Udostępnij
Skomentuj

Suspensorium – czym jest i jak wybrać najlepsze?

W sportach walki, a także dyscyplinach kontaktowych konieczne jest stosowanie odpowiednich ochraniaczy

Suspensorium – co to jest?

Mówimy tu o ochraniaczu na krocze – jego zadaniem jest oczywiście amortyzowanie wszelkich uderzeń, które mogłyby wywołać uraz lub poważniejsza kontuzję. Wszystko to sprawia, że znajduje on zastosowanie głównie w sportach walki, wyróżniających się bezpośrednim kontaktem. Wymienić możemy tu chociażby MMA, Muay Thai czy Krav magę.

Suspnesor musi być dobierany nie tylko pod względem rozmiaru, ale również sposobu wykonania i materiałów, z których został przygotowany. Musimy dopilnować, aby ochraniacz zawsze był utrzymywany w stabilnej pozycji – jego osunięcie narazi nas bowiem na uderzenia.

Jak dobrać suspensor?

Biorąc pod uwagę informacje wymienione powyżej, zakup omawianego produktu powinien przebiegać w sposób przemyślany. Warto w tym miejscu podkreślić, w sklepach znaleźć można zarówno suspensorium męskie, jak i suspensor damski. Różnią się one przede wszystkim budową – modele przygotowane dla panów są bardziej wypukłe. Jeżeli chodzi natomiast o wykorzystywane tworzywa i pasy stabilizujące, wybór jest bardzo podobny.

Jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważne jest to, aby ochraniacz przez cały czas utrzymywany był w stabilnej pozycji. Koniecznie musimy więc zwrócić uwagę na rozmiar suspensoria. Na rynku dostępne są modele w rozmiarach od S do XXL. Poza tym, sprawdzić powinniśmy także system utrzymujący produkt przy ciele. W większości przypadków będą to elastyczne pasy, które zakładane są na biodra

Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej stabilności, powinniśmy zdecydować się na suspensor z paskami do getrów. Dzięki nim możemy połączyć ochraniacz z odzieżą, co daje nam gwarancje, że zawsze będzie znajdował się na swoim miejscu.

Jaki suspensor wybrać?

Powiedzieliśmy już o modelach przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn, a także kwestiach związanych z rozmiarami i systemami stabilizującymi suspensory. Podczas ich zakupu należy zwrócić uwagę również na materiały, z których zostały wykonane.

Pod tym względem wymieniane są:

  • suspensor plastikowy – przeważnie wykorzystywany jest do kick boxingu. Plastik jest twardy, dzięki czemu bardzo dobrze amortyzuje i pochłania siłę przyjętych kopnięć,
  • suspensor skórzany – na rynku dostępne są zarówno modele wykonane ze skóry syntetycznej, jak i naturalnej. Niektóre ochraniacze posiadają również dodatkowa piankę amortyzującą,
  • suspensor bawełniany – oczywiście z bawełny wykonana jest wyłącznie warstwa zewnętrzna. W środku najczęściej znajduje się plastikowa miska, która czasem jest dodatkowo pokrywana silikonem,
  • suspensor metalowy – nakładka z tego materiału jest bardzo wytrzymała, może jednak uszkodzić nogę lub rękę osoby uderzającej. Dlatego też jest ona pokrywana materiałem skóropodobnym.

Dobór suspensoriów do uprawianego sportu

Ze względu na szeroki wybór ochraniaczy, często trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich okaże się najlepszy. Warto więc dokładnie sprawdzić, jakie modele najczęściej są wykorzystywane w konkretnych dyscyplinach. Na rynku znajdziemy bowiem wiele modeli dedykowanych.

  • Suspensor bokserski – najczęściej stosowane są modele z plastikową wkładką obszytą skóra (syntetyczną bądź naturalną) lub bawełną.
  • Suspensor do kick boxingu – jak już wspomnieliśmy, zalecane są produkty z twardego plastiku.
  • Suspensor do krav maga – w tym przypadku zalecane są modele ochraniające jednocześnie krocze i podbrzusze.
  • Suspensor do muay thai – posiada amortyzująca warstwę wykonaną z pianki. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z materiału skóropodobnego.
  • Suspensor do MMA – tu najczęściej zastosowanie mają modele z wypełnieniem metalowym.
  • Suspensor hokejowy – posiada wspomniane paski, które pozwalają na zintegrowanie go z resztą garderoby. Wypełnienie jest plastikowe lub silikonowe.

Jak zakładać suspensorium?

Nie ma w tym nic trudnego – wystarczy włożyć nogi między środkową część produktu i nasunąć na biodra opaskę stabilizującą. Niektóre ochraniacze posiadają także sznurki, dzięki którym możemy wzmocnić ucisk.

Suspensoria są niezbędne w wielu sportach, zwłaszcza w dyscyplinach walki. Ich prawidłowy dobór pozwoli nam uniknąć uszkodzeń ciała i kontuzji, dlatego należy do tego podchodzić w sposób przemyślany.

 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.