Stelaż podtynkowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
W ramach aranżacji przestrzeni łazienki bardzo często wykorzystywane są stelaże podtynkowe.

Umożliwiają one bowiem bezinwazyjny montaż spłuczek, podwieszanych toalet, bidetów, uchwytów, pisuarów i umywalek, warto podkreślić również szerokie walory estetyczne takiego rozwiązania. Wszystko to sprawia, że podobne konstrukcje stały się niezwykle popularne. Na co jednak zwracać uwagę podczas ich zakupu? Stelaże podtynkowe polecane są do niemal każdych łazienek. Idealnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, a także w ramach nowoczesnego designu, gdyż ich elementy wyróżniają się miłym dla oka wyglądem. Co więcej, konstrukcje tego typu stelaży umożliwia zamontowanie spłuczek i toalet na dowolnej wysokości. Nie należy zapominać również o prostocie zakładania.

Stelaż podtynkowy – wymiary

Zaletą tego typu produktów jest to, iż zajmują mało miejsca, gdyż są montowane w ścianie. Mimo wszystko, powinniśmy znać ich najpopularniejsze rozmiary, dzięki czemu będziemy doskonale wiedzieli, ile miejsca potrzeba na założenie WC lub innych urządzeń.

Jeżeli chodzi o szerokość stelaża, zazwyczaj nie wychodzi ona poza przedział od 35 do około 50 centymetrów. Najszersze konstrukcje przeznaczone są najczęściej do wiszących misek. Jak wygląda natomiast sprawa z długością obudowy? Pamiętać musimy o tym, iż w przeważającej liczbie przypadków jest ona regulowana, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości montażowe. Mimo wszystko, najczęściej długość stelażu oscyluje w granicach od 10 do nawet 25 centymetrów.

W temacie wymiarów należy podkreślić również fakt, iż w wielu przypadkach stelaż podtynkowy niski może okazać się droższy od rozwiązań wyższych. Wynika to z konieczności wykonania bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Jak dobrać stelaż podtynkowy do toalety?

Skoro wiemy już, jakie wymiary mają stelaże, warto teraz podjąć decyzję odnośnie konkretnych rozwiązań. Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest fakt, iż na rynku spotkać można stelaże do zabudowy lekkiej oraz do zabudowy ciężkiej. Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

  • Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej - przeznaczone są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo prostszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można założyć zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Warto podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoodporną.
  • Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej - przeznaczony jest on do montażu w ścianach murowanych. Po jego przymocowaniu, należy wykonać obmurówkę oraz nałożyć tynk. Pamiętajmy o tym, aby nie próbować zakładać ich do ścian gipsowo-kartonowych, gdyż nie wytrzymają one ich naporu. Stelaże do zabudowy ciężkiej wyróżniają się niższą ceną (czasem są nawet dwa razy tańsze), ich montaż jest jednak bardziej czasochłonny.

Oczywiście oba rodzaje stelaży przeznaczone są zarówno do WC, jak i bidetów, umywalek, pisuarów, natrysków, baterii czy chociażby specjalnych uchwytów dla osób niepełnosprawnych.

Jak obudować stelaż podtynkowy?

Wbrew pozorom, nie jest to zadanie bardzo trudne. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób odpowiedni zamontowany. Ewentualna nieszczelność, która zostanie odkryta już po wykonaniu zabudowy, może przysporzyć nam sporo kłopotów.

Pierwszym elementem montażu zabudowy będzie założenie profili metalowych za pomocą tak zwanych kołków szybkomontażowych. Przestrzeń pomiędzy profilem podłogowym a płytkami warto wypełnić pianką poliuretanową, która zredukuje wszelkie dźwięki. Do obudowy będziemy potrzebowali płyt gipsowo-kartonowych (najlepiej wodoodpornych) – dla większej trwałości, załóżmy dwie warstwy. Oczywiście w płytach muszą zostać wywiercone otwory, które umożliwią zamontowanie jej na stelażu. Następnie należy przymocować wszystko specjalnymi wkrętami do blach. Na koniec kładziemy płytki, które następnie fugujemy.

Stelaż podtynkowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przechodząc do kolejnych istotnych kwestii, musimy na chwilę powrócić do spraw związanych z wymiarami tych produktów, a mówiąc dokładniej, ich wysokości. Na rynku znajdują się bowiem stelaże wysokie i niskie. Wybór konkretnego rozwiązania w przypadku stelaży do WC przekłada się między innymi na umiejscowienie przycisku spłuczki.

W stelażu niskim będzie on zakrywany przez deskę, co dla wielu osób może okazać się kłopotliwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy wybierzemy bardzo czuły przycisk spłukujący, który może zostać uruchomiony przez samą deskę. Stelaże niskie umożliwiają jednak zamontowanie przycisku zarówno w pionie, jak i poziomie, czyli na półce, co przy stelażach wysokich nie jest możliwe. Decyzja odnośnie wyboru konkretnego rozwiązania będzie oczywiście zależna od konstrukcji samej łazienki, niemniej warto zawczasu wziąć pod uwagę tę kwestię.

Istotnym parametrem stelażu podtynkowego jest to, jaką spłuczką dysponuje – na rynku występują bowiem modele o pojemności od 3 do nawet 9 litrów. Warto zdecydować się na rozwiązania nieco większe, gdyż zazwyczaj umożliwiają one wygodną regulację ilości spuszczanej wody oraz poziomu napełnienia spłuczki. Dzięki temu uzyskujemy bardzo ekonomiczny produkt.

Poza pojemnością spłuczki, istotny jest także tworzywo, z jakiego została wykonana. Zalecane są materiały jednorodne, natomiast sama konstrukcja powinna być przygotowana tak zwaną metodą rozdmuchiwania. Zagwarantuje to bezawaryjne funkcjonowanie spłuczki. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup produktów posiadających wypełnienie tłumiące dźwięki.

Przy wyborze tego typu konstrukcji nie możemy zapominać także o jakże istotnej estetyce. Oczywiście niemal cała budowa stelaża jest ukryta pod ścianą, jednak widoczny jest przycisk. Ten zaś może występować w wielu rozmaitych formach. O wyborze konkretnej z nich zadecydują, rzecz jasna, nasze indywidualne preferencje. Warto jednak decydować się na produkty, które będą pasowały do naszej łazienki pod względem kolorystycznym. Podkreślić należy również to, iż na rynku dostępne są przyciski standardowe, ale także posiadające różne tryby spłukiwania wody (normalny i oszczędny) oraz wyposażone w dodatkowy przycisk „stop”.

Jak zamocować stelaż podtynkowy WC?

Metody montażu są różne dla stelaży do zabudowy ciężkiej i lekkiej. W pierwszym przypadku konkretne kroki wyglądają następująco:

  • do ściany przykręcić ramę i zbiornik spłukujący za pomocą śrub,
  • podłączyć spłuczkę do instalacji wodociągowej,
  • do przytwierdzonej wcześniej ramy przykręcić odpowiednie śruby mocujące, na których zostanie założona miska (nie zapominajmy o użyciu nakrętek),
  • wykonać obmurowanie – dla stelaża z odpływem bocznym użyć nóg montażowych przytwierdzanych od spodu do ramy stelaża i podłogi, a następnie obmurować boki konstrukcji, natomiast dla urządzeń z odpływem pionowym konieczne okaże się obmurowanie po bokach i z dołu,
  • nałożyć tynk lub płyty z karton-gipsu,
  • przymocować miskę do śrub.

Montaż stelaża do zabudowy lekkiej wygląda tak:

  • stelaż przymocować do ściany za pomocą śrub wyposażonych w kołki rozporowe,
  • ustalić wysokość konstrukcji i przykręcić nogi wysuwane do podłogi,
  • całość obudować płytą gipsowo-kartonową,
  • zamontować miskę.

Stelaż podtynkowy – jaka firma?

Jak nietrudno się domyślić, omawiane konstrukcje powinny charakteryzować się odpowiednią szczelnością i wytrzymałością. Wszelkiego rodzaju awarie mogą bowiem skutkować koniecznością kucia zabudowy. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty sprawdzonych firm. Zdecydowanie polecany jest stelaż podtynkowy Grohe. Warte uwagi są także produkty firm Koło, Geberit, TECE, Blue, KFA, ROCA oraz Cersanit.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.