Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Troć – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie trocia - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Troć jest cenną wędkarsko rybą, która wyróżnia się też interesującą biologią. Jej złowienie może wynikać albo z czystego przypadku, ale z doskonałego zrozumienia życia tych ryb.

Jak wygląda troć?

Troć najłatwiej opisać przez analogię, ponieważ młode osobniki wyglądają prawie jak pstrągi potokowe, a dojrzałe – jak łososie. Wszystkie mają krępe, wrzecionowate ciało, szeroko otwierający się pysk z mniej więcej poziomym otworem gębowym. Grzbiet jest ciemno ubarwiony – szary lub brązowy, a brzuch całkiem jasny. Na całym ciele widoczne są niezbyt liczne plamki. Są one zawsze czarne, a w czasie tarła dodatkowo w żółtej obwódce. Samce w tym okresie nabywają też plamki czerwone, a całość ubarwienia zmienia się na bardziej złociste. Plamki u troci – zwłaszcza tych dojrzałych – mają kształt litery „x” o nierównych ramionach. Troć może dorastać do 120 centymetrów długości i 20 kilogramów. Rekord Polski to „zaledwie” 14,7 kilograma, ale już walka z 4-kilogramowym osobnikiem będzie sprawdzianem wędkarskich umiejętności.

Troć a łosoś

Odróżnienie troci i łososia wymaga nieco wprawy. Ciało troci jest bardziej zwarte, nasada ogona szersza, a na zakończeniu ogona brak wcięcia, które jednak i u łososia jest zaznaczone tylko delikatnie. Trocie na dolnej wardze nie wykształcają haka, ich płetwa tłuszczowa jest minimalnie dłuższa, natomiast grzbietowa – delikatniej ubarwiona i nieco zaokrąglona. U troci nieco wyżej umieszczone jest oko, a pokrywa skrzelowa sięga dalej.

Systematyka troci

W niektórych poradnikach autorzy opisują troć jako wędrowną formę pstrąga potokowego. Z systematycznego punktu widzenia jest na odwrót: to pstrąg jest osiadłą formą wędrownej ryby, jaką jest troć. Przez pewien czas trwały debaty, czy nie należy jednak wyszczególnić dwóch gatunków: troci jeziorowej i pstrąga potokowego jako odrębnych gatunków. Obecnie dyskusja akademicka trwa nadal, natomiast powszechnie przyjmuje się, że troć wędrowna to populacja ryb, które rozwijają się w rzekach, a dojrzałe spływają do morza, troć jeziorowa to osobniki, które są osiadłe, ale wyłącznie przez wzgląd na istnienie barier geograficznych, troć bałtycka zaś jest nazwą opisową osobników już złowionych w Bałtyku, natomiast pstrąg potokowy to gatunek niewędrowny rzeczny. Od strony systematyki nadal pstrąg jest formą troci, a nie na odwrót, pytanie natomiast dotyczy zasadności wydzielenia kolejnego podgatunku lub formy z gatunku troci wędrownej.

Kiedy troć ma tarło?

Kolejna skomplikowana sprawa to tarło. Dorosłe trocie żyją w morzu, ale na tarło wchodzą do rzek, podobnie jak łososie, z tym że ich wędrówki są krótsze. Z nie do końca poznanych powodów populacja troci bałtyckich wchodzi na tarło dwukrotnie: część osobników w okresie między czerwcem a wrześniem, a część między wrześniem a styczniem. Zwyczaje osobników obu subpopulacji niczym się nie różnią – samice ogonem wymiatają gniazda, do których składają ikrę polewaną przez samce mleczem. Po tarle dorosłe trocie wracają do morza. Ta wędrowna ryba odbywa tarło wielokrotnie i niekoniecznie zawsze wraca dokładnie w to samo miejsce.

Troć – jak złowić?

Można próbować połowu troci metodą gruntową lub na spławik, jednak będzie to dość trudne. Zdecydowanie lepsze efekty daje użycie zestawu spiningowego, a tam, gdzie to możliwe – muchowego. Jeśli chodzi o dobór przynęt, troć nie jest wybredna. Można ją łowić i na przynęty miękkie, i twarde. Szeroki otwór gębowy pozwala polować na duże ofiary, więc przy doborze wielkości przynęty można śmiało sięgnąć po nieco większe błystki. Zanęta na troć nie jest stosowana, bo w tych metodach połowu na nic by się nie przydała.

Kiedy bierze troć?

Troć jest aktywna wtedy, kiedy temperatura wody jest dość niska. Latem żerowanie jest niezbyt intensywne, a złowienie troci można zaliczyć raczej na karb szczęścia. Więcej możliwości daje połów w morzu, gdzie ryba ta nie jest reprezentowana przesadnie licznie, ale jej aktywność utrzymuje się na dość wysokim poziomie również w cieplejszym okresie roku. I w wodach słodkich, i w morzu, szczyt aktywności przypada na godziny poranne i przedpołudniowe, a później można jeszcze próbować połowu mniej więcej o zmierzchu.

Okres ochronny

Konstrukcja okresu ochronnego dla troci jest dość skomplikowana, a ma to związek i ze specyficznym okresem tarła, i ogólnie niewielkim pogłowiem tych ryb.

  • W Wiśle i dopływach powyżej zapory we Włocławku okres ochronny ustalono na 1 października – 31 grudnia. W pozostałym okresie nie wolno poławiać troci między czwartkiem a niedzielą.
  • Poniżej zapory we Włocławku okres ochronny obowiązuje od 1 grudnia do końca lutego, a dodatkowo między 1 marca a 31 sierpnia nie wolno łowić troci między piątkiem z niedzielą.
  • W pozostałych wodach okres ochronny wyznaczono na 1 października do 31 grudnia.

Wszędzie obowiązuje też wymiar ochronny – 35 centymetrów i limit do 2 sztuk na dobę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Nie napisaliście gdzie występuje.
Specjalista Morele | 06:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.