Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/tablet-czy-czytnik-e-book-co-wybrac-do-czytania-e-bookow/513/ 2018-12-05 14:21:50.000000

Tablet czy czytnik e-book? Co wybrać do czytania e-booków?

Porównujemy tablety z czytnikami e-book i zastanawiamy się, które urządzenie warto wybrać.

Rynek książek elektronicznych cały czas się rozwija, także w Polsce. Pomimo wciąż często zbyt wysokich cen za poszczególne pozycje, należy podkreślić, że oferta e-booków jest obecnie niezwykle szeroka – praktycznie każda nowość wychodzi obecnie także w wersji elektronicznej. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia.

Za większą dostępnością e-booków i wciąż rosnącą popularnością e-czytania idzie również wzrost zainteresowania urządzeniami, które umożliwiają wyświetlenie tego typu książek. Obecnie wielbiciele tej formy czytania nowych i starszych dzieł stają często przed dylematem, czy wybrać dedykowany sprzęt w postaci czytnika czy może postawić na urządzenie bardziej uniwersalne, a więc tablet.

Czytnik e-booków – wady i zalety

Chcąc odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tekstu, należy dokładnie scharakteryzować oba urządzenia, a także przeanalizować obsługiwane funkcje oraz mocne i słabe strony.

Jeżeli chodzi o czytnik, jest to urządzenie dedykowane, służące przede wszystkim czytaniu książek w formie elektronicznej. Dzięki wykorzystaniu specjalnych technologii, zapoznawanie się z e-bookami jest łatwe i przyjemne dla oczu, w przeciwieństwie do obcowania z tekstem wyświetlanym na ekranie LCD. Choć ma inne funkcje, takie jak przeglądarka internetowa, podstawowym zadaniem jest komfortowe prezentowanie publikacji elektronicznych oraz możliwość zapoznawania się z nową ofertą portali, serwisów itp. związanych z czasopismami i książkami.

Jest to oczywiście ogólny opis tego, czym czytnik e-booków jest. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wykorzystywane w tym urządzeniu technologie oraz wszelkie dostępne funkcje.

 • Ekran. Absolutnie najważniejszy element budowy omawianego urządzenia. W przypadku czytników, powinniśmy decydować się wyłącznie na modele wyposażone w ekrany E-ink, a więc obsługujące tak zwany e-papier. Czym się on charakteryzuje? Nie jest to zwyczajny wyświetlacz, który bije po oczach światłem – korzystanie z papieru elektronicznego nie różni się niczym od czytania książki drukowanej. Dzięki temu nasze oczy się nie męczą i możemy czytać tyle, ile chcemy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie wykorzystywane są różne odmiany technologii E-ink. Najwyższą jakość zapewniają ekrany Carta, następne w zestawieniu będą modele Pearl oraz Viziplex. Jeżeli chodzi o przekątną ekranu, czytniki występują wersjach 6-, 7-, 9-, 10-, a nawet 13-calowych. Standardowe przekątne wynoszą 6-7 cali. Rozdzielczość nie ma ogromnego wpływu na jakość wyświetlanego tekstu, choć oczywiście im większa, tym lepiej.

 • Oświetlenie. Wiele czytników starszych, a także tych z niskiej półki cenowej jest pozbawionych oświetlenia, toteż można z nich korzystać na tych samych zasadach, co zwykłe książki. Modele z oświetleniem nie są jednak znacznie droższe, dlatego warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza że nie mamy tu do czynienia ze standardowym podświetleniem, które razi nas w oczy, jak w przypadku tabletów. Wykorzystywane są bowiem diody oświetlające tekst od góry – jest to znacznie przyjaźniejsze dla naszych oczu, a także osób znajdujących się w pobliżu.
 • Parametry techniczne. Czytniki e-book to urządzenia przeznaczone głównie do czytania, dlatego nie znajdziemy na rynku modeli wyposażonych w wydajne podzespoły. Wykorzystywany jest zazwyczaj podstawowy procesor i niewielka ilość pamięci RAM.
 • Miejsce na dysku. Znacznie ważniejszy parametr – na rynku znaleźć można czytniki dysponujące od 2 do 32 GB pamięci własnej. Oczywiście wiele zależy od rodzaju wgrywanych plików, jednak 2 GB pamięci przeważnie wystarczy na wgranie około tysiąca książek w popularnych formatach e-booków.
 • Dodatkowe funkcje. Jak wypadają czytniki pod względem dostępu do funkcji niezwiązanych bezpośrednio z czytaniem? Dość słabo, choć nie musi być to uznawane za wadę – w końcu są to czytniki przeznaczone do czytania. Nowsze modele przeważnie są wyposażone w łączność Wi-Fi, urządzenia droższe także w modemy, jednak połączenie z Internetem służy przede wszystkim do przesyłania i zakupu nowych książek. W wielu czytnikach znajdziemy co prawda przeglądarki internetowe, jednak działają one bardzo wolno (ze względu na ograniczenia zamontowywanych podzespołów) – należy pamiętać także o tym, że czytniki są z reguły wyposażane w czarno-białe wyświetlacze.

Jakich jeszcze funkcji możemy się spodziewać? Między innymi słownika i możliwości zdalnego przesyłania książek oraz artykułów internetowych. Najważniejsze opcje dotyczą samego czytania – mowa tu chociażby o dostępie do Wikipedii, możliwość zaznaczania tekstu, tworzenia zakładek, szybkiego tłumaczenia słówek, dostosowania czcionki i układu tekstu etc.

Zalety i wady czytników e-book

Zalety

 • doskonałe ekrany E-ink imitujące prawdziwy papier, dzięki czemu nie męczą oczu
 • wiele funkcji ułatwiających czytanie i naukę języków obcych
 • są tańsze niż tablety
 • system dedykowany e-bookom (dostęp do nowości książkowych)
 • bardzo długi czas pracy baterii (nawet kilka tygodni)
 • poręczne i lekkie urządzenia
 • możliwy zakup modeli z przyjaznym dla oczu podświetleniem
 • dostęp do ogromnej biblioteki książek za sprawą jednego urządzenia
 • możliwość szybkiego przesyłania artykułów z Internetu i konwertowania ich na e-booki

Wady

 • brak wielu funkcji dodatkowych
 • podzespoły o ograniczonej wydajności
 • czarno-białe wyświetlacze
 • brak możliwości instalowania wszystkich aplikacji dostępnych na systemy mobilne

Jeżeli chodzi o ofertę czytników, od wielu lat dominuje firma Amazon, która przygotowuje urządzenia z serii Kindle. Poza tym znaleźć można również modele marki PocketBook, Cybook, Onyx, inkBOOK oraz Kruger&Matz

Tablet – wady i zalety

Skoro dokonaliśmy analizy czytników, warto w ten sam sposób scharakteryzować również tablety. Są to urządzenia uniwersalne, a jednocześnie nastawione na rozrywkę i multimedia. Oferują dostęp do tysięcy aplikacji niezależnie od wybranej platformy. Dlatego też spodobają się osobom, które nie tylko czytają, ale potrzebują również innych ciekawych funkcji. Należy jednak pamiętać, że tablety, choć bardziej uniwersalne, nie oferują tak wysokiego komfortu czytania, jak czytniki e-book

 • Ekran. W żadnym przypadku nie mamy do czynienia z ekranami przystosowanymi specjalnie do czytania. Są to zazwyczaj matryce TN oraz IPS, które przy dłuższym użytkowaniu męczą wzrok. Należy oczywiście podkreślić, że są to ekrany kolorowe, które doskonale sprawdzają się podczas przeglądania zasobów internetowych czy też oglądania filmów. Czytniki tego nie potrafią.

Liczyć możemy również na szerszy wybór modeli ze względu na przekątną ekranu. Urządzenia 7-calowe są uznawane za niewielkie, bez problemu znajdziemy tablety 10-calowe, 13-calowe i większe. Wiele urządzeń obsługuje rozdzielczość HD lub Full HD. Wszystko to pozwala na komfortowe korzystanie z materiałów multimedialnych. Możliwość czytania książek jest tu tylko dodatkiem i to przeważnie na chwilę, ponieważ czas spędzony z dłuższą książką może okazać się meczący.

 • Oświetlenie. Mamy tu do czynienia ze standardowym podświetleniem ekranu, które aż bije po oczach. Jest to oczywiście męczące, choć trzeba przyznać, że do oglądania filmów czy grania podświetlenie z czytników okazałoby się niewystarczające.
 • Parametry techniczne. Tablety są znacznie wydajniejsze od czytników. Bez problemu znajdziemy modele wyposażone w procesory dwu-, cztero- lub ośmiordzeniowe z 2-6 GB pamięci RAM. Wynika to oczywiście z tego, że tablet pozwala nam na obsługę wielu zaawansowanych aplikacji oraz gier.
 • Miejsce na dysku. Pod tym względem tablety również wygrywają rywalizację. Są nie tylko pojemniejsze (modele z 16, 32, 64 GB pamięci własnej są powszechnie dostępne), ale również przeważnie obsługują zewnętrzne karty pamięci (w czytnikach jest to rzadkość).
 • Dodatkowe funkcje. Jest ich całe mnóstwo. Mowa tu nie tylko o ogromnej bibliotece aplikacji, ale również o możliwości szybkiego przeglądania Internetu, odtwarzaczu muzycznym i filmowym, aparacie fotograficznym i kamerze, obsłudze gier czy też funkcjach społecznościowych. Jeżeli chodzi o samo czytanie, zainstalować możemy dedykowane aplikacje, które zapewniają funkcjonalność podobną lub szerszą niż czytniki e-book.

Zalety i wady tabletów

Zalety

 • uniwersalność
 • dostęp do tysięcy aplikacji i gier
 • znacznie wyższa wydajność
 • kolorowe wyświetlacze o większej przekątnej i rozdzielczości
 • więcej miejsca na dysku
 • ogrom funkcji dodatkowych

Wady

 • ekrany nie nadają się do dłuższego czytania
 • krótszy czas pracy na baterii
 • większy rozmiar i waga
 • wyższa cena

Oferta tabletów jest znacznie szersza – swoje urządzenia przygotowuje mnóstwo producentów. Mowa tu o gigantach w postaci Lenovo, Samsunga, Huawei czy też Sony, ale również o mniejszych firmach, takich jak Archos, Kiano oraz Navitel.

Co wybrać – czytnik e-book czy tablet?

Oba urządzenia różnią się pod praktycznie każdym względem i tak naprawdę służą do czegoś zupełnie innego. Jeżeli szukacie urządzenia wyłącznie do czytania, jedynym słusznym wyborem okaże się czytnik. Dlaczego? Ponieważ za 300-600 złotych (choć są oczywiście modele droższe) zyskujecie sprzęt wyposażony w doskonały ekran E-ink, który nie męczy Waszych oczu, baterię o długim czasie działania (nawet kilka tygodni!) i wiele funkcji pozwalających na komfortowe czytanie oraz naukę języków obcych. Jest to świetny sprzęt dedykowany, dzięki któremu możecie mieć przy sobie bibliotekę liczącą tysiące pozycji.

Na tablet warto decydować się wtedy, jeśli interesuje Was nie tylko czytanie. Oczywiście daje on dostęp do aplikacji obsługujących formaty e-booków, jednak zamontowane ekrany sprawiają, że długie czytanie jest po prostu męczące. W zamian tego, możecie skorzystać z niezwykle uniwersalnego urządzenia, na którym obejrzycie film, posłuchacie muzyki, przejrzycie Internet, zagracie, popracujecie i pobawicie się dzięki kolorowym wyświetlaczu wysokiej jakości.

Tablet i czytnik e-book - jedno czy dwa urządzenia?

W dobie rosnącej liczby urządzeń elektronicznych, nie warto dokładać kolejnych leżących jedynie na półce. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad swoimi realnymi potrzebami, a następnie wybrać to urządzenie, które oferuje oczekiwane funkcje. Kupienie dwóch urządzeń wiązać się będzie nie tylko z wysokim kosztem początkowym, ale również spowoduje, że jedno z nich będzie częściej zbierać kurz niż rzeczywiście będzie wykorzystywane. Z drugiej strony osoby, które nie wyobrażają sobie czytania na zwykłym tablecie, a jednocześnie nie mogą poradzić sobie bez multimedialnych funkcji, najprawdopodobniej nie mają wyjścia i muszą zakupić oba urządzenia.

Tak naprawdę nie ma właściwej odpowiedzi na postawione pytanie. Wszystko zależy od potrzeb oraz zasobności portfela i te dwie kwestie należy przede wszystkim brać pod uwagę.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,8
4 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Czytnik. Od tego są czytniki, żeby na nich czytać. Po o te kombinacje?????To nie są drogie rzeczy, a wzroku się nie niszczy i jest 100x wygodniej. Odkąd mam Inkbooka nie wyobrażam sobie powrotu do książki, czy tableta. To mega wygoda.
Ja dotychczas czytałem na tablecie i podzielam Twoją opinię. Tez mam inkbooka i komfort czytania jest nieporównywalnie lepszy. No, ale każdy chyba musi sam sprawdzić, zeby się przekonać.