Udostępnij
Skomentuj

Co lepsze, pralko-suszarka czy pralka i suszarka? Razem czy osobno?

Zastanawiasz się, czy kupić pralko-suszarkę, czy każde z tych urządzeń osobno? Sprawdź, co jest lepsze.

Zastanawiasz się, czy kupić pralko-suszarkę, czy każde z tych urządzeń osobno? Sprawdź, co jest lepsze.

Polecane pralki

Czy warto zainwestować w pralko-suszarkę?

We współczesnych gospodarstwach domowych pralki i suszarki stanowią nieodłączny element wyposażenia. Tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany regularnie do usuwania plam z ubrań i ich odświeżania, a także suszenia. Rozwój technologii pozwolił na połączenie obu wspomnianych rodzajów urządzeń w jedno duże akcesorium. Powstał tym samym dylemat – wybrać pralko-suszarkę, czy kupić osobno pralkę i suszarkę? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom. Jeśli zastanawiasz się, na które z rozwiązań ostatecznie się zdecydować, powinieneś znać ich kluczowe cechy.

Kluczowe różnice między pralko-suszarką a pralką i suszarką osobno

Główne różnice pomiędzy pralką i suszarką z pompą ciepła osobno a pralką i suszarką w jednym dotyczą wymiarów zewnętrznych, zużycia wody i energii elektrycznej, jak również parametrów technicznych i funkcji dodatkowych. Końcowy efekt ich pracy zawsze wygląda w zasadzie identycznie, ale komfort użytkowania i kwestie związane z wymienionymi atrybutami sprawiają, że posiadanie pierwszej opcji oznacza to samo, co eksploatowanie drugiej.

Czyli, ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz wyprać swoje rzeczy z szafy w domu, pralka bez problemu zrealizuje wspomniane zadanie, lecz nie wysuszy już odzieży. Z kolei pralko-suszarka Bosch, czy pralko-suszarka Whirlpool wykona obie czynności w ustawionym cyklu prania. Ta cecha daje Ci sporą wygodę, ale musisz liczyć się też z pewnymi ograniczeniami ze względu na mankamenty w innych aspektach. Przed dokonaniem zakupu powinieneś dokładnie przeanalizować, co lepsze dla Ciebie – pralka i suszarka czy rozbudowana i nowoczesna pralko-suszarka.

Najważniejsze wady i zalety pralko-suszarki

pralko-suszarki Candy lub wersje tych urządzeń od pozostałych producentów potrzebują bardzo dużo energii elektrycznej do skutecznego działania. W przypadku pralko-suszarki klasa energetyczna A daje niewiele, bo taki sprzęt generuje nawet kilka razy wyższe rachunki za prąd, co stanowi niestety jej ogromną wadę. Energooszczędna pralka, podobnie jak suszarka zużywa nie tylko mniej kWh, ale również mniej litrów wody.

Kolejnym mankamentem związanym z użytkowaniem elementu wyposażenia AGD łączącego w sobie cechy pralki i suszarki jest ładowność bębna – wsad różni się w zależności od tego, z którego programu aktualnie korzystasz. Chodzi o to, że do środka włożysz więcej kg prania podczas odświeżania ubrań i usuwania z nich plam niż w trakcie odprowadzania z nich nadmiaru wilgoci. Załadunek wynosi zazwyczaj 8 kg lub 9 kg w toku prania i 5 kg okresie suszenia, a zatem jeżeli chcesz poddać na przykład koszulki całemu cyklowi, ich łączna waga nie może przekraczać około 5 kg.

Trzeba jednak wspomnieć o zalecie każdej pralko-suszarki. Zapewnia ona ogromny komfort na co dzień, ponieważ nie musisz przekładać odzieży między różnymi urządzeniami, co niewątpliwie zabiera sporo czasu. Dodatkowo zawiera ona praktycznie te same przydatne funkcje spotykane w najpopularniejszych pralkach i suszarkach. Poprzez zakup takiego sprzętu zyskujesz ogromną wygodę i ograniczasz zużycie przestrzeni, jeśli masz małe mieszkanie lub dom – opinie konsumentów potwierdzają, że w określonych aspektach sprawdza się on lepiej niż dwa osobne akcesoria AGD.

Jaki gabaryt pralko-suszarki i osobnych urządzeń?

Pralka i suszarka w kolumnie zajmują razem więcej miejsca niż jedna pralko-suszarka. Z tego względu na przykład pralko-suszarki Amica stanowi lepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w domu czy mieszkaniu. Jeśli jednak Twoja przestrzeń domowa nie jest ograniczeniem, warto zdecydować się na pralkę i suszarkę w kolumnie albo ustawić je obok siebie.

Porównanie cen i kosztów użytkowania pralko-suszarek i osobnych urządzeń

Jeśli chodzi o ceny, za profesjonalną pralko-suszarkę o świetnej wydajności trzeba zapłacić około 2000–2500 zł. Zakup osobno pralki i suszarki to z reguły droższa opcja, bo w dobre urządzenie do odświeżania ubrań zaopatrzysz się za 1000–1500 zł, a sprzęt z pompą ciepła do usuwania wilgoci z ubrań nabędziesz za 2000 zł. Jeżeli zamierzasz wydać jak najmniej pieniędzy, pralko-suszarka Bosch lub pralko-suszarka Whirlpool jest dla Ciebie rozsądniejszym wyborem.

Pamiętaj jednak o tym, że w trakcie eksploatacji akcesorium AGD 2 w 1 generuje zdecydowanie wyższe rachunki za prąd. Jeden cykl całego programu kosztuje kilka razy więcej, a roczna suma płaconych kwot za pobieraną energię elektryczną różni się nawet 10 razy od tej, jaką wytwarzają osobno pralka i suszarka. Powinieneś zatem dokładnie przeanalizować, co lepsze jest dla Ciebie pod kątem finansowym. W przypadku regularnego korzystania z AGD, pralko-suszarka Candy albo modele pozostałych producentów nie stanowią zbyt oszczędnych opcji.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.