Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Feeder – co to jest? Jaki wybrać?

Jedną z popularnych wędek jest feeder. Co warto o nim wiedzieć?

Każda metoda wędkowania jest dobra, jeśli tylko prowadzi do złapania ryby. Jedni wędkarze jednak preferują spinning, inni wędkarstwo muchowe. Jeszcze inni decydują się na połów wędką typu feeder. Bez względu na sposób łowienia, wędkarstwo to wspaniałe hobby, które może także przemienić się w sport. W końcu nie brakuje różnego rodzaju wydarzeń wędkarskich, podczas których zawodowcy ścigają się np. w schwytaniu jak najcięższej ryby. By jednak wziąć udział w takich eventach, trzeba zdobyć sporo wiedzy i umiejętności. Łowić można jednak także wyłącznie dla przyjemności. Co powinni wiedzieć wędkarze, którzy pragną zostać specjalistami w łowieniu feederem?

Co to jest feeder?

Feederem nazywa się wędkę używaną do specjalnej techniki gruntowej. Przybyła ona do Polski prosto z Anglii. Tam poławianie ryb stało się niezwykle popularne pod koniec lat 80. Wędkarzy przybywało i tym samym łowiska zaczęły być coraz bardziej zatłoczone. Stosowane metody połowu okazywały się niewystarczające i w końcu jeden z wędkarzy wymyślił technikę łowienia ze specyficznym podajnikiem. Dzięki temu dzisiaj łowienie na feeder jest coraz chętniej wybierane przez wędkarzy z całego świata.

Wędka feeder powinna mieć konkretne parametry. W sklepach wędkarskich online można nabyć dedykowany sprzęt, bez analizowania, czy dane wędzisko na pewno będzie właściwe. Warto jednak posiąść chociaż podstawową wiedzę na temat takich wędkach, aby nie zaopatrzyć się w sprzęt, który ostatecznie okaże się nieodpowiedni. O czym pamiętać?

  • Długość wędki – zazwyczaj wędki do łowienia feederem mają długość od 2,7 do 3,9 m. Tak naprawdę wybór wędki zależy od własnych preferencji. Osobom początkującym zawsze będzie łatwiej posługiwać się krótszym kijkiem. Za najbardziej optymalną długość uznaje się 3,6 m, choć jeśli ktoś szuka feeder do dalekich rzutów, powinien postawić na dłuższe produkty.
  • Ciężar wyrzutu – to ważny parametr każdej wędki. W przypadku feedera wszystko zależy od wagi podajnika, w którym podaje się rybom zanętę, ale ogólnie wystarczy wędka o ciężarze wyrzutu do 100 gram (może być nawet 60 gram przy lżejszych podajnikach).

Zestaw do feedera to nie tylko wędka. Potrzebne będą także inne akcesoria, w tym właściwa zanęta. Dopiero wszystkie te elementy razem pozwolą łowić skutecznie. W co jeszcze musi zaopatrzyć się wędkarz łowiący na feeder?

  • Podajnik – to przedmiot, w którym umieszcza się zanętę. W metodzie feeder zazwyczaj mocuje się go około 40 cm od haczyka. Podajnik wyrzuca się, by wylądował na dnie łowiska i dopiero tam rozprowadził przygotowany pokarm. Najlepiej zdecydować się na podajniki z foremką do nakładania zanęty (silikonową lub plastikową). Podajniki mogą mieć różne rozmiary, a te mniejsze lepiej sprawdzą się zimą, a większe – latem. Ponadto podajnikami lżejszymi wykonuje się rzuty krótsze, cięższymi – dalsze. Do najdalszych rzutów przydadzą się pojemniki 60 lub 80 gram. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje podajników, jednak najczęściej używany to produkt, w którym żyłkę przeprowadza się przez kanał w korpusie i łączy z przyponem przy użyciu krętlika.
  • Zanęta – w sklepach wędkarskich online znaleźć można wiele specjalnych mixów zanętowych do połowów na feeder. Najlepiej sięgnąć po mieszanki dobrze zmielone, raczej z wyższej niż niższej półki cenowej. Doskonale sprawdzą się mixy mające w składzie mączkę rybną. Do takiego wyrobu można również dodać konopie, mielone pellety czy płatki owsiane.
  • Przynęty – przy łowieniu na feeder przynęty to temat rzeka. Każdy wędkarz ma swoje preferencje, oparte o własne doświadczenia. Ogólnie mówi się, że w przypadku feedera można używać niemal wszystkich przynęt, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Najbardziej popularna jest kukurydza, ale można użyć także martwych białych robaków, pelletów, kulek proteinowych.

Jak łowić feederem?

Jeśli już wędkarz posiada cały niezbędny sprzęt, może przejść do akcji. Przy łowieniu na feeder branie jest sygnalizowane ruchami szczytówki. Powinny być dość mocne i nie należy reagować jedynie na lekkie ugięcia. Co jakiś czas trzeba zmieniać miejsce podajnika, czyli zarzucić go ponownie. Najlepiej co około 10 minut. Nie należy po prostu zarzucać wędki i przysypiać na foteliku – takie zachowanie nie sprzyja połowom. Szczytówkę wędki powinno się ustawić jak najbliżej tafli wody. Dobrze, jeśli kąt pomiędzy szczytówką a żyłką wynosi 90 stopni, ale jeśli będzie odbiegać od tej wartości, nie musi to oznaczać gorszych połowów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.