Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Specyfikacja AMD Radeon RX 6000

Wielkimi krokami zbliża się premiera serii niereferencyjnych kart AMD Radeon RX 6000. Poznaj szczegóły!

Specyfikacja techniczna AMD Radeon RX 6000

W ostatnich tygodniach sporo dzieje się na rynku kart graficznych, szczególnie jeśli chodzi o układy AMD Radeon. Niereferencyjna seria RX 6000 stanowi jedną z najmocniej wyczekiwanych od lat, a jej oficjalna premiera zbliża się wielkimi krokami. Nikogo nie może zadziwić fakt, że wzbudza tak wielkie emocje przede wszystkim w środowisku gamerów, ale także wśród zwykłych użytkowników. Od niedawna w Internecie zainteresowani natrafiają na przecieki związane ze specyfikacją techniczną. Poniżej dowiesz się więcej na temat parametrów nowej propozycji GPU.

Z tego, co już wiadomo po odnalezionych w sieci materiałach, na nową linię ma składać się łącznie pięć kart graficznych AMD Radeon RX 6000. Najmocniejszy model oznaczono nazwą Radeon RX 6900 XT i stanowi przykład komponentu z najwyższej półki pod każdym względem. O nim za chwilę, bo najpierw warto omówić mniej wydajne, ale również bardzo ciekawe propozycje przygotowane dla mniej wymagających osób.

Najsłabszym wariantem jest karta Radeon RX 6700 — to określenie nie oznacza jednak, że układu nie cechuje wysoka efektywność. Wręcz przeciwnie. Patrząc na specyfikację techniczną, można śmiało stwierdzić, że powinien sprawdzać się doskonale w komputerach stacjonarnych skonstruowanych do wirtualnej rozgrywki. Produkt reprezentuje raczej średni segment na rynku tego rodzaju komponentów, ale poradzi sobie z obsługą grafiki w najnowszych tytułach. Model wyposażono w GPU Navi 22 oraz 192-bitową szynę obsługującą 12 GB pamięci GDDR6.

Taką samą ilość RAM oraz układ GPU, choć w nieco rozszerzonej wersji ma Radeon RX 6700XT. Ta odsłona odznacza się 40 jednostkami obliczeniowymi CU z 2560 procesorami strumieniowymi. Stanowi ulepszoną wersję wcześniej opisanej karty, a więc nadaje się do użytkowania przez osoby pragnące zaznać płynnej i dynamicznej rozrywki na wysokich ustawieniach graficznych. Wciąż nie jest to opcja z najwyższej półki wydajnościowej, ale w swojej klasie z pewnością dystansuje większość konkurencji.

Najczęściej kupowane karty graficzne

W dalszej kolejności w przeciekach pojawiają się karty graficzne AMD Radeon RX 6800. W podstawowej odsłonie wykorzystano GPU Navi 21 z 64 jednostkami CU oraz znajdującymi się w nich 4096 procesorami strumieniowymi. Wariant z oznaczeniem XT na końcu ma odpowiednio 72 i 4608 tych elementów. Różnicę widać także w taktowaniu — pierwszy model osiąga standardowo 1815 Mhz oraz 2150 MHz w trybie Boost, natomiast drugi normalnie uzyskuje 2015 MHz, a po przyspieszeniu 2250 MHz. Oba układy są wspierane jednakowo przez 16 GB pamięci zainstalowanej w kościach na 256-bitowym interfejsie.

Zgodnie z komunikatami z różnych źródeł należy spodziewać się wartości współczynnika Total Graphics Power na wysokim poziomie. Konkretnie oznaczać ma to całkowity pobór mocy wynoszący około 300 W. Oczywiście parametr zależy od konkretnego modelu — wspomniany atrybut w słabszych wariantach jest mniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba nastawiać się na dość dużą konsumpcję energii elektrycznej przez nowe karty graficzne AMD.

Radeon RX 6900 XT - najwyższa półka kart graficznych

Wszystkie opisane do tej pory karty graficzne z nadchodzącej serii RX 6000 to komponenty idealne dla graczy z dużymi, ale nie ogromnymi wymaganiami. Jeżeli podczas wirtualnej rozgrywki chcesz korzystać z maksymalnych ustawień, zachowując przy tym płynność i dynamikę, AMD Radeon RX 6900 XT powinien zainteresować Cię szczególnie. Zdecydowanie najwydajniejszy, flagowy model z nowej linii wyróżnia się znacząco pod względem technicznym.

W jego przypadku do dyspozycji masz GPU Navi 21 XTX nazywany przez niektórych układem Big Navi. Według informacji pojawiających się co rusz w Internecie ten wariant cechuje podobno liczba 80 jednostek CU dająca łącznie 5120 procesorów strumieniowych. Na pokładzie podzespołu znajduje się też prawdopodobnie 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej szynie, a częstotliwość pracy rdzenia wynosi 2040 MHz w standardzie oraz 2330 MHz w trybie Boost.

Wymienione wyżej parametry właściwie wprost dają do zrozumienia, że przedstawiony tutaj pokrótce wariant to profesjonalna karta graficzna dla graczy. Bez żadnych wątpliwości stanowi ona opcję z półki komponentów najwyższej klasy. Przy odpowiednim wykorzystaniu potencjału modelu w komputerze stacjonarnym może on sprostać nawet bardzo dużym oczekiwaniom pod względem renderowania tekstur.

Z tego powodu prawdopodobnie wywoła spore poruszenie po oficjalnej inauguracji. Od dawna wielu spodziewa się ogromnego zainteresowanie produktem w sklepach. Karta graficzna Radeon RX 6900 XT z pewnością wniesie coś nowego do branży podzespołów gamerskich i nie pozostaje nic innego jak wyczekiwać startu sprzedaży. Oczekuje się, że pierwsze egzemplarze pojawią się na sklepowych półkach mniej więcej w połowie listopada, choć oczywiście trudno o czymkolwiek z góry przesądzać. Tak czy inaczej, Ciebie i innych fanów gier czeka niewątpliwie wyjątkowa premiera.

AMD Radeon RX 6000 – czy warto zainwestować?

Z początku ceny nowych kart graficznych Radeon RX 6000 będą wysokie, co raczej nikogo nie zdziwi. Zapewne zadajesz sobie pytanie, czy warto zainwestować sporą kwotę w układy AMD? A zakładając, że tak, to który wariant wybrać? Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, biorąc pod uwagę innowacyjne rozwiązania technologiczne wykorzystane przez amerykańskiego producenta, opłaca się wydać pieniądze. Co prawda rynek zmienia się błyskawicznie, ale ta seria powinna utrzymać się na topie przez długi czas.

Rozwiązanie drugiego dylematu zależy od Ciebie, a konkretnie od Twoich wymagań. Jeżeli jako gracz stawiasz na płynną i dynamiczną rozgrywkę, ale nie wymagasz najwyższych ustawień graficznych, Radeon RX 6700 lub Radeon RX 6800 ze średniej półki spełnią twoje oczekiwania. Obciążając komputer maksymalnie niemal za każdym razem, licząc na realistyczne wrażenia, najlepiej zdecyduj się na model Radeon RX 6900 XT, czyli przedstawiciela segmentu podzespołów klasy premium.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.