Udostępnij
Skomentuj

Jaki wybrać worek treningowy? Który będzie najlepszy?

Ćwiczenia z workiem treningowym są coraz popularniejsze. Pozwalają na urozmaicenie treningu w domowej siłowni.

Trening z workiem można potraktować jako działanie ogólnorozwojowe. Wbrew pozorom, worek treningowy może przydać się nie tylko bokserom i osobom trenującym inne sporty walki. Worek treningowy nie zajmuje wiele miejsca więc na ogół jest jednym z pierwszych elementów wyposażenia siłowni, po jakie sięgają osoby trenujące w domu. Jak wybrać dobry worek treningowy? Na co zwrócić uwagę?

Popularne worki treningowe

Treningi z workiem wymagają wiele siły i energii, a dynamika uderzeń i ciosów sprawia, że bardzo intensywnie pracuje wiele grup mięśniowych, a to przekłada się na modelowanie całej sylwetki, wzmacnianie mięśni oraz spalanie kalorii. Właśnie dlatego treningi na worku można polecić:

 • Bokserom na każdym etapie zaawansowania.
 • Osobom chcącym urozmaicić dotychczasowe treningi.
 • Osobom, które chcą zredukować wagę, wzmocnić mięśnie i wymodelować swoją sylwetkę.

Użytkowanie worka bokserskiego ma wiele zalet, ale także swoje mankamenty. Warto je poznać jeszcze przed decyzją o zakupie.

Zalety i wady treningu z workiem bokserskim

ZALETY

 • To trening ogólnorozwojowy, wpływający pozytywnie na kondycję.
 • Trenując na worku można wysmuklić i wyrzeźbić sylwetkę.
 • Nadaje się dla amatorów i zawodowców, dla mężczyzn i kobiet.
 • Trening z workiem bokserskim może być sposobem na odstresowanie się i pozbycie się złych emocji.

WADY

 • To wydatek około 200 złotych lub więcej.
 • Na worek treningowy oraz na sam trening potrzebne jest wolne miejsce.
 • Trening na worku może prowadzić do kontuzji dłoni, szczególnie na początku (otarcia, obicia, stłuczenia).

Jaki worek bokserski wybrać?

Wybór odpowiedniego worka treningowego zależy od wielu czynników.

 • Klasyczny worek bokserski – najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Worki o standardowym (walcowatym) kształcie są dostępne w wielu rozmiarach. W sklepach można znaleźć klasyczne worki treningowe dla kobiet (są nieco lżejsze, przystosowane do treningu osób o drobniejszej budowie). Klasyczny worek bokserski można polecić każdemu użytkownikowi – posłuży zarówno początkującym, jak i najbardziej zaawansowanym osobom.
 • Worek treningowy do MMA – bardzo charakterystyczny, wyprofilowany worek do treningu MMA. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu, worek tego typu umożliwia wykonywanie klasycznych ciosów bokserskich, ale także doskonalenie rzutów, ciosy pod wieloma kątami, uderzenia łokciem i wielu innych działań. Worki tego typu są polecane osobom trenującym MMA oraz zaawansowanym użytkownikom, którzy chcieliby urozmaicić swoje dotychczasowe treningi.
 • Worek hakowy – kolejny worek specjalistyczny. Jest szerszy w górnej części i dość wąski na dole. Służy głównie do ćwiczeń ciosów hakowych i podbródkowych. To worek polecany osobom trenującym boks, MMA i inne sporty walki. Nie jest to rozwiązanie zbyt uniwersalne i dla każdego.
 • Gruszka bokserska – niewielki worek w kształcie gruszki, pozwala ćwiczyć ciosy podbródkowe i hakowe oraz piąstkowanie. Gruszka bokserska bywa wybierana w zamian za worek uniwersalny z uwagi na brak miejsca.

Gruszka bokserska czy worek?

Oba rozwiązania wzajemnie się uzupełniają i dlatego wiele osób sięga zarówno po klasyczny worek treningowy, jak również po gruszkę bokserską. Niestety nie zawsze jest to możliwe – czasami trzeba ciąć koszty, a często wynika to również z braku wolnej przestrzeni. Gdy już trzeba się na coś zdecydować, to warto poznać różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

GRUSZKA BOKSERSKA

 • Niewielka, nie zajmuje dużo miejsca. Nie potrzeba do niej szczególnie wysokiego pomieszczenia.
 • Tańsza.
 • Może służyć do treningów na szybkość, do trenowania ciosów podbródkowych i hakowych, do piąstkowania. Nie nadaje się do treningu kopnięć.
 • Mniej uniwersalna.

WOREK TRENINGOWY

 • Dość duży, wymaga więcej wolnej przestrzeni (szczególnie w pionie, stąd nie sprawdzi się na niskich poddaszach).
 • Droższa.
 • Można na nim trenować na szybkość, na wytrzymałość, wyprowadzać ciosy różnego typu i kopnięcia.
 • Bardziej uniwersalne rozwiązanie.

Wszędzie tam, gdzie jest na to dość miejsca, warto postawić na worek treningowy oraz gruszkę lub na sam worek bokserski. Zakup samej gruszki jest dobrym posunięciem, jeśli brakuje nam miejsca albo chcemy trenować tylko te uderzenia, które można wyćwiczyć przy pomocy gruszki bokserskiej.

Jaki worek bokserski na początek?

Osoby kupujące swój kolejny worek treningowy zazwyczaj wiedzą, czego szukają i na co zwrócić uwagę. Tego doświadczenia i obycia z workiem bokserskim brakuje początkującym. Na start warto wybrać:

 • Uniwersalny worek bokserski o wymiarach dopasowanych do planu treningowego.
 • Worek niezbyt ciężki, który pozwoli na wypracowanie lepszej sylwetki i wzmocnienie mięśni.
 • Dodatkowo można rozważyć zakup gruszki bokserskiej.

Jak dobrać worek treningowy?

Wybierając worek treningowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale także na rozmiar, wagę, sposób mocowania i na jego wykonanie. To najważniejsze parametry, które wpływają na komfort podczas treningów z workiem.

Worek treningowy waga

Powinna być dobrana w zależności od rodzaju treningu, jaki planujemy.

 • Około 50 do 60 kilogramów – to przeważnie worki o rozmiarze 150 do 160 cm wysokości oraz o średnicy od 40 do 45 cm. Worki o tej wadze świetnie sprawdzają się podczas treningów siłowych. Można na nich trenować dowolne ciosy i kopnięcia.
 • Około 30 do 50 kilogramów – zazwyczaj worki tego typu są nieco mniejsze (130 do 140 cm wysokości i 35 do 40 cm średnicy). Z uwagi na mniejszą wagę i mniejsze gabaryty, są to worki w sam raz dla początkujących i dla osób trenujących rekreacyjnie.

Wielkość worka do boksowania

Choć mogłoby się wydawać, że największy i najcięższy worek to najlepszy wybór, to nie jest to prawdą. Zarówno wagę worka, jak i jego wymiary warto dobrać w zależności od tego, jakiego typu treningi planujemy wykonywać.

 • Do ciosów ręcznych – wystarczy niewielki worek o długości do 120 cm.
 • Do ciosów i wykopów – przyda się worek dłuższy, około 160 cm.

Materiał worka treningowego

Worki bokserskie mogą być wykonane z różnych materiałów zewnętrznych oraz posiadać zróżnicowane wypełnienie (są także dostępne worki do samodzielnego wypełnienia).

 • Skóra naturalna – zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ale również najdroższe. Worki tego typu są bardzo kosztowne, dlatego są polecane głównie zawodowcom i osobom zaawansowanym, które często trenują i chcą przeznaczyć na zakup wyższą kwotę. Zaletą worka skórzanego jest jego wysoka wytrzymałość oraz komfort użytkowania.
 • Tkaniny imitujące skórę (na przykład popularny plawil) – znacznie mniej kosztowny wybór. Worki z tkanin imitujących skórę można polecić większości użytkowników – zarówno początkującym, jak również zaawansowanym. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanego materiału (grubość, gramaturę).

Mocowanie

Worki bokserskie zawiesza się na łańcuchach oraz taśmach mocujących. Warto zwrócić uwagę na połączenie taśm z łańcuchem – lepszy będzie w tym miejscu element trójkątny niż ring, ponieważ znacznie lepiej rozkłada ciężar i nie przyczynia się do szybszego niszczenia się taśmy.

Jakość wykonania

Warto zwrócić uwagę także na wszelkie inne detale wykończenia worka – na sposób jego zamykania (lepsze będzie sznurowanie z podszyciem zabezpieczającym niż zamek błyskawiczny), na ewentualne detale ozdobne (jak haftowane logotypy, które są pozornie tylko ozdobą i oznaczeniem marki, ale w ich miejscu worek staje się mniej odporny na ciosy).

Worek treningowy - cena

Worek bokserski może kosztować niespełna 200 złotych, a może wiązać się z wydatkiem rzędu 400 czy 1000 złotych. Różnice wynikają zarówno z jakości wykonania worka sportowego, jak również z zastosowanych materiałów (skórzane są najdroższe), renomy producenta czy wielkości worka. Oczywiście, przeznaczanie tysiąca złotych na pierwszy worek treningowy dla osoby, która dopiero chciałaby zacząć treningi nie ma sensu, ale nie warto sięgać po najtańsze modele w podejrzanie niskich cenach.

Jak dobrać rękawice bokserskie?

Wybierając worek do boksowania, nie można zapomnieć o innych akcesoriach, jakie będą potrzebne podczas treningu. Niezastąpiony będzie wygodny strój sportowy oraz rękawice bokserskie. Jakie wybrać?

Najpopularniejsze są rękawice wsuwane, które można łatwo założyć i zdjąć. Do treningu na worku można wybrać zarówno model klasyczny, jak również tak zwane „piąstkówki”. Wiele osób trenuje na worku w samych bandażach na rękach, ale to niezbyt dobre rozwiązanie dla początkujących.

Wybór dobrego worka treningowego oraz innych akcesoriów bokserskich pozwoli na urozmaicenie domowych treningów i pracę nad kondycją. Worek sportowy stwarza niezwykle wiele możliwości treningowych – ćwiczenia na nim angażują całe ciało, pomagają wzmocnić mięśnie, wysmuklić i ukształtować sylwetkę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.