Udostępnij
Skomentuj

Rune – wymagania sprzętowe

Na rok 2019 zapowiedziana została kontynuacja niezwykle popularnej gry Rune sprzed 18 lat.

Była to produkcja przygodowa, odnosząca się do nordyckiej mitologii i podbojów Wikingów. Część druga stawia na mechaniki znane z gier RPG akcji. Ponownie odwiedzimy krainy z mitologii, w których od siedmiu lat panuje Ragnarok.

Rune – informacje ogólne o grze

Za przygotowanie kontynuacji odpowiada Human Head Studios, a więc twórcy pierwszej odsłony, a także takich gier jak Prey z 2006 roku oraz The Quiet Man. Warto podkreślić, że w grudniu uruchomiony ma zostać wczesny dostęp do gry.

 • Producent – Human Head Studios
 • Wydawca – Human Head Studios
 • Data premiery – 2019 rok (wczesny dostęp od grudnia 2018 roku)
 • Tryb gry – single player i multiplayer

Rune – fabuła, mechanika, detale

W krainie, do której przenosi nas gra, od siedmiu lat trwa koniec świata (Ragnarok), który związany jest z wojną prowadzoną między nordyckimi bogami. Najbardziej traci na tym oczywiście ludzkość, zmuszona zmagać się z ogromnymi kataklizmami, będącymi efektem boskich starć.

Chcąc uniknąć przykrego końca, ludzie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i doprowadzić do zlikwidowania części skandynawskich bogów, co ma doprowadzić do zakończenia wojny. Cała otoczka i fabuła gry wydają się być niezwykle atrakcyjne, jednak atutem Rune ma być także sama rozgrywka.

Do czynienia będziemy mieć bowiem z RPG akcji oferującym ogromny świat o otwartej strukturze, który przyjdzie nam eksplorować w trakcie rozgrywki. Na początku gry tworzymy oczywiście bohatera. Najważniejsza wydaje się jednak decyzja związana z tym, po stronie którego boga chcemy się opowiedzieć. Otwiera nam to dostęp do zestawu umiejętności specjalnych, z których skorzystamy podczas gry.

Oczywiście w ramach pchania fabuły do przodu, będziemy musieli wypełnić wiele misji głównych i pobocznych, rozwijać swojego bohatera i zwiedzać świat. Jak zapowiadają twórcy, gracze nie będą mogli narzekać na nudę. Rune zapewni bowiem mnóstwo aktywności – od żeglugi po walkę, najazdy wiosek i zbieranie nowego wyposażenia.

Rune – wymagania sprzętowe

Choć gra zostanie wypuszczona dopiero w 2019 roku, znamy już oficjalne wymagania sprzętowe. Potwierdzają one to, co mogliśmy przypuszczać po publikacji wszystkich materiałów na temat gry. Będzie ona potrzebować bardzo solidnego sprzętu – możemy być więc pewni, że Rune zaoferuje atrakcyjną oprawę graficzną.

Rune – minimalne wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i3-4340 3.6 GHz/AMD FX-6300 3.5 GHz
 • Karta graficzna: 2 GB, Nvidia GeForce GTX 760/AMD Radeon HD 7850 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dostępne miejsce na dysku – 25 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit

Rune – rekomendowane wymagania gry

 • Procesor: Intel Core i5-4590 3.3 GHz
 • Karta graficzna: 4 GB, Nvidia GeForce GTX 970/AMD Radeon RX 470 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dostępne miejsce na dysku – 25 GB
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit

Rune – jaki komputer do gry?

Oczywiście nie można powiedzieć, że Rune będzie potrzebował super wydajnego sprzętu gamingowego, podobnie jak najbardziej zaawansowane produkcje AAA, jednak z pewnością jego obsługa nie będzie możliwa w przypadku maszyn wiekowych.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na kartę graficzną. Musi być to jednostka typowo gamingowa, najlepiej dysponujące 4 GB pamięci GDDR5. Jeżeli zamierzamy uruchomić grę na średnich lub wysokich detalach graficznych, będziemy potrzebowali również czterordzeniowego procesora i pamięci RAM typu DDR4. Ceny takich zestawów zaczynają się od 2500 złotych.

Rune – jaki laptop do gry?

Przedstawione wyżej wymagania sprzętowe dotyczą komputerów stacjonarnych, jednak łatwo można je przenieść również na laptopy. Warto postawić na konfiguracje wyposażone w procesory gamingowe, na przykład na poziomie Intel Core i7-7700HQ (cztery rdzenie i osiem wątków), a także gamingowe jednostki GPU. Szczególnie polecane są modele GeForce GTX 10 oraz Radeon RX. Takie laptopy zakupimy za około 3300 złotych, choć oczywiście chęć uzyskania większej liczby klatek na sekundę będzie wymagania większej inwestycji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.