Udostępnij
Skomentuj

Suszenie grzybów w piekarniku krok po kroku

Suszone grzyby są doskonałym komponentem tradycyjnych dań. Można wysuszyć je za pomocą piekarnika czy mikrofali.

Suszenie grzybów – od czego zacząć?

Suszone grzyby doskonale sprawdzą się w aromatycznym barszczu, gulaszu, roladzie i innych daniach należących do kuchni staropolskiej. W tradycyjnych przepisach bardzo często znaleźć można właśnie tego rodzaju składniki. Jak suszyć grzyby w piekarniku czy mikrofali, żeby cieszyć się ich wyjątkowym i intensywnym smakiem? Zanim dodasz grzyby do swojej ulubionej potrawy, musisz odpowiednio je przyrządzić i pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Grzyby suszone w piekarniku zniewalają swoim smakiem. Czy trudno jest je przyrządzić? Na szczęście to zadanie nie powinno przytłoczyć nawet kulinarnego laika. Przed włożeniem do nagrzanego urządzenia, konieczne będzie właściwe ich przygotowanie. Na początek grzyby musisz umyć. Chociaż istnieją dwie szkoły, gdzie pojawia się opinia, że lepiej ich nie opłukiwać, warto to zrobić. Powodem są opryski lasów przeprowadzane z wykorzystaniem szkodliwych dla zdrowia preparatów oraz choroby odzwierzęce przenoszone na grzyby rosnące w lesie. Dla bezpieczeństwa swojego, a także osób, które poczęstujemy potrawą z grzybami, przemyj je pod strumieniem bieżącej wody.

Jak przygotować grzyby do suszenia w piekarniku?

Zanim na dobre zajmiesz się suszeniem grzybów w piekarniku, upewnij się, że te, które zebrałeś, na pewno należą do jadalnych. W razie wątpliwości zapytaj o poradę kompetentną w tej dziedzinie osobę. Jeśli masz pewność, że posiadane grzyby nadają się do jedzenia, pokrój kapelusze i trzon na mniejsze części. Kapelusze dobrze jest posiekać na plastry o grubości ok. 0,5 cm. Trzon przekrój na pół tak, żeby uzyskać 3-4 większe kawałki.

Domowe suszenie grzybów może być przyjemnością i rozrywką dla całej rodziny, jak i powodem do wspólnego zgromadzenia się przy stole. Poszatkowane grzyby ułóż na ruszcie piekarnika, pod nimi włóż blachę. W czasie procesu usuwania wilgoci grzyby kurczą się i spadają pod ruszt, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym naczyniu. Suszenie w piekarniku raczej dedykowane jest większym grzybom, które po pokrojeniu zachowają postać grubszych pasków i kawałków.

Polecane piekarniki

Jakie gatunki grzybów nadają się do suszenia w piekarniku?

To kluczowe pytanie, jakie zadaje sobie początkujący grzybiarz. Czy suszenie podgrzybków ma sens? Czy ten rodzaj grzybów i wszystkie inne przez nas znalezione nadają się do suszenia? Odpowiedź na pewno ucieszy każdego, kto planuje suszyć grzyby w kuchence elektrycznej czy mikrofali. Do duszenia można z powodzeniem wykorzystać większość tych grzybów, które znajdziesz u siebie w koszyku.

Jednym z najczęściej wybieranych typów są koźlarze, podgrzybki, prawdziwki, kurki czy maślaki. Wspomniane rodzaje gwarantują niezapomniany smak i aromat, który wzbogaci każdą potrawę. Zadbaj o to, żeby do suszenia grzybów w suszarce czy piekarniku wybrać te większe i najbardziej wyrośnięte. Mniejsze zamarynuj lub zjedz świeże jako dodatek do głównego dania.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wysuszyć grzyby, piekarnik, mikrofala czy specjalna suszarka to strzał w dziesiątkę. Włącz piekarnik z funkcją termoobiegu i ustaw parametry. Jaką temperaturę do suszenia grzybów w piekarniku wybrać? Optymalną będzie 40-60 °C. Włóż je do rozgrzanego urządzenia i zostaw lekko uchylone drzwiczki. Pamiętaj o tym, żeby od czasu do czasu przewracać i mieszać grzyby, by zapobiec ich przypaleniu.

Suszenie grzybów w piekarniku z termoobiegiem trwa zazwyczaj 4-7 godzin, jednak warto być cierpliwym i nie wyciągać ich wcześniej. Te, które nie będą wystarczająco wysuszone, pokryje pleśń, przez co nie nadadzą się do późniejszego wykorzystania i cała Twoja praca pójdzie na marne. Nie można dopuścić także do przesuszenia, gdyż grzyby się pokruszą. Jeśli nie uda Ci się skontrolować czasu i przegapisz moment ich wyciągnięcia, rozdrobnione części potraktuj kuchennym tłuczkiem i zamień na przyprawę do zup czy mięs.

Suszenie grzybów w mikrofali i w suszarce

Jak suszyć grzyby w kuchence mikrofalowej? Włóż je do środka urządzenia i włącz normalny program, taki, w którym zazwyczaj przygotowujesz posiłek. Kuchenka mikrofalowa podgrzeje wodę w grzybach, przez co powtarzany kilka razy proces doprowadzi do całkowitego wyparowania wody.

Z kolei czas suszenia grzybów w suszarce podobny jest do czasu przygotowywania ich w piekarniku. Jeżeli umyłeś wcześniej grzyby, powinieneś wydłużyć czas suszenia. Jeśli nie, proces ten trwa około 5-6 godzin. Jaki czas musisz wziąć pod uwagę przy suszeniu grzybów? Niestety nie ma jednej słusznej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od kilku czynników. W przypadku dużych okazów lepiej przetrzymaj je w środku urządzenia przez 6 godzin. Ostateczny czas warunkuje wielkość grzybów oraz moc suszenia.

grzyby

Korzystanie z suszarki elektrycznej jest niezwykle proste i przyjemne, ponieważ nie wymaga od nas większego wysiłku. Pokrojone grzyby układasz do środka, rozkładając je na specjalnym sicie. Następnie włączasz nawiew i co godzinę mieszasz i obracasz, żeby zadbać o równomierne suszenie. Jak poznać, czy grzyby wystarczająco dobrze się wysuszyły? Po wyciągnięciu przyjrzyj się im i sprawdź, czy są elastyczne i pozbawione wilgoci. Jeżeli tak, będzie to znak, że wszystkie etapy przebiegły pomyślnie.

Jak przechowywać suszone grzyby?

Grzyby, które wysuszyłeś, przechowuj w hermetycznie zamykanych pojemnikach. Bardzo dobrze sprawdzą się szklane słoje z uszczelką czy metalowe puszki. Im bardziej szczelne będzie naczynie, tym lepiej. Dzięki temu zadbasz o to, że wysuszone przez Ciebie grzyby nie staną się pożywką dla moli kuchennych i innych robaków. Suszenie grzybów dla niektórych może okazać się pracochłonnym zajęciem, dlatego pomyśl o właściwym zabezpieczeniu owoców swojej pracy. Co ciekawe, wysuszone grzyby da się przechowywać nawet przez dwa lata, jednak warunkiem jest wybór odpowiedniego pojemnika.

Przepisy na suszone grzyby w roli głównej lub te, które potraktujesz jako dodatek, dostępne są nie tylko na stronach internetowych, ale i sekretnych notatkach naszych babć. Grzyby od zawsze towarzyszyły w staropolskiej kuchni, skradały serca dzięki intensywnemu zapachowi. Suszenie grzybów w piekarniku, mikrofali czy profesjonalnej suszarce nie jest trudnym zadaniem, dlatego tym bardziej zachęcamy do spróbowania swoich sił i przygotowania ich właśnie w ten sposób.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.