Udostępnij
Skomentuj

Ranking kolumn podłogowych 2024. Najlepsze kolumny podłogowe TOP 10

Jeśli cenisz wysoką jakość dźwięku, koniecznie zainteresuj się kolumnami stereofonicznymi. Podpowiadamy, jak wybrać.

Najlepsze kolumny podłogowe 2024

Jakość dźwięku w otaczającym świecie jest niezwykle ważna. Również podczas domowego seansu filmowego, słuchania muzyki czy rozgrywce na konsoli. Dodatkowe głośniki sprawdzą się doskonale do podłączenia zarówno do komputera, jak i telewizora czy na przykład do korzystania z projektora. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących głęboki i wyraźny dźwięk. Jedną z najpopularniejszych opcji są kolumny podłogowe. Ich oferta jest bardzo szeroka.

Wybór odpowiedniego sprzętu jest niezwykle ważny. Należy zwrócić uwagę na parametry takie jak moc czy obudowa. Warto również zdecydować się na takie głośniki stojące, które będą pasowały do naszego wnętrza. Urządzenia dostępne na rynku mają nowoczesny design, a przy tym są wyposażone w wiele funkcji, które sprawiają, że otrzymujemy profesjonalną jakość odtwarzanego dźwięku. Zestaw audio zapewni głębokie i wielowymiarowe doznania słuchowe.

Dobre kolumny podłogowe muszą przede wszystkim odtwarzać trzy pasma dźwiękowe: niskie, średnie oraz wysokie. Głośniki w kolumnie powinny być również umieszczone w solidnej obudowie. Ma ona bowiem nie tylko dobrze wyglądać w pomieszczeniu, lecz także wpływać pozytywnie na jakość dźwięku. Parametry należy również dobrać do miejsca, w którym będą się znajdować głośniki. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia i właśnie pod tym kątem dopasować sprzęt.

Kolumny podłogowe z mocnym basem są polecane wszystkim miłośnikom mocnych brzmień. Jeśli mieszkasz w bloku, musisz jednak uważać, gdyż niskie tony mogą przeszkadzać sąsiadom. W tej kategorii użytkownicy polecają kolumny podłogowe Klipsch, które posiadają winylową obudowę i miedziane membrany. Ten model jest przeznaczony do większych pomieszczeń, gdyż ma wysoką moc oraz osiąga nawet 97 decybeli.

Ranking kolumn podłogowych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolumn aktywnych?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto poznać różnice pomiędzy dwoma typami kolumn, a mianowicie kolumnami pasywnymi i aktywnymi. Różnią się one systemem przenoszenia dźwięków. Głośniki pasywne (czyli te tradycyjne) działają poprzez współpracę wzmacniacza (zewnętrznego) z kolumnami. Urządzenia oparte o system aktywny, nie potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Sygnał kierowany jest do zwrotnicy, a stamtąd wprost do głośników.

Kolumny aktywne podłogoweprzekazują dźwięk zarówno ze źródła analogowego, jak i cyfrowego. Do takiego urządzenia z łatwością podłączysz odtwarzacz (CD, DVD), telewizor, a dzięki kablowi USB każdy inny rodzaj urządzenia, jak np. smartfon czy tablet. Dzięki temu korzystanie z głośników staje się jeszcze prostsze. Możesz z nich korzystać zarówno w salonie, jak i np. podczas imprezy w ogrodzie.

Jeśli zdecydujesz się na wybór głośników z system aktywnym, nie musisz kupować dodatkowego wzmacniacza ani okablowania. Wszystkie elementy znajdują się w jednym urządzeniu. Warto jednak zwrócić uwagę na moc takich kolumn. Do użytku domowego wystarczy model osiągający 100 W. Równie ważnym parametrem są decybele. Zastanów się też nad wyborem zasilania. Wśród modeli dostępnych na rynku przeważają dwie opcje: bateryjne (akumulatorowe) i podłączane do prądu.

Dobrymi opiniami użytkowników cieszą się kolumny podłogowe JBL. Są one wyposażone w technologie Slip Stream, która pozwala generować wyjątkowo niskie częstotliwości, co znacznie wzmacnia poziom odsłuchu. Modele tego producenta są zaprojektowane w minimalistycznym stylu pasującym do każdej aranżacji. Mają moc dopasowaną do warunków domowych. Niezależnie od akustyki pomieszczenia wbudowana technologia LSR zapewnia wysoką szczegółowość dźwięku.

Jakie kolumny podłogowe wybrać?

Jeśli chcesz wzbogacić swoje pomieszczenie o efekty dźwiękowe, zdecydowanie warto zainwestować w kolumny stereo podłogowe. Podniosą one komfort słuchania nie tylko miłośnikom muzyki, lecz także podczas domowego seansu filmowego. Wybierz moc dopasowaną do warunków mieszkaniowych. Dla oszczędności miejsca warto wybrać kolumny aktywne, gdyż nie potrzebujesz dodatkowego wzmacniacza. Unikniesz też nieestetycznych i trudnych do umiejscowienia kabli.

Warto wybrać urządzenie od sprawdzonego producenta jak np. kolumny podłogowe Yamaha. Jest to znana na całym świecie marka, która proponuje innowacyjne i eleganckie rozwiązania. Konstrukcja głośników zapewnia czysty i głęboki dźwięk. Modele firmy Yamaha sprawdzą się doskonale u miłośników basu, gdyż posiadają specjalne membrany na głośnikach oraz odpowiednią konstrukcję przetwornika właśnie dla takich niskich tonów.

W momencie, gdy nie posiadasz zbyt dużego budżetu na sprzęt audio, pewnie zastanawiasz jakie kolumny do 1000 złotych będą najlepsze. W tej półce cenowej wybór modeli wciąż jest duży. Urządzenia wyposażone w system pasywny kupisz już poniżej 500 złotych. Jeśli natomiast zdecydujesz się na model aktywny, możesz z powodzeniem kupić kolumny podłogowe Magnat w bardzo podobnej cenie. Są one sprzedawane w zestawie, a ich moc wspólna wynosi 300 W.

Do niewielkiego metrażu dobrze sprawdzą się małe kolumny podłogowe. Ten rodzaj zaleca się do pomieszczeń poniżej 18 metrów kwadratowych. Większość modeli jest bardzo wąska, ale przy tym dosyć wysoka. Jest to bardzo duża oszczędność miejsca z zachowaniem wszystkich parametrów potrzebnych do uzyskania odpowiedniej jakości dźwięku. Warto zaznaczyć, że kolumny podłogowe lepiej znoszą wysokie dźwięki niż głośniki podstawkowe.

Jakość dźwięku a obudowa kolumn podłogowych

Pomimo że obudowa głośnika wydaje się nie mieć innego znaczenia niż tylko estetyczne, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rodzaj obudowania, materiał czy kształt kolumny mają bardzo duże znaczenie dla jakości wydobywanego dźwięku. Warto więc wybrać taki model, który zapewni wysoką jakość brzmienia, a przy tym będzie dobrze wyglądał. Ważna jest również waga samej obudowy. Nie powinna być ona zbyt lekka, gdyż może to powodować ruchy kolumn.

Jednym z polecanych materiałów jest drewno. Jest to naturalne tworzywo, dobrze znoszące ruchy głośników. Wygląda również bardzo stylowo i dopasuje się do większości stylów wnętrzarskich. Drewniane dodatki są obecnie bardzo modne. Specjaliści polecają kolumny o smukłym kształcie. Równie popularnym materiałem do tworzenia obudowy są płyty MDF czy inne tworzywa sztuczne, które z powodzeniem mogą zastąpić drewno.

Polecane przez klientów kolumny podłogowe Sony posiadają solidną, czarną obudowę zabezpieczającą przed ewentualnymi zniszczeniami, ale także zapewniającą odpowiednią barwę dźwięku. Producent wyposażył te modele w dodatkowe funkcje, takie jak sterowanie głosem czy obsługa imprez karaoke. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe żarówki, które zapewnią wystrzałowe efekty świetlne. To doskonałe urządzenie, jeśli lubisz organizować imprezy.

Czy kolumny podłogowe muszą stać na podłodze?

Zgodnie z nazwą, kolumny głośnikowe podłogowe przeznaczone są do stania na podłodze. Jest to związane przede wszystkim z ich dużą masą oraz ruchami, w jakie wprawia je dźwięk. Jeśli przyjrzysz się takiemu głośnikowi podczas pracy, gołym okiem zauważysz drgania. Ustawione w innym miejscu, np. na szafce RTV czy regale, mogłyby nie tylko spaść, lecz także zepsuć mebel. Ze względu na wagę głośnika taki upadek mógłby się zakończyć jego awarią, uszkodzeniem innych urządzeń czy w najgorszym wypadku skrzywdzeniem człowieka.

Oczywiście, można próbować i przygotować specjalne standy czy podwieszenia dla głośników. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Jeśli kupujesz zestaw złożony z dwóch kolumn, przy ustawianiu ich pamiętaj o zachowaniu symetrii. To pozwoli na równomierne rozchodzenie się dźwięku po pomieszczeniu. Pamiętaj również, aby nie ustawiać kolumny w narożniku pokoju (chyba że jest to specjalny model przeznaczony do takiego ułożenia).

Jeśli zdecydujesz się na kolumny podłogowe Tonsil możesz zakupić je w zestawie ze specjalnymi uchwytami do podwieszenia. Wtedy głośniki mogą być przymocowane do ściany. Pamiętaj, aby oby dwie kolumny znajdowały się na tej samej wysokości. Zdecydowanie łatwiej zawiesić głośniki w systemie pasywnym, gdyż największa moc jest przekazywana przez wzmacniacz. Może to być jednak kłopotliwe ze względu na okablowanie.

Kolumny podstawkowe czy podłogowe?

Kolumny podstawkowe to takie, których konstrukcje ustawia się na specjalnych podstawkach. Zazwyczaj są przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Głośniki podłogowe charakteryzują się dużo wyższą jakością wydobywanego dźwięku. Oczywiście, istnieją modele podstawkowe wyróżniające się wysoką jakością odsłuchu.

Dużą zaletą kolumn podstawkowych jest ich cena. Podstawki pozwalają też odpowiednio dopasować ułożenie kolumn do pożądanego efektu dźwiękowego. Ustawność tego rodzaju głośników jest ich dużym atutem. Jeżeli zdecydujesz się postawić kolumny na szafkach RTV, odizoluj je od podłoża tak, by uniknąć niechcianych rezonansów, które zakłócają brzmienie.

Kolumny podstawkowe z łatwością zawiesisz na ścianie. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń oraz dla tych, którzy nie chcą stawiać głośników na podłodze. Najlepiej zamontować je na wysokości głowy. Gwarantuje to odpowiednią jakość doznań dźwiękowych. Są one stosunkowo małe w porównaniu do wersji podłogowej, natomiast z pewnością zachowają odpowiednie parametry.

Dla lepszej wygody obsługi urządzenia warto zdecydować się na kolumny podłogowe wyposażone w technologię Bluetooth. Taki głośnik możesz bezprzewodowo połączyć ze smartfonem i obsługiwać go w dowolnym miejscu domu czy mieszkania. Dzięki takiemu połączeniu włączysz dowolną muzykę z zasobów internetowych.

Wybór odpowiednich kolumn podłogowych pozwoli Ci cieszyć się ulubioną muzyką w najwyższej jakości. Przydadzą się zarówno podczas większych imprez, jak i w czasie kameralnych kolacji, które dzięki nim uświetnisz wyjątkowymi brzmieniami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.