Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Recykling Nespresso – drugie życie kapsułek

Szwajcarska firma Nespresso znana jest z przygotowywania kapsułek z kawą wykorzystywanych w ekspresach. Stara się również dbać o środowisko naturalne.

Efektem postawienia nacisku na produkcję sprzyjającą przyrodzie okazał się program recyklingu. Kapsułki wytwarzane są z aluminium, które następnie może zostać przetworzone i wykorzystane w innym celu – na przykład w budowie długopisów, biżuterii, krzeseł, a nawet rowerów.

Celem marki Nespresso jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, którego rezultatem okaże się recykling wszystkich sprzedanych kapsułek aluminiowych. Pozwoli to na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, a także na ponowne zastosowanie raz użytego materiału. Osiągnięcie tego celu stanie się możliwe nie tylko za sprawą realizacji polityki firmy, ale również zaangażowania samych konsumentów, od których zależy, czy aluminium będzie mogło zostać użyte ponownie.

Polecane ekspresy kapsułkowe Nespresso

Dedykowany program recyklingu Nespresso

Głównym filarem programu jest inwestycja w system skupiający się na odzyskiwaniu kapsułek i przerabianiu ich na przedmioty codziennego użytku, takie jak bransoletki lub akcesoria piśmiennicze. Cały program skupia się również na zachęcaniu konsumentów do dostarczania firmie zużytych kapsułek. W jaki sposób? Między innymi przez butiki Nespresso, a także przekazanie ich kurierowi w trakcie odbioru kolejnego zamówienia złożonego w sklepie internetowym.

Taka metoda zapewnia stały przepływ materiałów, które mogą być użytkowane przez cały czas i natychmiast. Zamiast bowiem umieszczać kapsułki w pojemnikach na śmieci, mogą one od razu wrócić do producenta, który zadba o ich ponowne użycie.

Program recyklingu Nespresso jest możliwy do realizacji także ze względu na sam materiał wykorzystywany w produkcji kapsułek. Aluminium jest bowiem metalem występującym naturalnie, dlatego jest odnawialny w 100 procentach i może być poddawany recyklingowi przez cały czas. Zawsze zachowuje swoje właściwości. Dzięki temu z przetworzonej kapsułki powstać może wiele przedmiotów codziennego użytku.

Warto jednocześnie nadmienić, że aluminium doskonale chroni kawę przed szkodliwym wpływem światła, wilgoci oraz tlenu. Gwarantuje więc utrzymanie pełnego smaku i świeżości kawy do samego końca, czyli momentu użycia kapsułki w ekspresie. Jednocześnie, sposób przygotowania kapsułek uniemożliwia kontakt z materiałem, który mógłby mieć wpływ na zdrowie konsumenta.

Recykling kapsułek w ujęciu globalnym

System recyklingu kapsułek został przez firmę Nespresso przyjęty już w 1991 roku. Doszło do tego pomimo braku sklasyfikowania przez dyrektywy Unii Europejskiej kapsułek jako opakowania, co wymusiłoby na rządach państw wdrożenie programu ich recyklingu także we własnych ustawodawstwach.

Dla szwajcarskiej firmy ponowne wykorzystanie aluminiowych kapsułek stało się podstawą działań związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Starania Nespresso przełożyły się na uruchomienie programu recyklingu w 39 państwach, także w Polsce. Wszystko to ma wpływ na główny cel Nespresso, jakim jest 100% recyklingu aluminium.

ekspres do kawy

Nowe życie kapsułek

Przetworzenie 365 kapsułek daje 28 dag aluminium. Co można zrobi z taką ilością materiału? Na przykład wyprodukować jedną ramę roweru. Nespresso nawiązało współpracę z marką Vélosophy w celu stworzenia stylowego roweru między innymi z aluminium pochodzącego z kapsułek na kawę. Inspiracją podczas jego przygotowywania okazała się kapsułka Arpeggio i jej głęboki, fioletowe kolor.

Rowery nie są jedynymi produktami, jakie mogą powstać po wykorzystaniu aluminium z kapsułek Nespresso. W podobny sposób powstają długopisy, biżuteria, krzesła, puszki, części do komputerów i silników samochodowych, a także kolejne kapsułki. Proces przetwarzania odbywa się w fabrykach. Od kapsułek oddzielane są fusów kawy (zamieniane są one w zieloną energię lub kompost dla roślin), następnie są one podgrzewane w celu stopienia plastiku i innych materiałów. W ten sposób zostaje samo aluminium, które także jest topione i poddawane recyklingowi.

Istotnym elementem całego programu są ludzie. Konsumenci, którzy mogą dostarczyć zużyte kapsułki poprzez specjalne punkty zbiórki, usługi kurierskie, a także inicjatywy [email protected] Sprawa jest więc bardzo prosta. Wystarczy magazynować kapsułki w dedykowanej torbie Nespresso, a gdy już się wypełni, zanieść ją do butiku lub przekazać kurierowi. W ten sposób każdy może mieć wpływ na ochronę środowiska.

  

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.