Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking urządzeń wielofunkcyjnych laserowych 2022. Top 10 modeli

Jakie urządzenie wielofunkcyjne z laserem wybrać do domu lub biura? Poznaj cechy najlepszych modeli na rynku.

Urządzenia wielofunkcyjne do skanowania dokumentów i drukowania plików cyfrowych na papierze to dzisiaj nieodłączna część wyposażenia zarówno prywatnego, jak i służbowego stanowiska komputerowego. Bez nich wykonywanie różnorodnych czynności związanych na przykład z tworzeniem pism urzędowych, pisaniem oficjalnych listów czy produkowaniem zaproszeń byłoby niemożliwe. Profesjonalne drukarki odmieniły zasady funkcjonowania w dzisiejszym świecie dokumentów i uczyniły je łatwiejszym.

Ranking najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych laserowych

Rozwój szeroko pojętej technologii w ciągu ostatnich kilkunastu lat sprawił, że na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli o odmiennych parametrach technicznych. W sklepach znajdziesz też kilka typów sprzętu działających w nieco inny sposób, ale osiągających ten sam efekt. Ogromną popularność zyskują aktualnie warianty laserowe, które posiadają sporo zalet odpowiadających na potrzeby konsumentów. W ich przypadku kupno konkretnego egzemplarza również okazuje się niełatwe ze względu na całą masę propozycji ze strony znanych firm.

Jeśli zastanawiasz się, na jaką opcję z tego segmentu postawić, pomoże Ci ranking urządzeń wielofunkcyjnych laserowych do domu. Dzięki niemu zapoznasz się z krótkim opisem najlepszych maszyn dostępnych w sklepach i porównasz je między sobą. Znając atrybuty profesjonalnych konstrukcji o wydajnych i niezawodnych mechanizmach, z łatwością wybierzesz coś dla siebie. W pierwszej kolejności powinieneś jednak zdobyć wiedzy na temat pracy urządzeń wielofunkcyjnych laserowych HP oraz pozostałych marek.

Najczęściej kupowane urządzenia wielofunkcyjne laserowe

Jakie są najważniejsze cechy urządzeń wielofunkcyjnych laserowych?

Modele z systemem działania zbudowanym na bazie lasera znacząco różnią się od konkurujących z nimi wariantów atramentowych. Ich wewnętrzna konfiguracja jest złożona z kilku części odpowiedzialnych za prawidłowe nanoszenie tekstu i zdjęć na papier. Pierwszy swoje zadanie wykonuje tzw. moduł elektronicznego przetwarzania danych. Pobiera on informacje z komputera, które później wykorzystuje do sterowania laserem we właściwych kierunkach, aby finalnie osiągać oczekiwany efekt w postaci grafik i dokumentów wyglądających identycznie, jak te w pliku cyfrowym.

Zanim maszyna przejdzie do głównego punktu procesu, tworzy bitmapowy obraz wydruku. Krótko mówiąc, kiedy sprzęt zinterpretuje już komunikaty docierające do niego z PC lub laptopa, to rozpoczyna rysowanie w swojej pamięci kształtów poszczególnych liter oraz ilustracji i analizuje ich położenie na kartce. Równocześnie trwa elektryczne ładowanie bębna światłoczułego w celu przygotowania go do nadchodzącej czynności.

Następnie do akcji wkracza zespół zamieniający wirtualne elementy na postać fizyczną. Właśnie w tym fragmencie całego procesu urządzenia wielofunkcyjne laserowe pracują inaczej od wersji atramentowych. Tutaj laser oddziałuje na wspomniany wcześniej bęben w taki sposób, że w odpowiednich miejscach rozładowuje go. Wiązka światła trafia w obrotowe lustro wielokątne i po odbiciu od jednej z jego ścian przechodzi przez specjalne soczewki.

Równocześnie toner przyciąga do siebie te obszary, które wciąż są naładowane elektrycznie i transportuje je tam, gdzie trzeba. Ma on postać proszku o strukturze chemiczne dostosowanej do tego zadania. Mieszanina cząstek zaczernia papier w zgodnie ze stworzonym w poprzednim etapie bitmapowym obrazem wydruku. Na sam koniec mechanizm utrwala toner na kartce, topiąc go w wysokiej temperaturze i dociskając za pomocą wałka.

Finalny produkt jest już gotowy, więc następuje przetransportowanie arkusza do miejsca odbioru. W międzyczasie sprzęt przygotowuje bęben do kolejnego zadania. Usuwa też z niego zużyty toner i wrzuca do specjalnego pojemnika. Na tym kończy się cały proces działania urządzenia wielofunkcyjnego laserowego powtarzany za każdym razem w identyczny sposób, aby skutecznie nanieść elementy z pliku cyfrowego na fizyczny materiał.

Jak widzisz, modele z mechanizmem laserowy funkcjonują nieco inaczej niż te wymagające atramentu. Co cechuje najlepsze egzemplarze tego rodzaju? Drogie wersje potrafią wykonywać opisane powyżej czynności bardzo szybko. Przy sporej liczbie tworzonych stron znacznie przewyższają one warianty atramentowe pod względem prędkości. Jeśli szukasz produktu z tej kategorii dla siebie, powinieneś postawić na taki, który zapewnia sprawne przenoszenie danych na papier.

Profesjonalne urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne oraz urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe z wyższej półki cenowej cechuje znakomita wydajność. W ich przypadku jeden toner wystarcza na wydrukowanie nawet 10 tysięcy stron, co stanowi wspaniały wynik. Kupując naprawdę efektywny sprzęt znanej marki, nie musisz często wymieniać wspomnianego elementu. To ogromna zaleta w porównaniu do systemów wykorzystujących tusze.

Innym atutem wersji laserowych jest precyzja, ponieważ podczas nanoszenia substancji chemicznej na kartkę nie występuje negatywny efekt rozmycia. Dzięki temu gotowy dokument z tekstem lub grafiką zachowuje ostrość na krawędziach elementów i wygląda on dokładnie tak, jak w pliku cyfrowym. Oczywiście dokładność zależy od konkretnego modelu, ale stawiając na dobry egzemplarz, możesz oczekiwać szczegółowości na wspaniałym poziomie.

Nie sposób nie wspomnieć o niskich kosztach wydruku stanowiących dla Ciebie kolejną korzyść w trakcie eksploatacji urządzenia wielofunkcyjnego z laserem. Za nowy sprzęt trzeba zapłacić sporo, ale później, jako użytkownik, zaczniesz oszczędzać pieniądze. Wynika to głównie z niższych cen tonerów w porównaniu do tuszów, a także z zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających na odpowiednie dysponowanie dostępnymi zasobami, aby nie marnować ich w trakcie umieszczania danych na papierze.

Pod względem jakości tworzenia dokumentów urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne nieco przewyższają urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe. Drugi wariant osiąga bowiem mniejszą efektywność mechanizmów atramentowych na przykład podczas nanoszenia zdjęć na materiał, gdy konieczne jest odwzorowanie wielu barw na kartce. Profesjonalne modele z wyższej półki radzą sobie jednak z tym zadaniem naprawdę dobrze, zachowując świetną rozdzielczość fotografii.

Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że nawet drogi sprzęt z systemem laserowym ma swoje wady. O wysokiej cenie nowych egzemplarzy wspomniano już wcześniej, ale oprócz tego należy jeszcze powiedzieć o dużych gabarytach. Jeżeli chcesz znaleźć mały produkt o kompaktowej, mobilnej konstrukcji, będzie to trudne zadanie. W przypadku wersji monochromatycznych na rynku wyszukasz takie opcje, ale stawiając na typ z kolorowymi tonerami, raczej przyjdzie Ci się pogodzić z koniecznością zapewnienia maszynie sporej przestrzeni na biurku.

Dodatkowe rozwiązania w urządzeniach wielofunkcyjnych laserowych

Oczywiście urządzenia wielofunkcyjne posiadające mechanizm laserowy potrafią nie tylko drukować różnego rodzaju pliki, ale także wykonywać inne czynności związane z tworzeniem dokumentów. Większość modeli ma wbudowany skaner, dzięki któremu możesz zduplikować istniejący arkusz papieru z tekstem lub grafiką. Najlepsze warianty na rynku gwarantują znakomitą dokładność odwzorowywania obrazu, co sprawia, że korzystanie z opisanego modułu jest naprawdę komfortowe.

Oprócz tego rozbudowane wersje sprzętu dostarczają Ci wiele funkcji dodatkowych. Na uwagę zasługują egzemplarze obsługujące duże formaty, co pozwala Ci odzwierciedlać dane cyfrowe na materiale o wymiarach odpowiadających oznaczeniu A3 czy A2. Wybrane konfiguracje potrafią też współpracować z mniejszymi zamiennikami kartek A4. Wspomniana opcja daje niesamowitą wygodę, dlatego opłaca się wydać na nią pieniądze.

Co jeszcze posiadają profesjonalne modele z czołowych pozycji w internetowych rankingach? Konsumenci i eksperci szczególnie doceniają innowacyjne rozwiązania z zakresu łączności bezprzewodowej, w które wyposażono nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne laserowe. Wi-Fi odgrywa w nich kluczową rolę, ponieważ dzięki niemu możliwe jest integrowanie mechanizmu z komputerem wykorzystywania kabla, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowania. Poza tym przy pomocy Wi-Fi wydrukujesz dowolny dokument na przykład z telefonu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup sprzętu z systemem laserowym, koniecznie sprawdź, czy wyposażono go w dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi między innymi o ochronę przed utknięciem kartki wewnątrz obudowy. Bez niej w takiej sytuacji prawdopodobnie dojdzie do usterki lub poważnej awarii, co wymusi konieczność naprawy. Dobrze, gdy dany egzemplarz też automatyczny moduł czyszczenia wewnętrznych elementów. Czasem substancja chemiczna w postaci proszku trafia do nieodpowiednich miejsc, zakłócając prawidłową pracę – warto tego unikać.

Zwróć także uwagę na to, czy model, którym się interesujesz, posiada funkcję drukowania dwustronnego oraz oszczędny mechanizm. Koszty eksploatacji urządzeń laserowych nie są wysokie, ale jeżeli można jeszcze je obniżyć, dlaczego nie skorzystać ze wspomnianych opcji. Najlepsze konfiguracje dostępne w sklepach pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie tonera i arkuszy papieru, dzięki czemu trochę pieniędzy zachowasz w swoim portfelu.

Polecani producenci urządzeń wielofunkcyjnych laserowych

Zastanawiasz się, jakie marki gwarantują dobrą jakość tworzenia dokumentów za pomocą lasera? Na rynku znajdziesz bardzo ciekawych egzemplarzy zaprojektowanych przez specjalistów ze znanych firm działających w branży RTV/AGD od wielu lat. Z jednej strony to dla Ciebie świetna informacja, ponieważ masz szeroki wybór profesjonalnego sprzętu. Z drugiej strony spora oferta utrudnia podjęcie decyzji o zakupie konkretnego wariantu.

Z pomocą przychodzi ranking urządzeń wielofunkcyjnych laserowych do domu. W nim wyszukasz opisy najlepszych modeli dostępnych w sprzedaży wraz z ich zaletami oraz wadami. Czym powinieneś kierować się podczas porównywania poszczególnych wersji? Połóż nacisk na wymienione wyżej cechy wydajnych i niezawodnych konstrukcji. Mowa przede wszystkim o szybkości pracy, precyzyjności i jakości gotowych arkuszy papieru i oszczędności. Jeżeli dana konfiguracja zapewnia te atrybuty, powinna spełnić Twoje oczekiwania.

Jeśli chodzi o propozycje konkretnych marek, zwróć uwagę na przykład na urządzenia wielofunkcyjne laserowe HP. Charakteryzują się one znakomitą wydajnością, a oprócz tego posiadają sporo przydatnych, dodatkowych funkcji wpływających pozytywnie na komfort użytkowania. HP oferuje zarówno tańsze wersje sprzętu idealne do wyposażenia prywatnego stanowiska komputerowego, jak i droższe warianty stworzone z myślą o biurach.

Ciekawą opcję stanowią też modele od firmy Brother. Urządzenia wielofunkcyjne laserowe z asortymentu wspomnianego producenta odznaczają się niezawodnością. Nawet egzemplarze z niższej półki jakościowej potrafią działać bardzo długo z zachowaniem pierwotnej efektywności. Szukając rozbudowanej drukarki ze skanerem i innymi modułami, powinieneś sprawdzić dokładnie konfiguracje przygotowane przez specjalistów z Brother.

Poza wymienionymi sprzętami godne uwagi są jeszcze urządzenia wielofunkcyjne laserowe A3 Canon. Pozwalają one szybko tworzyć duże dokumenty w formacie A3 ze znakomitą precyzją gwarantującą szczegółowość na poziomie zadowalającym każdego – od przeciętnego użytkownika po profesjonalnego fotografa, czy grafika. Jeżeli zależy Ci na takiej maszynie, koniecznie sprawdź szeroką ofertę Canon – znajdziesz tam masę ciekawych propozycji.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe stanowią świetną alternatywę dla modeli atramentowych. Zalety tych pierwszy sprawiają, że z pewnością warto przynajmniej przemyśleć zakup egzemplarza do domu lub pracy dla siebie. Przedstawione powyżej opis działania konstrukcji laserowej oraz wskazówki dotyczące cech najlepszych konfiguracji na rynku powinny skutecznie pomóc Ci w wyborze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.