Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Temperatura w lodówce – jaka powinna być?

Temperatura w lodówce zależy od kilku kluczowych czynników. Sprawdź, ile stopni w lodówce powinno być.

Jeśli głowisz się nad tym, jaka jest optymalna temperatura w lodówce – zatrzymaj się na chwilę i pozwól nam rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. W tym artykule zdradzimy Ci, jaka to zbyt niska, a jaka to zbyt wysoka temperatura w lodówce. Dzięki tym informacjom będziesz mógł ustawić swoje urządzenie tak, by chłodziło ono w odpowiedni sposób.

Optymalna temperatura w lodówce – jak ustawić temperaturę w lodówce?

Na ile stopni ustawić temperaturę w lodówce? Zależy to w głównej mierze od konkretnych części znajdujących się wewnątrz niej. Inne warunki chłodnicze powinny panować na górnej półce, inne zaś na dolnej. Warto pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe wymagają niższej temperatury, ale inne już niekoniecznie, jak na przykład napoje, które na ogół przechowuje się w drzwiach lodówki.

Na pożądaną temperaturę ma wpływ także typ, rozkład i moc lodówki. Sprawdź, czy w Twoim urządzeniu nie panuje zbyt niska temperatura i dowiedz się, jak ustawić optymalne chłodzenie.

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Pytanie o to, jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia, powinniśmy poprzedzić rozsądnym rozłożeniem wewnątrz produktów żywnościowych. Warto także sprawdzić moc termostatu. Nowoczesna lodówka najczęściej posiada dwa takie moduły – jeden do części chłodniczej, drugi do zamrażalnika. Ich zadaniem jest utrzymywanie przez cały czas ustawionej temperatury.

W komorze chłodniczej przeważnie sprawdzają się warunki pomiędzy 4, a 8 stopniami Celsjusza, choć ostatecznie jest to uzależnione od rodzaju przechowywanej żywności. Podczas gdy owoce lub warzywa bez przeszkód możemy trzymać w najwyższym podanym zakresie, tak dla mięs lub ryb lepiej zastosować najniższe wskazane wartości. Z kolei nabiał i wędliny najlepiej utrzymywać w środkowym przedziale temperatur, czyli w około 6 stopniach Celsjusza.

Jaka temperatura w zamrażarce jest idealna? W tym przypadku wygląda to nieco inaczej. Termostat, który obsługuje zamrażarkę, musi być odpowiednio mocniejszy, aby utrzymywał temperaturę wystarczającą do zamrażania żywności, co w praktyce oznacza zakres pomiędzy -6, a -24 stopni Celsjusza. Pozwala to nie tylko zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, ale także zagwarantować, że umieszczona w komorze zamrażalnika żywność nie rozmrozi się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto pamiętać, że temperatura w lodówce to nie to samo, co temperatura w zamrażalniku. O tym, jak prawidłowo eksploatować lodówkę dowiesz się w dalszej części wpisu.

Ile stopni jest w lodówce? Jak wygląda rozkład temperatur?

Sprzęty renomowanych firm, jak lodówki Bosch, lodówki Beko lub Samsung, posiadają przemyślnie rozmieszczone półki lub szuflady, które dodatkowo najczęściej możemy regulować w zależności od potrzeb. Dzięki temu bez przeszkód dopasujemy wysokość poszczególnych segmentów do niskich i wysokich butelek, słoików i opakowań.

Przestrzenne i równomierne rozłożenie produktów sprawia, że powietrze może swobodnie krążyć pomiędzy opakowaniami, a my nie musimy się zastanawiać, ile stopni jest w lodówce, ponieważ mamy pewność, że w poszczególnych przedziałach będą utrzymane odpowiednie warunki. Dlatego tak ważne jest, aby nie ustawiać żywności w bezpośrednim kontakcie ze sobą. Lepiej zachować choćby centymetrowe odstępy pomiędzy opakowaniami. Zapewni to właściwy rozkład temperatury.

Na selektywne ustawienie odpowiedniej temperatury dla wybranych części pozwalają często lodówki Samsung. W nowoczesnych lodówkach temperaturę i wilgotność da się regulować odrębnie dla poszczególnych segmentów, co pozwala na podzielenie żywności na grupy (jak, chociażby nabiał, owoce i warzywa oraz mięso), a także kontrolowanie warunków w każdej przestrzeni osobno. W takim przypadku również nie musisz zastanawiać się, jaka temperatura w lodówce jest odpowiednia, ponieważ każdy zakamarek ma inne warunki. Szczególne możliwości dają w tym zakresie lodówki Side by Side. Dzięki komorze wyposażonej w dwie pary drzwi łatwiej będzie nam podzielić żywność na grupy i to nie tylko w lodówce, ale także w zamrażalniku, który w tych modelach ma bardzo dużą pojemność.

Lodówki Side by Side to wprawdzie nieco droższe rozwiązanie niż tradycyjne, jednokomorowe urządzenia. Dzięki możliwości segregacji produktów żywnościowych na dwa segmenty jesteśmy jednak w stanie w bardziej ekonomiczny sposób zarządzać zapasami. Nie ryzykujemy psucia się jedzenia, a co za tym idzie, nie marnujemy go. Dodatkową zaletą zaawansowanych technologicznie lodówek jest wysoka klasa energooszczędności.

Temperatura w lodówce a żywność

Prawidłowy zakres temperatur w lodówce pozwala na cieszenie się świeżością i aromatem produktów przez dłuższy czas. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegali, bardzo szybko zauważymy, że owoce i warzywa wysychają (lub przeciwnie – zaczynają gnić), nabiał kwaśnieje, a mięso traci świeżość. Dlatego to, jaką ustawić temperaturę w lodówce, powinno zależeć w głównej mierze od przechowywanej żywności. Wszystkie lodówki działają na podstawie ciągłej cyrkulacji powietrza wewnątrz komory. Temperaturę trzeba więc wypośrodkować, żeby dla żadnego typu artykułów nie była ani za wysoka, ani za niska.

Wielu konsumentów decyduje się na zakup, chociażby lodówki Samsung z technologią No Frost. Jaka temperatura w lodówce No Frost będzie odpowiednia? Dokładnie taka jak w przypadku wszystkich lodówek – od 4 do 8 stopni Celsjusza. To rozwiązanie polega na kontroli zawartości pary wodnej i osuszeniu komory chłodniczej oraz zamrażalnika. Zapewnienie ciągłej wymiany powietrza sprawia, że wewnątrz urządzenia nie osadza się powłoka szronu. Dzięki temu nie musimy tak często rozmrażać lodówki.

Technologia lodówek No Frost działa bez względu na ustawioną temperaturę. Dlatego, aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu żywności, a zwłaszcza wędlin i serów, warto pakować ją do plastikowych pojemników. Świetnym pomysłem jest również pakowanie próżniowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej szuflady, która pozwala na odrębne uregulowanie wilgoci, a przez to na ochronę poszczególnych produktów przed wysychaniem. To, jaką temperaturę ustawimy w lodówce Whirlpool lub sprzęcie innej firmy, będzie miało bezpośrednie przełożenie na jakość umieszczonej w środku żywności, a w konsekwencji także na nasz komfort życia.

Ustawianie temperatury w lodówce – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Także intensywność użytkowania sprzętu AGD ma istotny wpływ na to, jaką temperaturę ustawić w lodówce. Samsung oraz inne firmy specjalizujące się w produkcji wyposażenia gospodarstwa domowego już dawno wpadły na pomysł, aby opracować technologie, które pomagają utrzymać właściwą temperaturę bez względu na warunki otoczenia. Dlatego lodówki Bosch i lodówki Beko posiadają rozwiązania polegające na utrzymaniu temperatury pomimo otwartych drzwi. Błyskawicznie reagujące termostaty dopasowują warunki wewnątrz komory do temperatury i wilgoci panującej na zewnątrz.

Najnowsze rozwiązania stosowane w lodówkach to między innymi specjalne oświetlenie szuflad. Nie chodzi jednak o to, by ułatwić korzystanie z lodówki w ciemności. Celem tej technologii jest zapewnienie przechowywanym warzywom i owocom ciągłości procesu fotosyntezy. Dzięki temu mogą one spokojnie dojrzewać w odpowiednio chłodnej temperaturze, a my nie musimy się martwić nieświeżą żywnością.

Przy ustawianiu temperatury w lodówce ma znaczenie nie tylko jej wewnętrzna regulacja, ale także usytuowanie sprzętu w domu. Warto pamiętać, że nie powinien on stać tuż przy ścianie, ponieważ blokuje to odprowadzanie ciepła, które kumulując się, promieniuje z powrotem na lodówkę i obciąża ją. Tym bardziej istotne jest, aby nie stawiać urządzenia chłodzącego w pobliżu źródła ciepła, jak rura ciepłownicza, kaloryfer lub grzejnik. W takiej sytuacji wbudowany komputer otrzymuje błędne, sprzeczne ze sobą informacje i temperatura w lodówce może nie być odpowiednia. Dodatkowo pracuje ona znacznie intensywniej. Skraca to jej żywotność, a także może doprowadzić do awarii.

Wybór lodówki powinien być uzależniony nie tylko od domowego budżetu, ale także od przewidywanego stopnia eksploatacji urządzenia. W dużej rodzinie lepiej sprawdzi się wydajna lodówka Whirlpool, Bosch lub innej firmy znanej z produkcji sprzętu AGD. Do jednoosobowego gospodarstwa domowego natomiast wystarczy mniejsze, tańsze urządzenie. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że poprawne ustawienie temperatury w lodówce to nie tylko smaczna i aromatyczna żywność, ale także zdrowie i zadowolenie całej rodziny.

Czy wiesz już, jaka temperatura powinna być w lodówce? Jak była ustawiona do tego momentu? Czy miewałeś jakieś problemy związane z temperaturą w lodówce? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.