Udostępnij
Skomentuj

Przynęta na szczupaka - na co łowić?

Złowienie małego szczupaka jest proste, ale wyciągnięcie z wody większego okazu wymaga sporych umiejętności.

Jak złowić szczupaka? Podstawowe zasady

Szczupaki są rybami polującymi w bardzo charakterystyczny sposób. Ich ciało wyewoluowało w taki sposób, że mogą one rozwijać znaczną prędkość przy dużym przyspieszeniu, ale nie są w stanie utrzymać tempa przez dłuższy czas. Ich strategią jest więc „polowanie z zasadzki”, co dla wędkarza oznacza konieczność poprowadzenia przynęty w bezpośrednim sąsiedztwie ryby.

  • Przynętę prowadzi się albo przy przybrzeżnych zaroślach i szuwarach, albo przy kamieniach w głębszych miejscach, w zależności od tego, gdzie można spodziewać się ryby.
  • Prowadzenie przynęty musi odbywać się tak, aby jej ruchy w miarę dobrze imitowały zachowanie małych ryb stanowiących podstawowe pożywienie szczupaków.
  • Atak szczupaka jest najczęściej zdecydowany, dlatego należy pamiętać o stałym wybieraniu luzu na żyłce, żeby zapobiec jej zerwaniu w chwili brania.

Co założyć na haczyk? Co lubi szczupak?

Dieta szczupaków nie jest przesadnie zróżnicowana. Najchętniej zjadają one nieduże ryby (często dochodzi też do kanibalizmu), ale w menu większych ryb znajdują się również żaby. Nieco mniejsze szczupaki polują aktywnie na pijawki, szczególnie wiosną, kiedy zaczynają intensywnie żerować po zimowej przerwie.

Wędkarze powtarzają też ciekawostki i anegdoty o tym, na co udało się złowić szczupaka. Pojawiają się tu często robaki czy kanapki, ale także ciasta i przynęty roślinne. O ile na robaka faktycznie łowi się dość skutecznie, to warto mieć świadomość, że na taką przynętę skuszą się przede wszystkim mniejsze osobniki. Z kolei złowienie szczupaka na nietypowe przynęty często może wynikać z tego, że ryby te są dość agresywne i jeśli poprowadzić im pod samym nosem nawet nieatrakcyjną przynętę, to mogą się one złapać, kierowane nie głodem, ale chęcią przegonienia intruza.

Kiedy najlepiej bierze szczupak?

Szczupak jest rybą, która stała się wręcz ikoną jesiennych spinningów. To prawda, ale jesień – w zasadzie czas aż do początków zimy – nie jest jedynym okresem, kiedy warto się na tę rybę ustawić. Dobre efekty daje połów na wiosnę. Po zimie szczupaki są aktywne, szukają pożywienia i przejawiają w tym większe zaangażowanie niż zwykle. Problem polega na tym, że w tym okresie częściej łowi się mniejsze sztuki. Duże można wyciągnąć latem, pamiętając jednak, że najlepszą porą dnia na połów będzie poranek – tuż przed świtem i dwie, czasem trzy godziny po nim. Nieco większą aktywność ryby przejawiają też o zmroku, jednak wtedy żerują mniej intensywnie niż w chłodne poranki.

Kiedy szczupak ma tarło?

Okres tarła szczupaka przypada na marzec i kwiecień. W ostatnim czasie ze względu na ocieplenie klimatu przesuwa się raczej na marzec i tylko pierwszą połowę kwietnia, choć zależy to również mocno od lokalnych warunków. Z ciekawostek warto dodać, że w tarle biorą udział już jednoroczne osobniki. Są one dojrzałe płciowo, ale ich układ rozrodczy – szczególnie u samic – nie pracuje jeszcze w sposób optymalny, więc ilość złożonej przez nie ikry jest niewielka. Dopiero w kolejnym roku naprawdę będą mogły wpłynąć na liczebność lokalnej populacji. Długość życia szczupaka wynosi do 10 lat, więc zmniejszona skuteczność rozmnażania w drugim roku życia nie ma wielkiego znaczenia dla stabilności populacji.

O tarle warto pamiętać z dwóch powodów: po pierwsze, w tym czasie obowiązuje okres ochronny, a po drugie, w czasie rozrodu spada aktywność żerowania ryb, co oznacza, że zaraz po zejściu z tarliska szczupaki będą brały chętniej i na mniej dopasowane przynęty. Daje to większą szansę na złowienie sporego okazu.

Jaki sprzęt na szczupaka?

Mając już podstawową wiedzę o biologii szczupaków, można zacząć kompletować sprzęt. To dość trudne zadanie, ponieważ istnieje kilka różnych szkół połowu tych ryb. Trudno powiedzieć, aby którakolwiek koncepcja w jakiś szczególny sposób górowała nad pozostałymi, natomiast warto poznać jak najwięcej metod, żeby można je było dostosować i do łowiska, i do własnych upodobań.

  • Przypony stalowe. Stalowy przypon jest rozwiązaniem bardzo klasycznym. Stosuje się je, ponieważ szczupaki mają mnóstwo drobnych i ostrych zębów, które bez większych trudności przecinają żyłki i nieodpowiednio dobrane plecionki. Dziś oczywiście stal można zastąpić wolframem, który jest lżejszy, bardziej elastyczny i równie trwały, ale droższy.
  • W przypadku połowu na spining często łapie się szczupaka bez przyponu. Klasycznym zakończeniem takiego pojedynku jest strata i ryby, i przynęty, natomiast można się przed tym ustrzec, stosując odpowiednią plecionkę, która nie będzie łatwa do przetarcia przez rybę. Ponieważ szczupak zwykle walczy intensywnie, ale krótko, w najgorszym razie należy później usunąć samą osłabioną już końcówkę plecionki.
  • W przypadku szczupaków warto zadbać o to, aby żyłka lub plecionka była w miarę lekka i odrobinę elastyczna. Pozwoli to na łatwiejsze kontrolowanie luzu, a przy dalekim wyrzucie zapobiegnie zwisaniu linki, co z kolei przy gwałtownym braniu mogłoby od razu skończyć się urwaniem zestawu.

Jaka plecionka na szczupaka?

Dziś wędkarze, którzy nastawiają się na szczupaka, coraz chętniej rezygnują z żyłki na rzecz plecionki. Jeśli chodzi o kolory, to można się nie ograniczać – szczupaki nawet chętniej niekiedy biorą na przynęty zawieszone na lepiej widocznej plecionce. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, żeby wybrać produkt naprawdę wysokiej jakości. Najtańsze plecionki często już fabrycznie mają słabsze miejsca, w których będzie je łatwo zerwać.

  • Nie ma sensu zakładanie bardzo grubej plecionki – zmieni ona charakterystykę wyrzutu i opadania przynęty, będzie droższa, a koniec końców i tak 13-kilogramowe szczupaki łowi się dość rzadko. W tym przypadku warto polegać nie na brutalnej sile i wytrzymałości plecionki, tylko na aspekcie technicznym holu.
  • Stosowanie grubszej plecionki ma sens w czasie rekonesansu na łowisku. Jeśli w wodzie jest mnóstwo zaczepów, warto czasem użyć grubszej plecionki, żeby nie stracić zestawu już przy pierwszych wyrzutach.
  • Szczupaki nie są szczególnie płochliwe – ani kolor linki, ani jej grubość, ani nawet opór, jaki stawia przy braniu przynęty, nie zniechęcają tych ryb. Warto jednak podpytać kolegów znających dane łowisko lepiej, ponieważ ryby w konkretnej locji często są przyzwyczajone do określonych metod połowu.
  • Przy dobieraniu plecionki trzeba wziąć pod uwagę i charakter wędziska oraz kołowrotka, i wymiary szczupaka, którego planuje się zabrać do domu. Większość „dobrych” okazów ma około 5 kilogramów, więc naprawdę nie trzeba grubej liny, ale teoretycznie można złowić nawet szczupaki o masie około 20 kilogramów.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.