Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Suszarka kondensacyjna - jak wybrać najlepszą?

Suszenie prania metodą naturalną jest czasochłonne, dlatego warto postawić na specjalnie urządzenia. Na przykład suszarki kondensacyjne.

W porównaniu z suszarkami ewakuacyjnymi (modele wywiewowe), nie wymagają one wykorzystania specjalnej instalacji, ani wykonania skomplikowanego montażu. Okażą się więc znacznie wygodniejsze, także w mieszkaniach.

Z tego też względu, suszarka kondensacyjne do ubrań jest wybierana przez coraz większą grupę odbiorców. Wpływ na to ma także wciąż spadające ceny tego typu urządzeń. Oczywiście nie oznacza to, że pierwszy lepszy sprzęt wystarczy, by móc cieszyć się komfortowym i efektywnym suszeniem prania. Najpierw warto dokładnie przeanalizować modele dostępne na rynku i sprawdzić, które z nich są w stanie spełnić nasze oczekiwania.

Suszarka kondensacyjna - jak działa?

Jak już wspominaliśmy, popularność tych urządzeń wiąże się ze sposobu ich działania. Warto jednak dokładnie wyjaśnić, co to znaczy suszarka kondensacyjna. Jest to sprzęt AGD wykorzystujący zjawisko kondensacji, czyli zmiany stanu skupienia z pary w wodę. Jest ona pobierana z ubrań, a następnie odprowadzana na zewnątrz lub gromadzona w zbiornik.

Jeśli zależy nam na podłączeniu suszarki w dowolnym miejscu, bez konieczności podpinania jej do sieci wodno-kanalizacyjnej, powinniśmy celować w urządzenia ze zbiornikiem. Jedynym warunkiem jest dostęp do energii elektrycznej. Działanie suszarki kondensacyjnej tego typu sprawia, że możemy z powodzeniem zainstalować ją także w mieszkaniu.

Polecane suszarki kondensacyjne

Suszarka kondensacyjna - jak wybrać?

Rosnąca popularność tego typu urządzeń sprawia, że w sklepach pojawia się ich coraz więcej. W dodatku są one bardzo zróżnicowane, dlatego warto pokrótce przedstawić najważniejsze kwestie, jakie powinny wpływać na ostateczny wybór najlepszego sprzętu do domu lub mieszkania.

 • Typ. Podział urządzeń dotyczy dwóch kwestii. Pierwsza z nich, poruszana już na początku tekstu, wiąże się ze sposobem odprowadzania wody. Wymieniana jest więc suszarka kondensacyjna z odpływem, czyli taka, która zebraną wodę usuwa do sieci wodno-kanalizacyjnej, a także suszarka kondensacyjna ze zbiornikiem. W przypadku drugiego modelu warto sprawdzić, jaką pojemnością wyróżnia się zbiornik. Oczywiście im jest ona większa, tym lepiej, ponieważ rzadziej będziemy musieli go opróżniać.

Drugi podział związany jest ze sposobem montażu urządzenia. Na rynku znajdzie się bowiem suszarka kondensacyjna do zabudowy, a także wolnostojąca. W zabudowie sprzęt prezentuje się estetyczniej, nie zaburza również wystroju wnętrza, w którym się znajduje. Suszarka wolnostojąca jest jednak bardziej mobilna. Możemy postawić ją wszędzie. Nie będzie również problemu z jej przeniesieniem bądź naprawą.

 • Sterowanie. Modele podstawowe są sterowane mechanicznie, czyli przy użyciu przycisków i pokręteł. Na średniej i wysokiej półce cenowej znajdziemy inteligentne suszarki kondensacyjne, a więc urządzenia robiące użytek z rozbudowanej elektroniki. Taka suszarka nie tylko pozwala na wybór konkretnego programu, ale również zapewnia działanie automatyczne, na podstawie którego dobiera najlepsze parametry suszenia – dzięki temu możemy mieć pewność, że ubrania zostaną idealnie wysuszone.
 • Ładowność. Wskazuje oczywiście na to, ile prania będziemy w stanie zmieścić za jednym razem. Modele o standardowych wymiarach wyróżniają się przeważnie wsadem na poziomie 8-9 kg. W suszarkach slim wartość ta wyniesie około 5-6 kg.
 • Programy. Poza modelami inteligentnymi, na rynku znajdziemy również suszarki pozwalające wybrać jeden z kilku, a czasem nawet kilkunastu programów. Co może znaleźć się na liście? Między innymi programy do bawełny, ręczników, syntetyków, koszul czy też wełny. Do tego dodać możemy „zimne powietrze” oraz Mix. Wszystko po to, aby zapewnić efektywne i bezpieczne suszenie różnych tkanin.
 • Klasa energetyczna. W przypadku suszarek musimy pogodzić się z tym, że pobierają one dość dużo energii elektrycznej. Zwłaszcza gdy uruchomiony zostanie szczególnie intensywny bądź długi program. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na to, jaką klasą energetyczną zostały opisane poszczególne suszarki. Najbardziej energooszczędne są oczywiście suszarki z klasą A+++, następnie są modele A++, A+, A, B oraz C.
 • Wymiary. Uwagę należy zwrócić zarówno na szerokość, jak i głębokość suszarki. Do małych pomieszczeń polecana jest suszarka kondensacyjna Slim, której głębokość wynosi mniej niż 50 cm.
 • Poziom hałasu. Suszarki kondensacyjne podzielić możemy na dwie grupy – ciche, czyli generujące hałas o wartości poniżej 65 dB i standardowe (hałas od 66 dB wzwyż).

Warto wiedzieć!

Niektórzy producenci mają w swoich oferta także suszarki, które możemy zamontować na ścianie. Doskonale sprawdzają się w miejscach o ograniczonym metrażu. Choć oczywiście należy pamiętać o ich mocno ograniczonej pojemności.

 • Marka. Oczywiście znacznie bezpieczniejszym wyborem okażą się urządzenia przygotowane przez renomowanych producentów, cieszących się uznaniem wśród klientów. Sporą popularnością cieszy się między innymi suszarka kondensacyjna Bosch, Samsung, Amica, Electrolux oraz Beko, a więc doskonale znanych firm, które na rynek dostarczają również wiele innych sprzętów AGD.
 • Cena. Suszarka kondensacyjna będzie kosztować więcej niż wspomniane modele ewakuacyjne. Znając jednak różnice między nimi, z pewnością warto pokusić się o nieco większy wydatek. Jak duży? Od 1500 złotych za modele najprostsze do nawet 7-8 tysięcy złotych za sprzęty inteligentne.

Suszarka kondensacyjna - dodatkowe funkcje

O przydatności suszarki nie decydują tylko poszczególne parametry i programy, ale również funkcje dodatkowe. Pozwalają one zwiększyć efektywność procesu suszenia, a także komfortu obsługi sprzętu. Na co więc warto się zdecydować?

 • Funkcja pary. Pozwala nie tylko na wysuszenie prania, ale również na pozbycie się zagnieceń. Śmiało można powiedzieć, że suszarka kondensacyjna z funkcją pary niemal prasuje ubrania. Funkcja pary pozwala również na odświeżenie tkanin, na przykład wtedy, gdy zbyt długo leżały w szafie. Takie programy obsługuje między innymi suszarka kondensacyjna Samsung DV90M52003W.
 • Pompa ciepła. Rozwiązanie, które gwarantuje sporą oszczędność energii. Pompa ciepła sprawia, że podgrzane powietrze podczas suszenia jest następnie schładzane – w ten sposób usuwana jest wilgoć. Dzięki temu, że obwód jest zamknięty, nie dochodzi do utraty energii. Jej zużycie może być więc niższe nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu ze standardową suszarką kondensacyjną.
 • Automatyczny czujnik suszenia. Obsługuje go chociażby suszarka kondensacyjna Beko DS7433RX. Dobiera on optymalną temperaturę, dzięki czemu suszenie jest efektywne. Niezależnie od tego, jaka tkanina jest suszona i jaki jest poziom wilgotności. Czujnik odpowiada nie tylko za równomierne suszenie, ale również zatrzymywanie całego procesu wówczas, gdy cała wilgoć zostanie usunięta.
 • Obrót bębna w dwóch kierunkach. Funkcja ta zapobiega splątywaniu się prania. Dzięki temu tkaniny są lepiej wysuszone, a także pozbawione zagnieceń. Funkcję tę obsługuje między innymi suszarka kondensacyjna Electrolux EW7H438BP.

Uwaga!

To oczywiście tylko wybrane, najczęściej pojawiające się funkcje, jakie obsługuje suszarka kondensacyjna. Temperatura suszenia może być dostosowywana także poprzez wykorzystanie rozmaitych czujników. Do tego dochodzą różnego rodzaju zabezpieczenia.

Suszarka kondensacyjna - jak podłączyć?

Jak już wspominaliśmy, suszarki kondensacyjne są cenione między innymi za znacznie prostszy montaż w porównaniu z modelami ewakuacyjnymi, które muszą zostać podłączone do instalacji wentylacyjnej.

Jeśli decydujemy się na suszarkę kondensacyjną ze zbiornikiem na wodę, wystarczy tylko podłączyć ją do prądu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku modelu z odpływem – jednak nawet jego podłączenie nie będzie trudne. Należy bowiem zrobić to samo, co w przypadku pralek, a więc podpiąć wąż do odpływu sieci wodno-kanalizacyjnej. To wystarczy, by cieszyć się sprawnym sprzętem do suszenia ubrań.

Suszarka kondensacyjna - czy warto?

Choć nawet tanie suszarki kondensacyjne mogą niektórych odstraszać ceną grubo powyżej tysiąca złotych, ich zakup okaże się niezwykle korzystny. Zwłaszcza wówczas, gdy mamy dość rozwieszania prania i czekania, aż wyschnie. Rozkładana suszarka zajmuje sporo miejsca, a nie każdy może skorzystać z balkonu i linek na pranie.

Wszystkie te problemu rozwiązuje suszarka kondensacyjna, którą możemy zainstalować wszędzie, także w mieszkaniach. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego bez żadnego problemu znajdziemy model, który spełni nasze wymagania – czy to pod względem klasy energetycznej, pojemności, wymiarów, czy też obsługiwanych programów i funkcji. Jeśli nadal nie jesteście przekonani, jaki sprzęt wybrać, pomocne okażą się opinie o suszarkach kondensacyjnych. Ich użytkownicy często wskazują na najważniejsze wady o zalety sprzętu.

Dobrym pomysłem okaże się także analiza rankingu suszarek, który obejmuje także standardowe modele ewakuacyjne. Został on wygenerowany automatycznie, na podstawie danych sprzedażowych. Pozwala więc zorientować się w obecnych trendach zakupowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.