Udostępnij
Skomentuj

System operacyjny – czym jest system operacyjny i jakie są rodzaje systemów?

System operacyjny jest niezbędnym oprogramowaniem, które zarządza całym komputerem. Zobacz, który wybrać.

Czym jest i do czego służy system operacyjny?

Systemy operacyjne to oprogramowanie umożliwiające zarządzanie całym systemem komputerowym. Dzięki niemu możliwe jest uruchamianie programów oraz sprawowanie kontroli nad resztą zadań na komputerze. Nadzoruje on komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera, zapis plików na twardym dysku, wyświetlanie informacji na ekranie. Dawniej, aby się nimi posługiwać, potrzebna była duża wiedza. Aktualne systemy operacyjne są proste i intuicyjne w obsłudze.

Polecane systemy operacyjne

System operacyjny – co to? Jest to wirtualne środowisko programów, które tworzą bazową platformę programową. Umożliwia to działanie innych zainstalowanych aplikacji w systemie. Każdy użytkownik musi wiedzieć, że system operacyjny to podstawowy program, który zarządza procesami w komputerze stacjonarnym, laptopie lub smartfonie. Umożliwia on instalacje innych programów np. odtwarzacza wideo, pakietu MS Office, przeglądarki internetowej czy gier komputerowych. System operacyjny jest więc niezbędny do tego, aby konsument mógł w ogóle skorzystać z potencjału urządzenia.

Podstawowe zadania systemu operacyjnego polegają na wykonywaniu konkretnych zadań: kontrolowanie i przypisywanie pamięci, obsługa urządzeń. System administruje zasobami komputera, czyli wszystkimi procesorami, pamięcią oraz urządzeniami zewnętrznymi. To właśnie on decyduje jakie oprogramowanie może zostać uruchomione oraz wpływa na bezpieczeństwo danych. Działanie systemu operacyjnego odbywa się w tle, jednak bez niego komputer byłby całkowicie bezużyteczny.

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych?

Sieciowe systemy operacyjne są stosowane we wszystkich systemach komputerowych. Poszczególne różnią się od siebie. Należy go dobrać według potrzeb, ponieważ w głównej mierze to od niego zależy, czy korzystanie będzie łatwe i przyjemne, czy praca – sprawna, a granie – w ogóle możliwe. Na rynku obecnie liczą się i są najpopularniejsze trzy rodzaje systemów operacyjnych. Jaki system operacyjny wybrać?

  • Windows – jest najpopularniejszym systemem. Jego zaletą jest przystępny interfejs oraz kompatybilność z oprogramowaniem powszechnie używanym na rynku. System operacyjny Windows 10 to uniwersalny system operacyjny, który sprawdzi się we wszelkich zastosowaniach: od nauki i pracy, przez odtwarzanie multimediów, aż po granie w gry wideo.
  • Mac OS – to system operacyjny Apple, dostosowany i instalowany na urządzeniach tej marki. Uważany jest za jeden z najprostszych w obsłudze oraz jeden z najbardziej stabilnych systemów, ponieważ stworzono go z myślą o konkretnej linii produktów. Jego wadą może być fakt, że działa jedynie na urządzeniach firmy Apple. Jest to drugi najpopularniejszy system operacyjny na rynku. Do obsługi iPhone’ów Apple stworzyło osobny system o nazwie iOS.
  • Linux – to darmowy system operacyjny, który plasuje się na trzecim miejscu wśród tych najczęściej używanych. Jego ogromną zaletą jest uniwersalność, ponieważ można go stosować na różnych urządzeniach i systemach komputerowych. Jednak nie jest aż tak przystępny i intuicyjny, jak dwa pozostałe programy.

Jaką wersję systemu operacyjnego kupić?

Wybór odpowiedniego systemu nigdy nie jest uniwersalny, ponieważ inne rozwiązanie sprawdzi się w domu, firmie czy w przy sprzęcie dla gracza. Każde zastosowanie wymaga odpowiedniego systemu. W przypadku komputera PC warto pomyśleć o samodzielnym zakupie systemu operacyjnego. Unikniesz wtedy przymusu związanego z wybraną przez producenta wersją. Jeśli kupujesz nowy, wydajny sprzęt: mocny procesor, karta graficzna, pojemny SSD, warto zainwestować w nowe i przyszłościowe rozwiązanie, czyli system operacyjny Windows 10.

Natomiast w laptopie optymalnym rozwiązaniem będzie Windows 10 Home. Nie warto inwestować w sprzęt wyposażony w starszy Windows 7 lub 8, ponieważ wsparcie firmy Windows Microsoft jest się coraz bardziej ograniczone i nie są one aktualizowane. W przypadku nowszego rozwiązania masz pewność pełnego wsparcia technicznego przez wiele lat. Kupując nowego laptopa, zazwyczaj możemy zdecydować się na wersję z preinstalowanym systemem operacyjnym. To dobry wybór, gdyż w przypadku laptopów modyfikacje sprzętowe są bardzo ograniczone, a posiadanie wszystkich plików systemowych na oddzielnej partycji to bezpieczne rozwiązanie.

Jak dobrać system operacyjny do swoich potrzeb?

Rodzaje systemów operacyjnych są bardzo różne. Większość użytkowników stawia na dobrze sprawdzony i znany Windows. Warto jednak spojrzeć też na inne rozwiązania i dobrać system do preferowanego sposobu użytkownika komputera. System operacyjny Linux ma swoich zagorzałych fanów, jest on doskonały dla pasjonatów komputerowych, którym niestraszne są wyzwania.

Do pracy biurowej, takiej jak pisanie i redagowanie tekstów, przygotowywanie prezentacji czy obróbka danych, powinieneś wybrać Windows 10 lub Mac OS X. Gdy posiadasz iPhone’a, system Apple’a będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewni Ci stabilność działania oraz synchronizację danych. Jeśli szukasz systemu do komputera domowego, z którego korzysta wielu mieszkańców, warto zdecydować się na coś łatwego w obsłudze. System Windows 10 Home jest przejrzysty i intuicyjny. To rozwiązanie jest polecane użytkownikom domowym także dlatego, że jest dopasowany do większości programów, aplikacji oraz gier.

System operacyjny dla komputera gamingowanego powinien być kompatybilny z najnowszymi grami, dlatego warto postawić na Windows 10. Jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Microsoft regularnie go aktualizuje oraz wzbogaca o wsparcie dla najnowszej technologi, urządzeń i podzespołów, np. karty graficzne. Gracze mogą wybrać Windows 10 Home lub Windows 10 Professional.

Jak sprawdzić system operacyjny?

Aby dowiedzieć się, która wersja systemu Windows jest zainstalowana na komputerze, wybierz przycisk Start >Ustawienia >System > Informacje. Następnie w obszarze Specyfikacje urządzenia > Typ systemu sprawdź, czy masz 32-, czy 64-bitową wersję systemu Windows. Jeśli korzystasz z urządzenia Apple, wybierz kolejno opcje menu Apple > Ten Mac. Wyświetlą się wtedy ogólne informacje o komputerze Mac, w tym o modelu, procesorze, pamięci, numerze seryjnym i wersji systemu macOS. Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji w aplikacji Informacje o systemie, kliknij przycisk Raport systemowy. Instrukcji, jak sprawdzić system operacyjny, możesz też poszukać w sieci.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Programy biurowe - Microsoft Office - Antywirusy

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.