Udostępnij
Skomentuj

Wałek malarski - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Od wyboru właściwego wałka do malowania zależy efekt prac.

Tym bardziej jest niezrozumiałe, dlaczego zwykle wszystkie siły koncentrowane są na wyborze odpowiedniej farby i kolorystyki aranżacji – bez dobrego wałka nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu.

Wałek do malowania – narzędzie (na pozór) proste

Jeśli chodzi o wałki, powodem, dla którego są one często bagatelizowane, jest ich pozorna prostota. Wydawać by się mogło, że jedyna wyraźna różnica pomiędzy nimi dotyczy szerokości. Oczywiście – wymiary to ważny parametr, ponieważ kilkucentymetrowym wałkiem trudno będzie pomalować dużą powierzchnię, ale nie jest to jedyna cecha, na którą warto zwrócić uwagę.

Należy pamiętać, że dobrze dobrane wałki malarskie pozwalają na:

 • zmniejszenie zużycia farby;
 • uniknięcie zachlapań;
 • uniknięcie zacieków i smug;
 • dokładniejsze pokrycie całej powierzchni farbą.

Wałek malarski - materiał jest najważniejszy

Wałki można wykonywać z różnych materiałów, jednak każdy ma nieco inne właściwości, co zapewnia większą skuteczność przy używaniu określonych typów farb w celu osiągnięcia konkretnych efektów.

 • Wałki welurowe. Używa się ich przede wszystkim do malowania dużych powierzchni. Welur powstaje z mieszaniny wełny i włókien syntetycznych, dzięki czemu wałki welurowe są dość uniwersalne, nie pozostawiają śladów strukturalnych i doskonale sprawdzają się przy malowaniu gładkich powierzchni. Nie nadają się jednak do malowania powierzchni chropowatych.
 • Wałki z mikrofibry. Mogą przypominać wałki welurowe, jednak ich runo jest w całości syntetyczne. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi, które zachowują swoją gęstość. Wałki tego rodzaju są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.
 • Wałki sznurkowe. W zależności od długości runa przydają się przy malowaniu ścian o różnym poziomie chropowatości. Są wykonywane z włókien syntetycznych, a więc doskonale radzą sobie z rozprowadzaniem farb emulsyjnych. Wykorzystywane są przede wszystkim przy malowaniu dużych powierzchni ścian.
 • Wałek malarski futrzany. Ten przydaje się do malowania powierzchni delikatnie chropowatych, na przykład ścian i sufitów (wałek malarski teleskopowy futrzany), a także niektórych tapet strukturalnych. Mniej rozchlapuje farbę niż typowe wałki sznurkowe i dlatego większość wałków niekapiących to właśnie wałki futrzane.
 • Wałek malarski gąbkowy. Wykonany z chłonnej gąbki dobrze sprawdza się jako wałek do odcięć, ale ma raczej niezbyt długi żywot – gąbka przesiąknięta farbą ma tendencję do pozostawiania smug lub zbierania farby zamiast jej nakładania. Ze względu na płytką strukturę nadaje się do malowania powierzchni prawie całkowicie gładkich.
 • Wałek malarski gumowy. To specyficzny rodzaj wałka, który nie służy najczęściej do malowania, ale raczej do nanoszenia wzoru strukturalnego na farby do efektów specjalnych. Nanoszenie za jego pomocą farby jest możliwe tylko w wąskim zakresie i raczej niepraktykowane.
 • Wałek do odpowietrzania wylewek. Jest to jeden z przykładów wałków, które nie służą do malowania, ale przydają się, dzięki kolcom, do usuwania pęcherzy powietrza z warstw klejów czy wylewek.

Jak myć profesjonalne wałki malarskie?

Przy zakupie wałka za kilka złotych mycie jest często pozbawione sensu, a zresztą nierzadko tego rodzaju sprzęt trzeba wymienić w połowie prac remontowych ze względu na jego zużycie. Droższych, lepszych wałków nie trzeba jednak wyrzucać. Mycie wałka jest proste, choć nie można powiedzieć, że to czyste zajęcie.

 • Wałki zabrudzone farbami emulsyjnymi, na przykład akrylowymi, myje się po prostu w letniej wodzie. Nie trzeba też myć ich od razu – mogą pewien czas spędzić zanurzone we wodzie. Nie pomaga to w czyszczeniu, ale jest pomocne, jeśli z jakiegoś powodu trzeba na kilkanaście minut przerwać pracę.
 • Wałki zabrudzone farbami rozpuszczalnikowymi myje się odpowiednimi dla danego typu farby rozpuszczalnikami organicznymi. Farby tego rodzaju nie dadzą się umyć pod wodą, a pozostawienie ich nieumytych skutkuje powstaniem niemożliwych do naprawienia zniszczeń w strukturze runa.
 • Niektóre wałki nie mogą być myte w rozpuszczalnikach organicznych, które mogą uszkadzać runo.
 • Przed umyciem wałka należy go w miarę możliwości rozłożyć na części, aby usunąć farbę również z trudniej dostępnych miejsc. Należy dbać nie tylko o czystość runa, ale również rękojeści.
 • Wałki używane do malowania żywymi brawami, nawet po dokładnym umyciu, mogą spowodować delikatne odbarwienie farby białej, dlatego zaleca się użycie oddzielnych wałków do podobnych do siebie nawzajem kolorów.
Udostępnij
4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.