Udostępnij
Skomentuj

Ranking oczyszczaczy powietrza 2024. Top 10 najlepszych modeli

Sprawdź, jak wybrać idealny typ oczyszczacza, aby powietrze w Twoim domu było czyste, zdrowe i wolne od smogu

Ranking oczyszczaczy powietrza 2024 – sprawdź najczęściej wybierane

Od kilku już lat jesień zaczyna się, niestety wcale nie mimozami – jak śpiewał Czesław Niemen – tylko smogiem. Mieszkańcy dużych miast doskonale znają ten problem. Jest on największym wrogiem Twoich dróg oddechowych i sprawcą okropnego zapachu, którym w drodze do pracy lub na spacerze przesiąkają ubrania, czapki, szaliki. Nawet żyjąc w mniejszym mieście czy na wsi możesz napotkać na utrudnienia związane z zanieczyszczonym, ciężkim powietrzem. Producenci sprzętu AGD przychodzą z pomocą – czas postawić na dobry oczyszczacz lub oczyszczacz i nawilżacz w jednym, żeby raz na zawsze pozbyć się problemu.

Polecane oczyszczacze powietrza

Najczęściej wybierane modele posiadają szereg bardzo przydatnych funkcji. Przykładowo oczyszczacz powietrza Sharp dba o powietrze w Twoim domu przez cały rok. Dzięki ciekawym rozwiązaniom, a także połączeniu z nawilżaczem, nie tylko efektywnie neutralizuje pyłki, ale i usuwa brzydkie zapachy oraz delikatnie nasyca atmosferę niezbędną dawką wilgoci. Zbyt sucha biosfera jest bardzo niebezpieczna dla ludzi oraz zwierząt domowych. Może powodować podrażnienie gardła, zatkany nos albo spierzchnięte usta. Objawia się to głównie zimą i jesienią, kiedy grzeją kaloryfery. Gdy w Twoim domu nie ma tej „dobrej” wilgotności, czas nawilżać, w przeciwnym razie przykre dolegliwości nadchodzą błyskawicznie.

W rankingu topowych produktów znajdziesz również urządzenia, które całkowicie likwidują alergeny z powietrza. Na przykład oczyszczacz powietrza Philips bez trudu eliminuje pyłki roślin, kurz, czy sierść zwierząt. To zbawienie dla alergików. Specjalny filtr zatrzymuje cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru konkretnego typu, z pewnością opinie zadowolonych użytkowników pomogą Ci w podjęciu decyzji. Podpowiedzi szukaj nie tylko na forum, ale i w artykułach poradnikowych, w których niejednokrotnie pojawia się test najczęściej kupowanych egzemplarzy.

Elementy oczyszczaczy powietrza

Typowy model ma jedno podstawowe zadanie – przepuszczając powietrze przez filtry, skutecznie je oczyszcza, po czym wydmuchuje czyste z powrotem do pomieszczenia. Budowa tradycyjnego rodzaju urządzenia nie jest skomplikowana. Wewnątrz obudowy znajduje się gąbka (lub drobna siateczka), następnie wspomniany filtr pochłaniający zapachy (zwykle węglowy), a dalej ten likwidujący drobne zanieczyszczenia (oczyszczacz powietrza HEPA, ewentualnie ULPA). Niektóre sprzęty mają także dodatkowe wyposażenie, np. podświetlenie lub możliwość umieszczenia wkładu na wonne olejki. Chociaż nadal bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, bywa niestety mało wydajny. Jego niewielkie gabaryty nie pozwalają mu na skuteczne oczyszczenie dużej powierzchni, dlatego warto rozważyć bardziej nowoczesny model.

Ten rodzaj z kolei bazuje na najnowszych technologiach. Firmy typu Samsung czy Xiaomi wykorzystują do produkcji oczyszczaczy powietrza bardzo zaawansowane technicznie mechanizmy, gwarantujące doskonałą jakość i sprawność. Dlatego też mają dużo więcej elementów składowych niż tradycyjni poprzednicy. Oprócz obudowy posiadają z reguły wielopoziomowy system filtrowania, który świetnie eliminuje z powietrza niebezpieczne dla zdrowia domowników cząsteczki – związki chemiczne, bakterie, alergeny, wirusy, a nawet grzyby.

Wiesz już zatem, że najważniejszą częścią oczyszczacza powietrza jest filtr. Stanowi serce urządzenia i w 100% odpowiada za to, w jakim stopniu cały mechanizm spełnia swoją rolę. Część producentów (np. Hoffen) wyposaża sprzęt w dodatkową funkcję jonizacji. Oczyszczacz z jonizatorem to dwa w jednym – nie tylko „sprząta” atmosferę, ale wytwarza jednocześnie jony ujemne, które uwalnia do otoczenia. Taki zabieg powoduje wzajemne przyciąganie i łączenie jonów ze znajdującymi się w powietrzu pyłami. Dociążone drobinki przestają krążyć i spadają na podłogę, dzięki czemu już ich nie wdychasz. Następnie odkurzanie eliminuje je z Twojego otoczenia.

Najważniejsze cechy oczyszczaczy powietrza

Zastanawiasz się, czy kupić oczyszczacz powietrza? Oczywiście, stanowi on wręcz lekarstwo na dzisiejsze niezwykle zanieczyszczone powietrze, zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji? Najważniejszym parametrem jest wydajność. Znając tę wartość, możesz określić, ile powietrza (licząc w m3) urządzenie przefiltruje w ciągu godziny. Dzięki temu bez trudu dobierzesz odpowiedni model do Twojego domu. Pamiętaj jednak, że to sprzęt do pokoju, nie do całego budynku. Jeden egzemplarz nie poradzi sobie ani z przestronną powierzchnią dużego mieszkania, ani podzielonym na pomieszczenia czy piętra bliźniakiem.

Dobry domowy oczyszczacz powietrza powinien działać cicho. To bardzo istotne, ponieważ emitowany ciągle nadmierny hałas powoduje niechęć domowników do korzystania. Z reguły tego typu sprzęt umieszcza się w sypialni, koniecznie zatem zwróć uwagę na oznaczenia producenta. Przykładowo oczyszczacze powietrza Philips lub Sharp posiadają specjalny tryb nocny – uruchomiony sprawia, że pracuj praktycznie bezgłośnie, ale nadal spełniają swoją rolę. Większość firm dba, aby ich urządzenia nie generowały hałasu wyższego niż 35 dB (tak jest w przypadku np. Samsunga i Xiaomi).

Ponieważ ceny poszczególnych modeli mogą się między sobą mocno różnić, warto także przeanalizować dodatkowe wyposażenie, oferowane przez część producentów. Tani egzemplarz nie posiada zazwyczaj zbyt wielu funkcji, ten droższy natomiast (zwykle bardziej zaawansowany technologicznie) już tak. Co to oznacza? Na przykład w trybie automatycznym urządzenie samo analizuje otoczenie i panujące warunki, do których dopasowuje odpowiedni program działania. Bardzo przydatny jest również wspomniany już nocny system pracy oraz dostosowanie mocy oświetlenia obudowy do jasności panującej w pomieszczeniu. Sprzęt nie oślepia nocą, a za dnia wyraźnie emituje informacje.

Najpopularniejsi producenci oczyszczaczy powietrza

Samsung, Xiaomi, a może Hoffen? To jedne z wielu firm, produkujących oczyszczacze powietrza. Różni je między sobą nie tylko marka, ale także oferowane funkcje. Część z nich stanowi urządzenia z nawilżaczem lub z jonizatorem, inne z kolei działają również jako klimatyzator – na przykład oczyszczacz powietrza Sharp. Wystarczy, że wlejesz do zbiornika lodowatą wodę, a sprzęt wydmucha zimne, czyste powietrze. Takie rozwiązanie sprawdzi się z pewnością w upalne dni, przynosi ulgę niczym kurtyna wodna.

Popularni producenci oczyszczaczy powietrza stawiają nie tylko na rozwiązania do domu czy biura, ale i do auta. Zarówno Xiaomi, Phillips, jak i Sharp mają w swojej ofercie oczyszczacz samochodowy. To bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy mieszkasz w dużym mieście i dużą część dojazdów do pracy czy szkoły spędzasz w korku. Spalanie paliwa powoduje emisję zanieczyszczeń, podobnie zużywające się podczas jazdy opony i klocki hamulcowe – ten niebezpieczny dla zdrowia pył osiada także wewnątrz kabiny. Montowane seryjnie w wentylacji samochodowej filtry mogą nie poradzić sobie z tak wysokim stężeniem szkodliwych związków, unoszących się w powietrzu każdego dnia.

Dzisiejszy rynek sprzętów AGD jest naprawdę potężny. Wybór urządzeń, nawet tych wydawałoby się najprostszych, może być sporym wyzwaniem. Dlatego nie tylko cena, ale i opinie użytkowników mają duże znaczenie. Testy konkretnych modeli i rozwiązań, zamieszczane w czasopismach czy na portalach branżowych, również pozwalają spojrzeć szerzej na dany produkt. Dodatkowo niejedno forum internetowe analizuje kwestię zakupu tego lub innego egzemplarza. Warto zatem sprawdzić wcześniej, jakie możliwości oferuje upatrzony artykuł i czy rzeczywiście działa zgodnie z obietnicą w instrukcji.

Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Sharp bezdyskusyjnie najlepszy! szczególnie polecam model UA-HD60E-L. Zafundowaliśmy sobie z mężem ze względu na alergię córki i od momentu zakupu w domu praktycznie nie ma żadnych objawów. Niesamowite, że jeden sprzęt w domu moze tyle zmienić :)
Specjalista Morele | 23:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.