by wejść na szczyt. Co ciekawe, na płaskiej, szerokiej grani od Kondrackiej Przełęczy w kierunku Giewontu przygotowano wygrodzone miejsca odpoczynku dla turystów, co pozwala zabezpieczyć ubogą roślinność.

Ile się idzie na Giewont?

To, ile zajmie turyście droga na Giewont, zależy przede wszystkim od długości trasy i stopnia jej skomplikowania. Istotne są również indywidualne predyspozycje oraz to, ile czasu zostanie przeznaczone na postoje. Da się jednak w przybliżeniu określić to, ile idzie się na Giewont. W przypadku szlaku z:

  • Doliny Strążyskiej – 3,3 h,
  • Doliny Małej Łąki – 3,2 h,
  • Kasprowego Wierchu – 3,1 h,
  • Kuźnic przez Halę Kondratową – 3,15 h.

Pogoda Giewont

Krzyż na Giewoncie oprócz symbolicznego charakteru zagrożenie w czasie wyładowań atmosferycznych. Jeżeli więc pogoda nie jest sprzyjająca, wyprawę warto przełożyć na inny dzień, tak by uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa.

Giewont – jak się ubrać?

Chociaż, jak zostało wspomniane, szlaki na Giewont nie są przesadnie trudne, nie oznacza się, że do wejścia na szczyt nie należy się odpowiednio przygotować. Właściwe obuwie to podstawa. Muszą one być przede wszystkim wygodne i dostosowane do stopy. To, czy turysta wybierze model z wysoką cholewką czy też wariant płytki, jest kwestią indywidualną. Ten pierwszy jednak lepiej usztywnia kostkę. Drugie rozwiązanie jest zazwyczaj lżejsze i gwarantuje większą swobodę ruchów, a stop mniej się w nich męczy.

Obuwie przeznaczone do górskich wędrówek powinno być nieco sztywne i mieć twardą podeszwę. Co ważne, warto wybrać buty, które rozmiarowo pasują idealnie do stóp. Przesuwająca się stopa może spowodować otarcia. Obuwie należy również wcześniej rozchodzić, np. podczas spacerów.

Kolejną istotną kwestią jest odpowiedni strój. Po pierwsze, należy go dostosować do pory roku. Inaczej trzeba się bowiem ubrać zimą, inaczej latem. Po drugie, niezależnie od pory roku warto ubrać się „na cebulkę”. Wówczas turysta będzie dobrze przygotowany do różnych warunków pogodowych. W górach aura potrafi się zmienić błyskawicznie. Nigdy nie wiadomo więc, kiedy przyda się dodatkowa warstwa odzieży. W razie sprzyjającej pogody zawsze można ją zdjąć.

Wybierając się w góry, nie można zapomnieć o pelerynie przeciwdeszczowej. Powinna ona być dobrej jakości, tak aby porywisty wiatr, który często towarzyszy załamaniu aury na dużych wysokościach, jej nie zniszczył. Dobrze sprawdzają się długie kapoki. Najlepiej ze ściągaczami w pasie i na nadgarstkach, co zapobiegnie przedostawaniu się zimna.

Wejście na Giewont to must have każdego miłośnika wędrówek po górach. Na szczyt prowadzą zróżnicowane szlaki. Każdy turysta znajdzie więc trasę idealną dla siebie. Do wypadu warto się jednak odpowiednio przygotować, wkładając wygodne buty i strój.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.