Udostępnij
Skomentuj

Świetlówka liniowa LED - na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jaka najlepsza?

Analizujemy ofertę rynkową świetlówek liniowych LED i wybieramy najlepsze modele.

Zamiana standardowego oświetlenia na LED-owe może okazać się kosztowne, jednak po pewnym czasie cały poniesiony wydatek zwróci nam się z nawiązką. Zyskamy również świetlówki wyróżniające się doskonałą wydajnością działania, bezawaryjnością i dobrym wpływem na środowisko naturalne.

Wszystkim tym wyróżnia się świetlówka liniowa LED, które już od pewnego czasu powoli wypycha rozwiązania tradycyjne. Jest ona wynikiem ciągłego rozwoju technologicznego, który został przestawiony na kurs tworzenia rozwiązań energooszczędnych.

Jak jednak można się domyślić, świetlówka liniowa LED nie występuje wyłącznie w jednej postaci. Na rynku znajdziemy wiele modeli zróżnicowanych nie tylko pod względem wymiarów, ale również najważniejszych parametrów technicznych i jakości wykonania. Są to kwestie tak ważne, że nie należy decydować się na pierwszy lepszy produkt. W ten sposób łatwo możemy bowiem wybrać coś, co pod żadnym względem nie spełni naszych wymagań.

Co to jest świetlówka liniowa LED?

W dokonaniu dobrego wyboru pomoże nam oczywiście dokładna analiza dostępnych rozwiązań. Zanim jednak ją przeprowadzimy, powinniśmy jeszcze dowiedzieć się, czym omawiana świetlówka liniowa jest.

Jej powstanie było efektem chęci wyeliminowanie ograniczeń lamp fluorescencyjnych (świetlówki CFL), które co prawda wyróżniały się mniejszym poborem energii od tradycyjnych żarówek żarowych, jednak nadal pozostawiały wiele do zrobienia. To jednak nie wszystko. Świetlówki liniowe LED, w odróżnieniu od modeli CFL, są wolne od problemów związanych z ciągłym miganiem, a także obsługą ograniczonej ilości cykli włączania i wyłączania. Lampy fluorescencyjne zawierają również rtęć, która niekorzystnie wpływa na środowisko. W lampach LED tego typu substancji nie uświadczymy, co jest ich kolejną przewagą.

Wspomnieć należy również o zdecydowanie dłuższej żywotności i wydajności świetlówek liniowych LED. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu tak zwanych diod elektroluminescencyjna – zdecydowanie zmniejszają one zużycie prądu, zapewniając jednocześnie światło o podobnej mocy, co rozwiązania tradycyjne. Warto nadmienić, że świetlówki LED są bardzo często wykorzystywane w biurach, domach, przestrzeniach przemysłowych, medycznych, szkolnych, a także budynkach publicznych. Ich parametry gwarantują wydajne, stabilne działanie bez zużycia zbyt  dużej ilości prądu.

Świetlówki liniowe LED – rodzaje

Po omówieniu specyfiki produktów LED, warto przejść do wskazania na modele dostępne na rynku. Zaczniemy od określenia dwóch głównych podziałów świetlówek, co pozwoli nam zawęzić wybór wyłącznie do tych rozwiązań, które mają szanse spełnić nasze wymagania i potrzeby.

Pierwszy podział dotyczy rodzaju zastosowanej obudowy świetlówki liniowej LED. Na rynku znajdziemy przeważnie 3 modele. Pierwszym z nich jest świetlówka z obudową szklaną. Jest to produkt najtańszy, wyróżniający się dość sporym kątem świecenia (wynosi przeważnie 280 stopni) – dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach niskich. Najpoważniejszą wadą obudowy szklanej jest jej niska wytrzymałość mechaniczna. Podczas transportu może łatwo się stłuc, dlaczego należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Znacznie bardziej odporne na uszkodzenia są świetlówki z obudowami aluminiowymi. Warto podkreślić, że produkty tego typu są wyposażone w spore radiatory, które doskonale radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Dzięki temu, a także ze względu na to, że aluminium świetnie przewodzi ciepło, możliwe jest zastosowanie świetlówek o sporej mocy. Warto nadmienić również, że kąt świecenia w przypadku takich świetlówek wynosi zaledwie 120 stopni.

Najnowocześniejszym modelem jest obudowa polimerowa – podobnie jak modele szklane, wyróżniają się sporym kątem świecenia, jednak są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. Wszystko to sprawia, że często są stosowane w warunkach trudnych.

Kolejny podział świetlówek dotyczy ich typów. Na rynku znajdziemy przede wszystkim:

  • świetlówki liniowe LED T5niewielkich rozmiarów produkty, których średnica wynosi zaledwie 16 mm. Z tego też względu są stosowane przeważnie do oświetlania niewielkich pomieszczeń (będą to dobre świetlówki LED do łazienki),
  • świetlówki liniowe LED T8średnica wzrasta do 26 mm. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ tuby, jaki jest stosowany w domach, przestrzeniach publicznych i wielu innych miejscach (np. świetlówki liniowe do biura),
  • świetlówki liniowe LED T12 – model największy (średnica 36 mm), ale stosunkowo rzadko spotykany.

Jaką świetlówkę liniową LED wybrać?

Skoro wiemy już, jakie rodzaje świetlówek występują na rynku, jesteśmy już bardzo blisko wybrania tej najlepszej. Żeby jednak było to możliwe, konieczne będzie jeszcze przeanalizowanie parametrów technicznych tych produktów. Pozwoli nam to dobrać konkretny model do pomieszczenia i zastosowania.

  • Moc. Na początek standardowy parametr, na który zwracamy uwagę podczas zakupu dowolnego rodzaju lampy i świetlówki. Moc informuje nas oczywiście o możliwościach produktu, ale również o tym, jak wiele energii elektrycznej będzie pobierał. Warto w tym miejscu podkreślić, że świetlówki LED nie potrzebują tak dużej mocy, jak modele standardowe. Mimo to, na rynku znajdziemy świetlówki liniowe LED o mocy poniżej 10 W, ale również 18 W, 36 W, 58 W czy nawet 80 W. Wybór jest więc bardzo szeroki.
  • Strumień świetlny. Tym razem zajmiemy się parametrem, który powie nam, jak mocne światło będzie generowane przez świetlówkę. Jak nietrudno się domyślić, należy dopasować go do pomieszczenia, które ma zostać oświetlone. Jeśli jest niewielkie i nie potrzebujemy zbyt mocnego światła, możemy spokojnie ograniczyć się do modeli generujących strumień o mocy poniżej tysiąca lumenów. Na rynku znajdziemy również modele znacznie mocniejsze, generujące grubo ponad 1000 lumenów.
  • Trzonek. Jest oczywiście dobierany do konkretnej lampy lub oprawy. W przypadku modeli liniowych, najczęściej można spotkać trzonki G5 oraz G13.
  • Temperatura barwowa. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr, ponieważ wskazuje, czy mamy do czynienia ze świetlówką ciepłą czy zimną. Jeśli chcemy stworzyć przytulny klimat, sprzyjający odpoczynkowi, powinniśmy decydować się na świetlówkę liniową LED o temperaturze barwowej poniżej 3000 K. W sytuacji, gdy potrzebne nam mocne, ożywcze światło, na przykład do biura, lepiej sprawdzą się modele zimne, których temperatura barwowa będzie wyższa niż 5000K.
  • Żywotność. Przeważnie jest podawana w godzinach. Informuje nas oczywiście o tym, jak długo świetlówka będzie w stanie działać. Na rynku bez problemu znajdziemy modele o żywotności na poziomie 30000 godzin i więcej. W przypadku takich wartości i wykorzystania świetlówki przez 8 godzin dziennie, zyskujemy produkt na ponad 10 lat!
  • Długość. Jeżeli chodzi o rozmiary świetlówek liniowych LED, wybór jest bardzo zróżnicowany. Na rynku dostępne są między innymi modele o długości 30 centymetrów, 60, 120, a nawet 150 centymetrów. Dzięki temu, bez problemu dobierzemy produkt do konkretnego zastosowania.

Świetlówka liniowa – jaka cena i firma?

Jak wspominaliśmy na początku tekstu, wymiana modeli CFL na świetlówki LED może być bardzo kosztowna. Z tego też względu, wiele osób decyduje się na zakup model najtańszych, przygotowanych przez nieznanych producentów. Niestety, w wielu tego typu produktach wykorzystywane są słabej jakości chipy LED, przez co świetlówki nie gwarantują takiej wydajności, jakiej oczekiwaliśmy. Co gorsza, częstym problemem jest również znacznie krótsza żywotność od tej podanej w specyfikacji.

Wszystko to sprawia, że warto decydować się na wyroby uznanych firm, które cieszą się zaufaniem klientów. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, polecić można między innymi świetlówki Philips, Sylvania, Abilite, GE Lighting oraz Maclean. Jeśli natomiast chodzi o ceny poszczególnych produktów, te są zależne od rodzaju świetlówki i wartości wyżej wymienionych parametrów. Najtańsze modele zakupimy już za około 10 złotych, natomiast ceny świetlówek większych i mocniejszych mogą wynieść od 20 złotych do grubo ponad 100 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.