Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Sprawdzone metody, aby udostępnić Internet z telefonu

Sprawdź, jak używać Internetu na komputerze lub tablecie, korzystając z mobilnego routera w telefonie.

Hotspot Wi-Fi w telefonie umożliwia skorzystanie z internetu, używając w tym celu telefonu komórkowego. Po skonfigurowaniu smartfona urządzenie będzie działało jak mobilny router - wystarczy z nim połączyć laptopa lub tableta, by korzystać z transferu komórkowego do przeglądania stron internetowych. Opcję tę cenią sobie zwłaszcza osoby, które lubią pracować zdalnie w podróży, ale nie posiadają mobilnego routera i chcą korzystać z własnego, bezpiecznego internetu.

Udostępnianie Internetu z Androida

Zastanawiasz się, jak udostępnić Internet z komórki na laptopa? Jeżeli posiadasz smartfon wyposażony w system Android, możesz to zrobić na 3 sposoby

 • hotspot Wi-Fi ― jeżeli chcesz stworzyć otwarty punkt dostępu, który pozwoli Ci na połączenie z Internetem za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, w pierwszej kolejność wejdź w ustawienia telefonu. Następnie kliknij zakładkę „Połączenia” lub „Sieci” i znajdź opcję „Udostępnianie Internetu” bądź „Router Wi-Fi”. W kolejnym kroku włącz funkcję „Przenośny hotspot Wi-Fi/Router Wi-Fi”. Na wyświetlaczu komórki widoczna będzie także nazwa Twojej sieci. Wyszukaj ją na komputerze i połącz się z nią. Pamiętaj, że warto zabezpieczyć ją hasłem, wówczas przypadkowa osoba w zasięgu Twojego urządzenia nie wykorzysta Twoich gigabajtów. Obecnie wiele smartfonów posiada również ograniczenia co do liczby podpiętych sprzętów;
 • Bluetooth ― to połączenie Internetu przez telefon, które umożliwi Ci komunikację, ale na niewielki dystans między urządzeniami. Ma ono również mniejszą przepustowość w stosunku do hotspotu i nie pozwala na pobranie większych plików. Zasada udostępniania sieci działa podobnie jak w poprzednim przypadku, jednak pamiętaj, aby w pierwszej kolejności zarówno w smartfonie, jak i laptopie włączyć Bluetooth i sparować oba urządzenia. Następnie wybierz opcję „Tethering przez Bluetooth” i gotowe. Standard komunikacji krótkiego zasięgu zużywa znacznie więcej energii niż otwarty punkt dostępu, dlatego podczas dzielenia się gigabajtami podłącz komórkę do ładowania
 • kabel USB ― doskonała alternatywa jeśli chcesz udostępnić Internet z telefonu na laptopa przez dłuższy czas, bez problemu z rozładowaną komórką. W opcjach smartfona tuż obok „Tethering przez Bluetooth” znajdziesz „Tethering przez USB”. Po jej włączeniu komputer rozpozna komórkę jako mobilny modem, za którego pośrednictwem łączy się z Internetem.

Udostępnianie Internetu z iOSU

Posiadasz iPhone’a i nie wiesz, jak udostępnić Internet z komórki na laptopa? Pierwszym etapem jest skonfigurowanie funkcji hotspot osobisty. W tym celu wejdź w ustawienia na telefonie, a później wybierz opcję „Sieć komórkowa” lub „Hotspot osobisty”. Następnie kliknij suwak, akceptując dopuszczenie innych użytkowników. Aby nawiązać połączenie, wykonaj poniższe czynności:

 • Wi-Fi ― jeżeli funkcja hotspot osobisty została włączona, to w kolejnym kroku zweryfikuj swoje hasło oraz nazwę telefonu. Następnie wejdź w ustawienia na swoim komputerze, wybierz opcję „Wi-Fi” i znajdź na liście swój iPhone. Aby nawiązać połączenie, kliknij nazwę mobilnego urządzenia i wprowadź hasło
 • Bluetooth ― jeśli chcesz stworzyć połączenie Internetu z telefonu do laptopa, wybierz opcję ustawienia, a następnie „Bluetooth”. Na urządzeniu Mac lub PC zastosuj się do poleceń producenta, aby skonfigurować bezprzewodową łączność. W celu korzystania z innych sprzętów z systemem iOS użyj sieci Wi-Fi.
 • USB ― Internet z komórki na komputer udostępnisz, łącząc ze sobą oba sprzęty za pomocą kabla USB dołączonego do iPhone’a. Jeżeli na ekranie komputera pojawi się komunikat czy zaufać temu urządzeniu potwierdź, klikając opcję „Zaufaj”.

Udostępnianie Internetu z Windows Phone

Jak udostępnić Internet przez Wi-Fi, kiedy domowe łącze odmawia posłuszeństwa lub w Twojej okolicy miała miejsce awaria? W Windows Phone znajdziesz opcję połączenia bezprzewodowego, która zamienia Twój telefon w router i tworzy hotspot. Każda osoba znajdująca się w zasięgu urządzenia będzie mogła z niego skorzystać po uprzednim wpisaniu ustalonego przez Ciebie hasła. Sprawdź krok po kroku, w jaki sposób wykonać to poprawnie.

 1. Z listy aplikacji wybierz „Ustawienia”, a następnie „Udostępnianie Internetu”.
 2. Stuknij suwak, aktywując pozycję „Udostępnianie”.
 3. Z pola „Udostępnij przez” wybierz opcję Wi-Fi
 4. W okienku „Rozgłaszana nazwa” wpisz nazwę sieci, pod jaką chcesz być widoczny
 5. W polu „Hasło” wpisz ciąg znaków, który będzie zabezpieczał Twoją sieć przed niepowołanym dostępem
 6. Zatwierdź ustawienia, klikając „Gotowe”.
 7. Na komputerze wysuń listę dostępnych sieci Wi-Fi i podłącz się do utworzonego hotspotu.

Udostępnianie Internetu z BlackBerry

Podłączenie Internetu z telefonu do komputera jest dostępne z wykorzystaniem trybu Mobilnego punktu aktywnego. Połączenie za pomocą urządzenia obsługującego sieci Wi-Fi przebiega podobnie, jak w przypadku parowania ze standardowym routerem. Sprawdź, w jaki sposób udostępnić sieć w urządzeniu BlackBerry:

 1. Upewnij się, że sieć komórkowa w Twoim telefonie jest włączona
 2. Przejdź do ustawień urządzenia i wybierz opcję „Sieci i połączenia”.
 3. Włącz Mobilny punkt aktywny.
 4. Jeżeli uruchamiasz go po raz pierwszy, postępuj zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie.
 5. Po utworzeniu hasła zachowaj je do późniejszego wykorzystania.
 6. Wybierz z ustawień komputera właściwy telefon i połącz się, wpisując hasło.
 7. Na telefonie zaakceptuj prośbę o połączenie innego urządzenia z Mobilnym punktem aktywnym.

Polecane modele

Udostępnianie Internetu w telefonie Dual SIM

Obecnie większość modeli telefonów ma funkcję Dual SIM, dzięki której możliwe jest skorzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Pozwoli Ci to na korzystanie z numeru prywatnego i służbowego na jednym smartfonie. Ta opcja może być również przydatna, kiedy chcesz udostępnić Internet z komórki na laptopa. Jeżeli korzystasz z Internetu na kartę, przełóż ją z mobilnego urządzenia (routera, modemu) do telefonu i stwórz hotspot, udostępniając gigabajty. Pamiętaj, aby podczas wykonywania połączeń, wybrać właściwy SIM ― w przeciwnym razie narazisz się na dodatkowe koszta. Na szczęście za każdym razem Twoje urządzenie zapyta Cię o numer, z którego chcesz zadzwonić.

Po włożeniu karty do smartfona wybierz z ustawień „Zarządzanie kartami SIM”. Aby prawidłowo skonfigurować ustawienia, zmień domyślność transmisji danych z pierwszej karty na drugą. Od tej pory każde internetowe działanie będzie korzystać z jej pakietu gigabajtów. Zwróć uwagę przed udostępnieniem Internetu, żeby Twój smartfon miał włączoną transmisję danych, ponieważ w tym układzie zastępuje on router z modemem GSM.

O czym należy pamiętać udostępniając Internet przez telefon?

Możesz odnieść wrażenie, że udostępnianie Internetu przez telefon stanowi doskonałą alternatywę dla dość drogiego Wi-Fi. Sprawdź, o czym należy pamiętać, korzystając z tej opcji:

 • bateria ― telefon zamieniony w hotspot szybko ją zużywa. Pełne naładowanie wystarczy Ci jedynie na kilka godzin użytkowania. Jeśli dodatkowo korzystasz z niego w innym celu, to rozładuje się szybciej. Dlatego traktuj hotspot jak wyjście awaryjne, a nie codzienne źródło Internetu;
 • przegrzewanie urządzenia ― jeżeli Twój smartfon już wcześniej miał z tym problemy, a udostępniając Internet, podłączasz go do prądu na cały dzień, to z pewnością po kilku tygodniach bateria będzie nadawać się do wymiany;
 • bezpieczeństwo ― jeżeli korzystasz z cudzego hotspota, zachowaj ostrożność, zwłaszcza jeżeli liczba użytkowników jest dość spora. W miejscach takich jak lotniska czy kawiarnie nie przesyłaj wiadomości i nie loguj się hasłem do portali lub aplikacji. Może to grozić kradzieżą danych;
 • solidne hasło ― podczas udostępniania Internetu jesteś narażony na włamanie, kradzież danych lub drenowanie transferu. Aby się przed tym ustrzec ustaw mocne hasło zawierające minimum 8 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Niewskazane bywa także używanie istniejących słów.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.