Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/pstrag-potokowy-gdzie-wystepuje-jak-lowic-kalendarz-bran/18733/ 2021-04-27 11:21:10.000000

Pstrąg potokowy – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie pstrągów potokowych - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Pstrąg potokowy jest najbardziej znanym gatunkiem pstrąga i jedynym, który w Polskich wodach występuje naturalnie. Jest też bardzo cenną rybą dla wędkarzy, bo walka z nim może być naprawdę trudna.

Jak wygląda pstrąg potokowy?

Wygląd pstrąga potokowego może być trudny do jednoznacznego opisania, ponieważ ubarwienie w istotny sposób zmienia się w zależności od środowiska. Drobne łuski są zwykle żółtawe lub złote, ale zdarzają się osobniki srebrzyste. Cechą charakterystyczną są plamki – czarne i czerwone, bardzo często w białych lub żółtawych obwódkach. Starzejące się samce mają coraz wyraźniejszy hak, którego brak u samic. U obojga płci dobrze rozwinięta płetwa tłuszczowa.

Pstrąg potokowy a tęczowy

W polskich wodach żyją trzy gatunki pstrąga – często mówi się o nich, że są to odmiany pstrąga, ale to błąd: istnieją poważne powody, by te grupy traktować jako odmienne gatunki. I tak – pstrąg potokowy jest jedynym z nich, który w Polskich wodach występuje naturalnie i rozmnaża się w optymalnych warunkach. Pstrąg tęczowy (srebrny z różowym pasem na boku ciała) jest gatunkiem obcym i w naszym klimacie w ogóle nie przystępuje do tarła. Jest jednak dość odporny na przyduchę, więc bywa hodowany w stawach, ponieważ od strony kulinarnej nie różni się znacząco od pstrąga potokowego. Trzeci gatunek to pstrąg źródlany – sprowadzony z Ameryki Północnej może się w Polsce rozmnażać, ale z bardzo ograniczoną skutecznością. Większość łowionych osobników to uciekinierzy z hodowli. Może krzyżować się z palią i pstrągiem potokowym, generalnie jednak jest stosunkowo rzadki ze względu na wysokie wymagania co do temperatury i czystości wody.

Pstrąg potokowy – występowanie

Pstrągi potokowe są dość rozpowszechnione. Występują praktycznie we wszystkich rzekach górskich, ale spore ich populacje rozwinęły się w przymorskich rzekach o charakterze górskim. Jedna z największych populacji żyje w Drwęcy, skąd pojedyncze osobniki dostają się też do Wisły. Jest to ryba, która fatalnie znosi przyduchę, z tego też powodu w klasycznym stawie nawet, jeśli się utrzyma, to prawdopodobnie nie przystąpi do tarła, a dorosłe osobniki będą skarlałe i osłabione w stosunku do dzikich.

Kiedy pstrąg potokowy ma tarło?

Tarło pstrąga potokowego jest rozciągnięte w czasie. Zaczyna się we wrześniu i trwa do stycznia, przy czym ostatnie ciepłe zimy trochę przesuwają i początek, i zakończenie tarła, a poza tym ograniczają skuteczność rozrodu w naturalnych warunkach. Pstrągi na tarło nie wędrują, ewentualnie odbywają bardzo krótkie wędrówki, w przeciwieństwie do formy wędrownej, czyli troci. Podobnie jednak jak troć, przygotowują „gniazdo” na jaja i do niego składają ikrę.

Kiedy bierze pstrąg potokowy?

Pstrąg potokowy jest aktywny przez cały rok, ale latem aktywność ryb wyraźnie spada. Jeśli się je wtedy łowi, to głównie o świcie lub o zmierzchu. W południe pstrągi jeszcze można złowić w typowo górskich rzekach w niedużej odległości za źródłem, gdzie temperatura wody nadal jest niska. Żerowanie ustaje też w czasie tarła, choć nie do zera.

Pstrąg potokowy – jak złowić?

Przede wszystkim trzeba zdecydować się na dobra metodę połowu. Pstrąga można złapać na suchą muchę, mokrą muchę albo na spinning. Ta ostatnia metoda będzie z oczywistych względów niepraktyczna w płytkich wodach górskich. Zanęta na pstrąga nie jest potrzebna i się jej nie stosuje.

Przynęta na pstrąga

Muchy dobiera się wedle własnego uznania – ryby nie są wybredne i chętnie łapią się na przynętę bez względu na jej kolor, jeśli tylko mieści im się w pysku (a mieści się w nim dużo – można złowić nawet niespełna 10-centymetrowe osobniki). Na spinning poleca się często przynęty miękkie, ale mając do dyspozycji dobry wobler, też można odnieść sukces. Ważniejsze niż typ przynęty jest to, jak się ją prowadzi. Pstrągi atakują chętniej aktywną „ofiarę”, warto więc zmieniać kierunek i prędkość ściągania.

Okres ochronny

Pstrąg potokowy ma złożony okres ochronny. W Wiśle powyżej ujścia Sanu, w Sanie i dopływach oraz Odrze i dopływach do Bystrzycy, a także w Bystrzycy i dopływach – od 1 września do 31 stycznia. W pozostałych wodach okres ochronny kończy się miesiąc wcześniej. Poza tym obowiązuje wymiar ochronny (30 centymetrów) i limit dobowych połowów (3 sztuki). To dość poważne ograniczenie, biorąc pod uwagę, że pstrągi potokowe mogą dorastać mniej więcej 70 ce i ważyć statystycznie do 4 kilogramów. Rekordowy osobnik był jednak zdecydowanie cięższy – rekord Polski to 5,5 kilograma.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)