Udostępnij
Skomentuj

Szlifowanie drewna wiertarką – jak to zrobić?

Przedmioty z drewna można szlifować także za pomocą wiertarki do drewna – wystarczy tylko skorzystać z dodatkowego przyrządu.

Czy można szlifować drewno za pomocą wiertarki? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko skorzystać z jednego z dodatkowych przyrządów, które do tego służą.

Jak szlifować drewno za pomocą wiertarki?

Szlifowanie wiertarką elektryczną umożliwia specjalna przystawka z tarczą ścierną do szlifowania. Trzpień mocujący pozwala przytwierdzić materiał ścierny do wiertarki. Dyski szlifierskie z trzpieniem powodują, że urządzenie zyskuje nowe funkcje i może być wykorzystana jako szlifierka lub polerka oraz ułatwić prace stolarskie.

Podstawową zasadą podczas szlifowania jest wykonywanie ruchów zgodnie z kierunkiem włókien. W trakcie pracy należy pamiętać, aby na każdym etapie (na wstępie, podczas szlifowania, a także wykańczania) dobrać odpowiedni typ i ziarnistość papieru ściernego. Przed ostatnim szlifowaniem powinieneś zwilżyć powierzchnię stężoną wodą utlenioną lub pomalować powierzchnię lakierem podkładowym, co ma na celu ułatwienie wygładzenia tak zwanych włosków, czyli położonych włókien. Dzięki temu będziesz mógł usunąć je podczas ostatniej obróbki.

 

Jaka wiertarka nadaje się do szlifowania drewna?

Drewno jest materiałem miękkim i łatwym w obróbce, dlatego surowiec ten jest wręcz stworzony dla majsterkowiczów. Właściwe i staranne wykończenie wymaga jednak użycia odpowiednich narzędzi. Do prac stolarskich dla amatorów wystarczy wiertarka z odpowiednim zestawem akcesoriów. Jaka wiertarka najlepiej sprawdzi się do szlifowania drewna? Może być to nawet wiertarka udarowa, na przykład wiertarka Makita, pod warunkiem, że podczas pracy wyłączysz udar. Jeśli planujesz prace w drewnie (szlifowanie lub inną obróbkę), wybierz wiertarkę zaufanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość i efektywność pracy. Wśród przykładów takich narzędzi są między innymi wiertarki Bosch czy wiertarki Celma.

Adaptacja wiertarki do narzędzia służącego do szlifowania drewna nie jest trudna. Niezależnie od tego, jaką wiertarką dysponujesz – może być to na przykład wiertarka stołowa czy wiertarka kątowa – możesz zamienić ją w urządzenie do szlifowania. Wystarczy tylko w uchwycie wiertła zamocować prawidłowo dobraną przystawkę, której elementem jest tarcza ścierna. Za pomocą trzpieni dołączysz do wiertarki ściernice, przeznaczone do szlifowania powierzchni drewnianych. Dzięki temu stworzysz sprzęt, którym łatwo obrobisz drewno. Możesz go wykorzystać na przykład do własnoręcznego tworzenia mebli.

Ściernice to narzędzia, których używa się w celu usunięcia zadziorów i powłok. Są montowane na wiertłach wiertarek i doskonale sprawdzają się w obróbce drewnianych powierzchni. Najpopularniejszym rodzajem jest ściernica listkowa. Służy do szlifowania elementów o obłym kształcie lub posiadających krzywizny. Dzięki elastycznym listkom z materiału ściernego narzędzie to łatwo dociera w wąskie zagłębienia i dopasowuje się do kształtu szlifowanej powierzchni. Innym typem jest ściernica diamentowa, która wykazuje dużą odporność na zużycie. Ściernica trzpieniowa umożliwia usunięcie starych powłok (farb, lakierów) z obrabianej przez Ciebie powierzchni. Dobra wiertarka, na przykład wiertarka DeWalt, zapewni wydajną i efektywną pracę, a dołączone do niej przyrządy pozwolą szybko cieszyć się gładką, wyszlifowaną powierzchnią.

 

Polecane modele wiertarek

Jak przygotować drewno do szlifowania drewna wiertarką?

Szlifowanie drewna wiertarką wymaga uprzedniego zaplanowania prac. Zanim rozpoczniesz szlifowanie drewna, wybierz odpowiednie narzędzie: ręczne lub elektryczne. Zależy to od specyfiki oraz wielkości drewnianej powierzchni. Małe elementy o skomplikowanym kształcie lepiej szlifować ręcznie. Jeśli pracujesz na dużej powierzchni o regularnych kształtach, brak Ci cierpliwości i nie chcesz wykonywać pracy manualnie, zdecyduj się na odpowiednie elektronarzędzie do szlifowania, aby skrócić czas i szybciej dostrzec rezultaty. Jeśli chcesz szlifować wiertarką, dobrze sprawdzi się na przykład wiertarka Parkside.

Należy także wybrać właściwy papier do ścierania. Ogólna zasada dotycząca papieru do ścierania jest taka, że zaczyna się od najgrubszego i stopniowo przechodzi do najdrobniejszego. Wybór stopnia granulacji jest uzależniony od rodzaju powierzchni do szlifowania. Pamiętaj, że zbyt gruby papier może uszkodzić drewno, natomiast zbyt drobny przyniesie tylko mozolną pracę bez efektów. Obrabiając miękkie drewno (takie jak sosna czy świerk) lepszym wyborem będzie papier o mniejszej granulacji. Do twardego drewna (dębu, buku lub drewna egzotycznego) sprawdzi się papier o dużej ilości ziarna na podłożu, który umożliwia uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni.

O czym należy pamiętać przy szlifowaniu drewna?

Istnieje jedna, bardzo ważna reguła dotycząca szlifowania drewna. Mówi ona, że drewno należy szlifować wzdłuż słoi. W innym przypadku możesz łatwo zniszczyć powierzchnię. Przed ostatnim szlifowaniem, zwłaszcza w przypadku miękkiego drewna, dobrze jest odpowiednio zagruntować powierzchnię, na przykład za pomocą rozcieńczonego lakieru podkładowego. Pozwoli to usunąć niepożądaną chropowatość.

W trakcie pracy pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć zranienia, skaleczenia lub innego wypadku przy pracy. Na koniec bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie wyszlifowanej powierzchni. Dlatego kolejnym etapem musi być jej odpowiednie polakierowanie. Jeśli dobrze wyszlifowałeś drewno, będzie ono suche, gładkie i wolne od zanieczyszczeń. Naniesiony na powierzchnię drewnianą produkt ochronny, taki jak lakier lub impregnat, sprawi, że będziesz mógł cieszyć się pięknem i trwałością drewna przez lata.

Czego unikać przy szlifowaniu powierzchni drewnianych wiertarką?

Podczas szlifowania zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy. Mają one zastosowanie niezależnie od tego, czy szlifujemy ręcznie, czy za pomocą elektronarzędzi. Nigdy nie należy gładzić szlifowanego drewna gołą ręką, aby zebrać z niego pył czy sprawdzić wygładzenie. Podczas pracy powinieneś mieć na sobie rękawice ochronne. Natomiast jeśli powierzchnia, na której pracujesz, jest duża, a czynność szlifowania wykonujesz często, używaj specjalnej maseczki przeciwpyłowej, która ochroni Cię przed przedostawaniem się kurzu i innych zanieczyszczeń do płuc.

Udostępnij
4,5
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Tego szukałem.
Specjalista Morele | 04:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.