Udostępnij
Skomentuj

Brzana – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie brzany - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Brzana to jedna z rzadziej łowionych ryb i wymagająca perfekcyjnie skrojonego zestawu, mnóstwa cierpliwości i dobrej techniki połowu. Mimo że nie jest wielką rybą, może stanowić olbrzymie wyzwanie.

Jak wygląda brzana?

Brzana to ryba, której ciało może dorastać do 80 centymetrów długości i masy 8 kilogramów. Aktualny rekord Polski to „zaledwie” 7 kilogramów, a już złowienie dwukilogramowej (często jeszcze niewymiarowej) sztuki będzie naprawdę dużym osiągnięciem. Ryba ta ma potężne, silne ciało o wrzecionowatym kształcie. Otwór gębowy umieszczony jest na spodniej stronie pyska, a wokół niego rozmieszczone są dwie pary wyraźnych wąsów. U osobników młodych ubarwienie złociste, u starszych bledsze. Pierwszy promień płetwy grzbietowej wyraźnie wydłużony.

Popularne wędki

Występowanie

Nie bez kozery o pewnych odcinkach rzek mówi się „kraina brzany”. Właśnie ta ryba jest ikoną dla szerokich rzek o wartkim nurcie i kamienistym lub kamienisto-żwirowym dnie. Jest to gatunek, który upodobał sobie średnią temperaturę wody – aktywność spada i przy chłodzie, i przy upale. Dobrze, jeśli w rzece pojawiają się od czasu do czasu zatopione drzewa lub kamienie. Brzana się za nimi nie chowa, ale przebywa często w ich pobliżu.

Brzana – jak złowić?

Brzana jest drapieżnikiem, ale klasyczną przynętą pozostaje… żółty ser. Bierze jednak również na białe i czerwone robaki, skorupiaki, pellet i ciasta. Ta wiedza jednak nie wystarcza, by złowić brzanę.

  • Łowienie brzan zaczyna się od wytypowania dobrego miejsca. W ciągu dnia ryby te przebywają w głębinach, a dopiero pod wieczór wpływają na płytsze wody.
  • Najłatwiej weźmie brzana na grunt – warto posłużyć się przy okazji koszyczkiem zanętowym, który doprowadzi rybę do przynęty. Na jesień zamiast gruntowego zestawu można użyć spiningu. Brzana na spining weźmie niemal na każdą przynętę, która będzie prowadzona na odpowiedniej głębokości.
  • Zanęta na brzanę może zawierać kulki proteinowe lub pellet, świetnie też sprawdzają się zanęty sypkie, ale przygotowane w taki sposób, by spora ich część dotarła do dna zbiornika.
  • Warto jako przynęty użyć pijawek – brzany bardzo je lubią, ale brania na te bezkręgowce są częstsze w płytkiej strefie niż w głębinie.
  • Brzana nie jest rybą płochliwą, ale pozostaje wybredna. Generalnie zawsze ma do wyboru sporo pokarmu i przynęta musi być naprawdę atrakcyjna, by ryba się nią zainteresowała.
  • Prawdziwa sztuka zaczyna się po zacięciu. Brzana ma mnóstwo siły i często w czasie ucieczki albo wpływa między przeszkody, albo wyskakuje dość wysoko nad wodą – jedno i drugie zwiększa ryzyko zerwania zestawu (dlatego na przypon warto używać plecionek).
  • Łowiąc na spławik, warto stosować przepływankę z podaniem przynęty tuż przy dnie. Jest to jednak metoda nieczęsto stosowana, choć daje dość dobre efekty. Problemem mogą być leżące na dnie przechody, które trzeba ominąć, przytrzymując na chwilę zestaw.

Kiedy bierze brzana?

Brzany są aktywne latem i jesienią, przy czym w środku lata lepsze efekty daje łowienie wieczorem i po zmroku, natomiast jesienią ryby pozostają aktywne praktycznie przez cały czas. Mniejszy l

Kiedy brzana ma tarło?

Tarło brzany przypada na miesiące od maja do lipca. Jest ono tak rozciągnięte, ponieważ nie wszystkie osobniki przystępują do tarła w tym samym czasie. W pojedynczym akcie bierze udział jedna samica i kilka samców – zwykle od 3 do 7. W związku z ocieplaniem się klimatu tarło brzan przesuwa się obecnie na okres od końca kwietnia do początku lipca, choć zależy to również od lokalnego mikroklimatu.

Okres ochronny

Ze względu na spadającą liczebność tego gatunku, zdecydowano się na rozszerzenie okresu ochronnego na całą pierwszą połowę roku. Jednocześnie obowiązuje 40-centymetrowy wymiar ochronny i limit ilościowy do 3 sztuk na dobę. Ponieważ brzany nie żyją stadnie, to nawet osiągnięcie tego limitu wymaga naprawdę dużego szczęścia.

Ograniczenia w masie, wymiarach i ilości stosowane są często również na komercyjnych łowiskach, które są zarybiane brzanami stosunkowo rzadko. Dodatkowym problemem jest fakt, że w wodach stojących, szczególnie płytkich, ryby te czują się źle i populacja zwykle nie utrzymuje się samodzielnie.

Czy brzana jest jadalna?

Brzana jest jedyną trującą rybą żyjącą w Polsce. Właściwości toksyczne ma przede wszystkim jej ikra, ale w okresie tarła pewna ilość toksycznych związków może też znajdować się we wnętrznościach samic (można je odróżnić od samców po dłuższej niż u samców płetwie odbytowej). Samo mięso jednak jest zawsze jadalne, choć pod względem kulinarnym się nie wyróżnia, a w przypadku starszych osobników wręcz staje się niesmaczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.