Udostępnij
Skomentuj

Tani ekspres do kawy - polecane modele

Ekspres do kawy nie musi być drogi. Jak wybrać model budżetowy? Na co zwrócić uwagę?

Tanie ekspresy do kawy

Oferta ekspresów do kawy jest bardzo mocno zróżnicowana pod względem cen – to pojemna kategoria urządzeń, w której znajdują się ekspresy różnego typu:

  • Ekspresy przelewowe – proste w obsłudze urządzenia, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dobry wybór dla miłośników kawy parzonej przelewowo.
  • Ekspresy na kapsułki – stosunkowo niedrogie urządzenia, które umożliwiają przygotowywanie wymyślnych kaw.
  • Ekspresy ciśnieniowe – najdroższy wariant, ale nawet wśród ekspresów ciśnieniowych można znaleźć urządzenia w niskiej cenie (za około 200 złotych).

Niedrogie ekspresy do kawy nie powinny się kojarzyć z niską jakością wykonania i kiepskimi parametrami, ponieważ nie tylko cena jest wyznacznikiem jakości urządzenia.

Czy warto kupić tani ekspres do kawy?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup taniego ekspresu do kawy od razu, czy też może odkładanie pieniędzy na droższy model. Obie opcje mają swoje zalety, ale warto rozważyć zakup niedrogiego ekspresu, gdy:

 • Budżet jest ograniczony – jeśli uzbieranie większej kwoty, na droższy ekspres, miałoby zająć mnóstwo czasu lub wiązać się z dużymi wyrzeczeniami, warto skupić się na ekspresach budżetowych. To funkcjonalne urządzenia na każdą kieszeń.
 • To pierwszy ekspres, jaki kupujemy – jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia w robieniu kawy i parzeniu jej na wiele sposobów, warto zacząć swoją przygodę z kawą od niedrogiego urządzenia.
 • Kupujemy ekspres do biura, tymczasowego mieszkania lub do domu letniskowego – we wszystkich tych sytuacjach nie warto sięgać po drogie ekspresy z najwyższej półki.
 • Kawę pijamy sporadycznie – wbrew pozorom nie tylko miłośnicy i smakosze kawy czują potrzebę kupienia ekspresu. Ekonomiczny ekspres ciśnieniowy do kawy przyda się także tym osobom, które piją kawę wyłącznie od czasu do czasu lub serwują ją głównie swoim gościom.

Który ekspres będzie najtańszy: przelewowy, ciśnieniowy czy na kapsułki?

Wybór taniego ekspresu do kawy nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu urządzenia, ale także koszty dalszej eksploatacji ekspresu. Który będzie tańszy, a który droższy?

 • Ekspres do kawy ciśnieniowy – najtańsze ekspresy tego typu to ekspresy kolbowe. Funkcjonalny ekspres ciśnieniowy można kupić już za około 200 złotych lub nieco ponad 200. W tej cenie można znaleźć urządzenie o mocy 15 barów, które będzie wyposażone w kolbę oraz dyszę do spieniania mleka. Przy pomocy takiego ekspresu przygotujemy espresso, cappuccino i inne kawy z mlekiem (na przykład flat white).

Koszty eksploatacji ekspresu ciśnieniowego – niskie. To kwestia zakupu kawy, użytkowania wody, energii elektrycznej oraz odkamieniania urządzenia co jakiś czas.

 • Ekspres do kawy na kapsułki – samo urządzenie można kupić w stosunkowo niskiej cenie lub nawet otrzymać przy zakupie bardzo dużego pakietu kapsułek. Sam ekspres na kapsułki jest nieduży i designerski. W zależności od wybranego modelu, ekspres na kapsułki umożliwia przygotowanie wielu rodzajów kawy.

Koszty eksploatacji ekspresu na kapsułki – wysokie. Koszt zakupu oryginalnych kapsułek jest wysoki. Kapsułki są dostępne w wielu rozmiarach i wariantach, dlatego nie zawsze uda się znaleźć zamienniki tańszego producenta.

 • Ekspres do kawy przelewowy – najtańszy wariant urządzenia. Ekspres kawowy przelewowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Urządzenie tego typu umożliwia przygotowanie czarnej kawy parzonej przelewowo, do której można później dodać mleko lub inne dodatki.

Koszty eksploatacji ekspresu przelewowego – średnie. Poza kosztem zakupu kawy oraz zużyciem wody i energii, trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu filtrów do kawy.

Lepiej wybrać tani ekspres czy kawiarkę?

Kolejnym rozwiązaniem dla oszczędnych i dla tych, którzy szukają opcji budżetowej jest zakup kawiarki. To niewielkie urządzenie pozwoli na przyrządzanie wyśmienitego espresso lub czarnej kawy, a koszt zakupu i eksploatacji jest znikomy. Kawiarkę można kupić w wersji klasycznej oraz elektrycznej.

 • Kawiarka na kuchenkę – jedno z najprostszych urządzeń do ciśnieniowego parzenia kawy. Można dobrać kawiarkę do każdej kuchenki (także do indukcji). Koszt zakupu to od kilkudziesięciu złotych w górę.
 • Kawiarka elektryczna – to w gruncie rzeczy kompaktowy ekspres elektryczny, który działa i wygląda, jak połączenie kawiarki i czajnika elektrycznego. Urządzenie jest umieszczone na podstawie grzewczej. Działanie kawiarki tego typu to nie tylko przyrządzanie kawy, ale też podtrzymywanie jej temperatury.

Kawiarka może być dobrym wyborem, gdy liczy się niska cena i nie chcemy, by sprzęt zajmował sporo miejsca w kuchni. Jeśli cenimy szybkość parzenia kawy i wygodę, to ekspres wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Zakup niedrogiego ekspresu do kawy to spore wyzwanie, ponieważ oferta urządzeń budżetowych wcale nie jest mała. Przy zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na cenę sprzętu, ale także na jego funkcjonalność oraz przyszłe koszty eksploatacji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.