Udostępnij
Skomentuj

Ranking ploterów. TOP 10 najlepszych modeli

Dowiedz się, jak na druku wielkoformatowym oszczędzają właściciele ploterów. Które modele są warte zakupu?

Dobry ploter to podstawa w profesjonalnej drukarni. Pozwala drukować obraz, a niektóre modele także ciąć i grawerować. Ploter atramentowy polubi każdą płaską powierzchnię, a ploter tnący wyznaczy kształt i grawerunek nawet na drewnie i pleksi. Wszystko zawsze w doskonałej rozdzielczości i nierzadko w dużym formacie. Brzmi wspaniale, ale kilka zleconych wydruków projektów lub plakatów i dobrze wiesz, że wielki format oznacza wielki wydatek.

Ranking najlepszych ploterów

Rzeczywiście, zakup plotera to poważniejsza inwestycja niż zakup pierwszego lepszego sprzętu biurowego. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a eksploatacja może być równie dużą finansową niespodzianką. Dlatego uważne sprawdzenie opinii użytkowników może okazać się kluczowe. Czy lepiej wybrać mocno komentowany model za niewielkie pieniądze? Może lepiej zdecydować się na droższą opcję, na której temat nikt się nie wypowiada? Czy martwa cisza na drukarskich forach oznacza, że atramentowy ploter UV od Canon jest bez wad? A może jest tak dużą pomyłką, że nie cieszy się popularnością? Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, na jakie plotery postawili klienci morele.net.

Analizując listę popularnych ploterów, warto zwrócić uwagę, że wśród tego typu urządzeń istnieje kilka różnic wynikających ze sposobu ich wykorzystania. Brak niektórych modeli w czołówce niekoniecznie świadczy o niskiej jakości. W cenie są bowiem przede wszystkim plotery atramentowe. Oznacza to tylko, że głównymi ich odbiorcami sprzętu są biura projektowe i studia graficzne, dla których dobra jakość wydruku jest priorytetowa. Laserowe rozwiązania, choć tańsze w eksploatacji, nie proponują akceptowalnych możliwości jakościowych. Z podobnych powodów zawężony ranking ploterów tnących zgromadziłby wybory zupełnie innych odbiorców z odmiennymi wymaganiami.

Najczęściej kupowane plotery

Wady i zalety ploterów

Pamiętaj, że koszt zakupu plotera to niejednokrotnie zaledwie ułamek kosztów jego eksploatacji. Ceny tuszu, duże ograniczenia materiału, na którym ploter może drukować i ilość zużywanego prądu mogą obciążyć Twój budżet dużo bardziej niż jednorazowy zakup maszyny.

Wydajność i rozdzielczość plotera także nie są prostym równaniem. Na im wyższym mają być one poziomie, tym urządzenie będzie droższe. Mimo to, faktyczny czas drukowania a szybkość wydruku nie są tą samą wartością. W specyfikacji urządzenia będzie informacja o tym drugim parametrze, ale zapewne nie znajdziesz tam uwagi o czasie, którego maszyna potrzebuje na wczytanie nowego pliku czy wykonanie dodatkowego skanu. Porównanie ploterów pod względem wydajności jest możliwe, ale miej na uwadze powyższe rozróżnienie.

Pewnym zaskoczeniem dla nowego użytkownika bywa także rozmiar urządzenia i poziom emitowanego przez ploter hałasu. Jest on sprzętem o znacznych gabarytach i nawet wersja kompaktowa, ploter A4, może okazać się niezbyt ustawna. Dodatkowo ploter, drukując, emituje dźwięki o zdecydowanie wyższej skali niż drukarki biurowe. Sensowne umieszczenie plotera w biurze może okazać się wyzwaniem, jeśli planujesz postawić go w ciasnym pomieszczeniu wśród pracujących ludzi.

Wybierając dobrej jakości ploter, sięgnij po rozwiązania, które pomagają zredukować wady urządzenia. Nawet duży ploter A0 możesz wybrać w wersji modułowej, w której powierzchnia matrycy drukarskiej jest tylko incydentalnie rozsuwana do maksymalnych rozmiarów. Poziom hałasu ograniczysz z kolei, wybierając urządzenie wyposażone w funkcję cichej pracy lub decydując się na model z możliwością obsługi bezzałogowej i zarządzania zdalnego. Podstawą dla takiej funkcjonalności jest możliwość połączenia plotera z Internetem. Dobrym pomysłem okazuje się często inwestycja w maszynę dysponującą łącznością Wi-Fi lub wejściem USB.

Koszty eksploatacji plotera

Możliwość bezzałogowej pracy drukarki wielkoformatowej jest istotna nie tylko ze względu na jej użytkownika. Dzięki możliwości zdalnego zarządzania możesz ograniczyć jeden z poważniejszych kosztów jej eksploatacji. Niezależnie od tego, czy w Twoim biurze pojawi się ploter A4, czy urządzenie działające ze standardem większym niż A0, rachunki z elektrowni wzrosną. Możliwość zdalnego programowania oraz samodzielnej pracy da Ci możliwość zaplanowania drukowania na czas, kiedy korzystasz z niższego taryfikatora opłat.

Znaczącym kosztem eksploatacji, który trudno ograniczyć, są ceny tuszu oraz materiału, na którym druk będzie wykonywany. Dobrym pomysłem jest inwestycja w sprzęt, który ma jak największą ładowność arkuszy lub rolek papieru. Ułatwia to płynną pracę plotera. Ale niższej jakości materiału nie skompensujesz wyższym standardem wydruku. Plakat oddający pełnię barw będzie się gorzej prezentował na tańszym, ale nieprzeznaczonym do drukowania posterów materiale.

Można ograniczyć koszty druku poprzez stosowanie zamienników, ale odpowiedni ich dobór bywa zadaniem dla specjalistów. Tańsze będą tylko te wkłady alternatywne, które kosztują mniej, lecz ich jakość nie ustępuje oryginałom. Niektóre z modeli nawet popularnych ploterów mają ograniczony zakres zastępników, a dobra jakość produktu finalnego będzie w Twoim zasięgu tylko przy wykorzystaniu tuszy z marką producenta sprzętu. Dlatego jest sens wybrać nawet droższy ploter HP zamiast tańszego marki Epson, jeśli oryginalny tusz HP ma niższą cenę.

Polecani producenci ploterów

Wybierając ploter, dobrze zastanów się nad swoimi wymaganiami. Topowi producenci, tacy jak Canon, Epson czy HP, tylko pozornie proponują w pełni uniwersalne rozwiązania. Ploter Epson może różnić się od porównywalnego cenowo sprzętu od Canona jednym, ale kluczowym szczegółem w postaci dodatkowego zabezpieczenia szyfrującego dla przesyłanych na niego projektów. W sytuacji, kiedy zależy Ci na ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa lub obowiązują Cię restrykcyjne przepisy w kwestii ochrony danych, będzie to bardzo przydatny detal, często istotniejszy niż łatwość zmiany formatu wydruku i dostosowanie urządzenia do pracy jako ploter A3 lub A2.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.