Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka sumowa do 300zł – jaką wybrać?

Pomagamy w wyborze wędki na największe okazy. Jakie kryteria powinna spełnić?

Zakup wędziska przy nieograniczonym budżecie nie jest trudny. Wystarczy bowiem wskazać na najważniejsze parametry i odpowiednio je dopasować. Możemy również przeanalizować opinie, jakimi cieszą się producenci interesującego nas sprzęt, a następnie dokonać zakupu.

Znacznie trudniej jest wtedy, gdy nasz budżet nie jest z gumy. Poza określeniem istotnych danych technicznych, musimy pójść na pewne kompromisy, tak aby z jednej strony nie wydać fortuny, a z drugiej wybrać coś, co dobrze sprawdzi się podczas połowów. W niniejszym tekście zastanowimy się, jak wybrać wędkę sumową za maksymalnie 300 złotych. Patrząc na to, jak rozbudowany jest rynek i ile produktów można znaleźć w sklepie, nie jest to kwota mała.

Wędka na suma

Jak wiadomo, łowienie suma do łatwych nie należy. Jest to ryba spora i ciężka, toteż wymaga specjalnie przygotowanego sprzętu. Zwłaszcza gdy chcemy polować na okazy największe. Musimy więc zadbać o to, aby zakupione przez nas wędzisko było przygotowane ze specjalnie wzmacnianych tworzyw.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na wagę sprzętu. Jeśli będzie zbyt ciężki (a należy pamiętać, że po dodaniu kołowrotka i linki stanie się jeszcze cięższy), operowanie i manewrowanie nim okaże się męczące. Na szczęście na rynku pełno jest porządnych wędek, które nie ważą wiele. Bez problemu znajdziemy modele lżejsze niż 400 gram. To oczywiście nie wszystko. Parametrów, które wpływają na komfort połowu jest znacznie więcej.

Wędka sumowa – jaka długość?

Jedną z najważniejszych kwestii, o której nigdy nie powinniśmy zapominać, jest długość naszego wędziska. Niektórzy twierdzą, że parametr ten należy dobierać do własnego wzrostu, jednak w rzeczywistości zasada ta się nie sprawdza.

W przypadku wędek sumowych, wiele zależy od tego, jaką metodą chcemy łowić. Najczęściej stosuje się sposób stacjonarny, zgodnie z którym wędka, odpowiednio przytwierdzona, sama stoi przy brzegu. Przy tej metodzie warto decydować się na wędki o długości przynajmniej 3 metrów. Zagwarantuje to przede wszystkim odpowiednie możliwości podczas holowania ryb, zwłaszcza tych największych okazów, kiedy to wędkarz musi się naprawdę napocić, by zaciągnąć suma na brzeg.

W innych metodach, na przykład spinningowej, wędki mogą być krótsze, ale i tak parametr powinien przekraczać granicę 200 centymetrów. Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z tego, że krótsze wędziska nie pozwolą nam na złowienie szczególnie dużych okazów.

Jaka wędka sumowa do 300 złotych?

Skoro wiemy już, jak dobierać długość sprzętu, a także jakie ma to przełożenie na komfort połowu, możemy przejść do pozostałych parametrów, które również mają spore znaczenie. Nie należy decydować się na pierwszy lepszy produkt, bez dogłębnego sprawdzenia jego możliwości. W ten sposób możemy bowiem zakupić coś, co okaże się po prostu niewystarczające.

  • Ciężar wyrzutu. Bardzo ważny parametr, który określa to, z jakich przynęt możemy korzystać podczas połowu. Jak wiadomo, modele sumowe przeważnie wykorzystują przynęty bardzo ciężkie, zwłaszcza gdy mówimy o okazach największych. Dlatego też należy zwrócić dokładną uwagę na to, jakie są możliwości interesujące nas wędki. Co ważne, producenci podają zarówno dolną, jak i górną granicę. Jeśli więc mamy do czynienia z wędką o ciężarze wyrzutu 50-120 g, oznacza to, że najlżejsza przynęta może ważyć 50 g, a najcięższa 120 g. Produkty z tego przedziału sprawią, że wędka uzyska najlepsze parametry wyrzutu.
  • Mowa tu o tym, z ilu części wędka została przygotowana. W przypadku wędek sumowych do 300 złotych, a także w pozostałych przedziałach cenowych, najczęściej spotykane są modele dwuczęściowe i to one gwarantują najlepszą wytrzymałość i wysoki komfort połowu. Można jeszcze zdecydować się na wędki z trzech lub czterech części, jednak nie powinniśmy decydować się na modele teleskopowe.

Dlaczego? W wielu innych metodach połowu (zwłaszcza mniejszych ryb), tego typu wędziska są bardzo cenione za łatwy transport i przechowywanie. Wystarczy je bowiem złożyć i schować do torby. Wędki teleskopowe wyróżniają się jednak gorszymi parametrami, co w przypadku łowienia suma jest decydujące. Wytrzymałość takiego sprzętu jest zbyt niska, aby możliwe stało się holowanie tak dużych ryb.

  • Jak już wspomnieliśmy, ma ona spory wpływ na wygodę połowu. Najlepiej jest dobierać wagę wędki do własnych preferencji. Nie każdy bowiem lubi wędki bardzo lekkie. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, aby nie przesadzić w drugą stronę. Najlżejsze wędki sumowe do 300 złotych ważą około 100 g, natomiast najcięższe około 750 g.

Oczywiście spore znaczenie ma to, z czego wędka sumowa została wytworzona. Producenci często chwalą się użyciem specjalnie wyselekcjonowanych tworzyw, które gwarantują dodatkową wytrzymałość. Warto zwrócić uwagę nie tylko na opis produktu, ale również na opinie i recenzje konsumentów, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z korzystania wędek i wskazuje na ewentualne mankamenty. W ten sposób możemy wykluczyć produkty, które nie spełnią naszych oczekiwań.

Wędka sumowa do 300 zł – jaka firma?

W przyjętym przedziale cenowym swoje produkty oferują najważniejsze firmy na rynku. Bez problemu znajdziemy więc modele naszych ulubionych producentów, gwarantujące nie tylko wysoki komfort połowu, ale również odpowiednią wytrzymałość.

Polecić można między innymi wędki sumowe Jaxon. Sporą popularnością cieszy się między innymi model Jaxon Intensa GTX Catfish o długości 315 cm i ciężarze wyrzutu od 50 g do aż 500 g. Wszystko to sprawia, że pozwoli ona na połów sporych ryb. Kolejnym uznanym producentem jest Okuma, polecić można także wędki Konger i Mikado.

W każdym przypadku możemy liczyć na dostęp do zróżnicowanych produktów, które łatwo dobrać do konkretnej metody połowu, a także indywidualnych preferencji. Jak już wspominaliśmy wcześniej, warto zwrócić uwagę także na opinie użytkowników. W ten sposób będziemy w stanie zdobyć wiele potrzebnych informacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.